Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava Technológie

Počas týchto štrnástich dní sa lodná spoločnosť Star Bulk Carriers umiestnila na prvom mieste v zozname sledovanosti, pretože jej finančné výsledky zapôsobili na analytikov. Druhým v zozname je Microsoft, druhá najväčšia spoločnosť na svete, ktorá je teraz konfrontovaná s metaverzom.

Dividendový výnos: 25,18%

päťročný graf Star Bulk Carries, zdroj: GOOGLE

Star Bulk Carries

Nákladná prepravná spoločnosť Star Bulk Carriers (SBLK:NASDAQ) vedie tento týždeň v rebríčku trendov s nárastom sledovanosti o 64%. Nie je to žiadne prekvapenie – Star Bulk vykázala v treťom štvrťroku 2021 čistý príjem okolo 225 miliónov dolárov – a teda nárast z 27 miliónov dolárov za rovnaké obdobie minulého roka. Medzitým sa tržby spoločnosti viac ako zdvojnásobili na 415 miliónov dolárov. Akcie spoločnosti Star Bulk vzrástli za rok o 121% a dividenda spoločnosti stále prináša ohromujúcich 25%.

Stojí však za zmienku, že Star Bulk pôsobí v sektore, ktorý v poslednej dobe zažíva divoké cenové výkyvy, keďže dopyt po preprave sa freneticky zvýšil v dôsledku vysokého dopytu spotrebiteľov a problémov s dodávateľským reťazcom. Star Bulk vypláca akcionárom leví podiel zo svojich príjmov, no nie je jasné, ako dlho bude súčasné pozitívne prostredie trvať.

V podstate, v prvých deviatich mesiacoch roku 2020 Star Bulk vykázala stratu 18 miliónov dolárov oproti zisku 380 miliónov dolárov počas rovnakého obdobia v roku 2021. V rokoch 2016 až 2020 Star Bulk vykázala čistý zisk iba raz – 58 miliónov dolárov v roku 2018.

Dividendový výnos: 0,77%

päťročný graf Microsoft, zdroj: GOOGLE

Microsoft

Microsoft (MSFT:NASDAQ) je na druhom mieste v zozname a zaznamenal nárast sledovanosti o 36%. Technologický gigant sa stal trendom vďaka tomu, že opäť prišiel o korunu najhodnotnejšej spoločnosti na svete v prospech Apple, ako aj vďaka jeho presadeniu do metaverse s najnovšou akvizíciou umelej inteligencie (AI) a firmy Nuance Communications v oblasti hlasoivých technológií. 

Akcie Microsoftu pokračujú v raste a za posledných šesť mesiacov vzrástli o približne 30%. Jeho trhová hodnota sa teraz pohybuje okolo 2,55 bilióna dolárov, čo je približne o 300 miliárd dolárov menej ako Apple.

Microsoft však presadzuje svoju akvizíciu Nuance Communications za 16 miliárd dolárov, ktorej cieľom je zvýšiť svoju prítomnosť v sektore zdravotníctva. Spoločnosť už dostala zelenú od regulačných orgánov v USA a Austrálii, pričom na schválenie dohody je aj Európska únia.

Microsoft vykázal vo fiškálnom roku 2021 tržby vo výške 168 miliárd dolárov, čo je medziročný nárast o 17%. Čistý zisk medzitým vyskočil o 38% na 61 miliárd dolárov. Spoločnosť vypláca 27% zo svojich ziskov akcionárom prostredníctvom dividend s ročným výnosom 0,8%.

Záver

Star Bulk Carriers zaznamenala pôsobivé finančné výsledky vďaka raketovo rastúcim sadzbám za prepravu. Microsoft je opäť druhou najväčšou spoločnosťou podľa trhovej hodnoty po Apple, ale technologický gigant to myslí vážne s prechodom do Metaverse s najnovšou akvizíciou Nuance Communications.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár