Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava Služby

Americké trhy zaznamenali v pondelok najhorší deň od finančnej krízy v roku 2008 po dvojitom šoku spočívajúcom v poklese cien ropy a epidémii koronavírusu. Odvetvia, ktoré najviac utrpeli sú producenti ropy, letecké spoločnosti a cestovný ruch. Prekvapivo však tento týždeň poskočili. American Airlines je na prvom mieste v zozname, pretože firma znížila svoje požiadavky týkajúce sa klesajúceho dopytu po lietaní. Royal Caribbean je na druhom mieste, pretože rating poskytovateľa výletných plavieb nezmyselnke klesol.

American Airlines (AAL:NASDAQ)

Spoločnosť American Airlines zaznamenala za posledné dva týždne 140%-ný nárast sledovanosti, pretože spoločnosť bola zasiahnutá klesajúcim dopytom vyplývajúcim zo strachu z koronavírusu spolu s cestovným ruchom. American Airlines bola poslednou spoločnosťou, ktorá obmedzila medzinárodné a vnútroštátne lety, aby sa vysporiadala s rozšírením koronavírusu.

Americkí dopravcovia spočiatku znížili počet letov do Číny, krajiny, kde sa predpokladá, že vírus začal. Keďže sa vírus šíril veľmi rýchlo po celom svete, American bola nútená obmedziť lety aj do iných destinácií vrátane veľkých európskych miest – ako sú Rím, Miláno, Barcelona a Benátky. Doprava do Číny bola pozastavená do októbra.

Celkovo spoločnosť uviedla, že upraví 10% svojich letných letov, pričom trasa v Tichomorí bude mať 55%-ný nápor škrtov.

päťročný graf American Airlines, zdroj: GOOGLE

Úplný vplyv koronavírusu na horné a spodné hodnoty spoločnosti sa ešte nedá kvantifikovať, ale spoločnosť pozastavila svoje celoročné a štvrťročné finančné predpovede. Investori sú dosť pesimistickí. Za posledných 30 dní akcie American stratili 40% svojej hodnoty a počas pondelkového špičkového predaja klesli až o 48%. V utorok akcie obnovili časť straty a získali 15%.

American má dividendový výnos 2,8% a jeho výplatný pomer je 8,8%.

Royal Caribbean Cruises (RCL:NYSE)

Royal Caribbean Cruises bola zničená epidémiou koronavírusu a jej akcie utrpeli viac ako mnoho leteckých spoločností. Čiastočne preto Royal Caribbean za posledné dva týždne zaznamenala nárast sledovanosti o 125%.

Dopyt po plavbách dramaticky poklesol a môže zostať slabý aj po potlačení koronavírusu. Viaceré lode zakotvili rôzne po celom svete v rámci úsilia o zvládnutie epidémie. Výsledkom bolo, že Royal Caribbean nedávno dostala oznámenie od spoločnosti S&P Global Ratings, že jej rating dlhu v investičnej triede by sa mohol odobrať.

ročný graf Royal Caribbean Cruises, zdroj: GOOGLE

Akcie sú tiež v neistej situácii, pretože za posledný mesiac stratili viac ako polovicu svojej hodnoty. Od vrcholu v januári klesli akcie o viac ako 60%. Royal Caribbean nevidela takéto minimá od začiatku roka 2014, keď sa zotavovala z brutálneho odpredaja, ku ktorému došlo počas finančnej krízy.

Táto spoločnosť zvyšuje svoju dividendu posledných 8 rokov, hoci jej dividenda môže byť teraz ohrozená. Jej dividenda poskytuje pri súčasných cenách výnos cez 9%, pri výplatnom pomere 35%.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár