Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Komodity a najmä ropa boli v móde od začiatku roka 2022. Na prvom mieste v zozname sledovanosti je spoločnosť Enterprise Products Partners zaoberajúca sa ropnou a plynárenskou infraštruktúrou, za ňou nasleduje ťažiteľ kovov Rio Tinto.

Dividendový výnos: 7,75%

päťročný graf Enterprise Products Partners, zdroj: GOOGLE

Enterprise Products Partners

Spoločnosť Enterprise Products Partners (EPD:NYSE) zaoberajúca sa ropnou a plynárenskou infraštruktúrou obsadila tento týždeň prvé miesto v rebríčku s nárastom sledovanosti o 104%.

Vďaka rastúcim cenám ropy a plynu, ktoré sa pohybujú v blízkosti viacročných maxím, zvýšila spoločnosť Enterprise Products Partners svoje výplaty akcionárom. Za štvrtý štvrťrok 2021 zvýšila spoločnosť svoju distribúciu hotovosti o 3,3% na 0,465 dolárov na akciu alebo 1,86 dolárov na ročnej báze. Okrem toho spoločnosť odkúpila späť 125 miliónov dolárov zo svojich akcií, čím sa objem spätných odkúpení za rok zvýšil na 200 miliónov dolárov. Spoločnosť má stále 76% zo svojich autorizovaných spätných odkúpení akcií za 2 miliardy dolárov.

Spoločnosť zároveň investuje do rastu. 10. januára Enterprise Products Partners oznámila, že získala spoločnosť Navitas Midstream so sídlom v Texase, ktorá vlastní 1 750 míľ plynovodov v Permskej panve za 3,25 miliardy dolárov v hotovosti.

Spoločnosť Navitas uviedla, že v prvom štvrťroku 2022, keď sa očakáva dokončenie dohody, bude prepravovať jednu miliardu kubických stôp zemného plynu denne. Dohoda tiež povedie k zvýšeniu výnosov pre akcionárov v nasledujúcich štvrťrokoch, uviedla spoločnosť.

Enterprise Products Partners má dividendový výnos takmer 7,8% ročne pri výplatnom pomere 82%.

Dividendový výnos: 9,08%

päťročný graf Rio Tinto, zdroj: GOOGLE

Rio Tinto

Anglo-austrálsky baník železnej rudy Rio Tinto (RIO:NYSE) sa umiestnil na druhom mieste v zozname, keď za posledných štrnásť dní zaznamenal nárast sledovanosti o 67%. Rio Tinto ponúka silný dividendový výnos – skoro 10%. Má tiež dokonalú súvahu s takmer žiadnym dlhom a intenzívne investuje do ťažby lítia, keď sa pripojí k zelenej revolúcii.

Len asi pred tromi týždňami spoločnosť Rio Tinto oznámila akvizíciu projektu Rincon so sídlom v Argentíne za 825 miliónov dolárov. Uviedla, že odkúpením demonštruje svoj „záväzok vybudovať svoje podnikanie v oblasti batériových materiálov a posilniť svoje portfólio pre globálny energetický prechod“.

Rio Tinto má však problémy s rozvojom svojich lítiových kapacít v Srbsku. Baňa v hodnote 2,4 miliardy dolárov čelí protestom miestnych obyvateľov, ktorí nie sú spokojní s potenciálnym vplyvom na životné prostredie. Srbská vláda by mohla čoskoro rozhodnúť o zastavení projektu.

Akcie v Rio Tinto klesli za posledný rok takmer o 14%, čo spoločnosti dáva trhovú kapitalizáciu 162 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti Rio Tinto sa obchodujú za veľmi nízky pomer ceny a zisku, iba 6,6.

Záver

Enterprise Products Partners expanduje v Permskej panve akvizíciou spoločnosti Navitas Midstream. Rio Tinto sa usilovne snaží odkloniť sa od ťažby železnej rudy smerom k lítiu, ale čelí protestom zo strany aktivistov proti ťažbe.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár