Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava Priemysel Reality

Pandémia COVID-19 sa rozšírila po celej Európe a USA, čo podnietilo regióny, aby zatvorili svoje ekonomiky. To viedlo k panickému výpredaju a trhy bojovali. Spoločnosť EPR Properties, ktorá má nehnuteľnosti v jednej z najviac postihnutých oblastí, je na prvom mieste v zozname – pravdepodobne kvôli vysokému výnosu z dividend. Výrobcu lietadiel Boeing nedávno zasiahol úpadok, ale spoločnosť pravdepodobne teraz zachráni americká vláda.

ročný graf EPR Properties, zdroj: GOOGLE

EPR Properties

Realitná kancelária EPR Properties (EPR:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 66%. EPR investuje do nehnuteľností v zábavných parkoch, divadlách a kinách v 44 štátoch USA a bude dosť zasiahnutá, pretože jej nájomníci sú nútení byť zavretí kvôli pandémii COVID-19.

Akcie v EPR stratili za posledných 30 dní 70% a niekedy klesli až o 80%. Pesimizmus investorov bol spojený s dlhom spoločnosti, ktorý je vo výške 3,3 miliárd dolárov a schopnosťou spoločnosti splácať ho. Súčasná trhová kapitalizácia spoločnosti predstavuje iba polovicu jej dlhu. V dôsledku toho sa jej dividendový výnos zvýšil na viac ako 20%, keďže spoločnosť vypláca akcionárom 167% svojho čistého príjmu.

Aby sa upokojili obavy investorov, EPR vyšla s tlačovou správou a objasnila, že má silnú súvahu a likvidnú pozíciu. Má hotovosť vo výške 1,25 miliárd dolárov, z čoho polovica bola požičaná v rámci revolvingového úverového nástroja, pričom splatnosť dlhu bola splatná až do roku 2023. Na podporu svojej ceny akcií EPR oznámila program spätného odkúpenia akcií v hodnote 150 miliónov dolárov v čase, keď mnoho spoločností sa zbavuje podielu zo spätnej kúpy a využíva tieto hotovostné prostriedky na rôzne operácie.

ročný graf Boeing, zdroj: GOOGLE

Boeing

Boeing (BA:NYSE) zaujal druhé miesto v trendoch, keď zaznamenal nárast dopravy o 48%. Výrobcovia obrany a lietadiel boli zasiahnutí pomalými objednávkami, pretože letecký priemysel dramaticky znížil kapacitu kvôli pandémii COVID-19. Rana prišla, keď spoločnosť už zápasila s obrovskými stratami súvisiacimi s uzemnením lietadiel 737 MAX, ktoré sa považujú za hlavnú príčinu dvoch smrteľných nehôd.

Boeing musí teraz dostať pomoc od americkej vlády, ktorá by mohla získať majetkovú účasť za hotovosť. Nedávno zvolený generálny riaditeľ David Calhoun však uviedol, že spoločnosť nepotrebuje vládu, aby priamo zasiahla, ale skôr poskytla likviditu na úverových trhoch. „Dovoľte nám požičať si proti našej budúcnosti, v čo všetci veľmi pevne veríme a myslím si, že aj naši veritelia. Je to skutočne jednoduché,“ povedal Calhoun v segmente videa pre spoločnosť Fox Business.

Spoločnosť Boeing už prijala opatrenia na šetrenie hotovosti. Svoju dividendu pozastavila až do ďalšieho oznámenia, zatiaľ čo Calhoun a predseda Larry Kellner sa tento rok vzdajú vyplatenia. Pauza v odkupnom programe bola predĺžená.

Pred pozastavením mala dividenda Boeingu takmer 7% a bola zvyšovaná posledných 8 rokov.

Záver

Pandémia COVID-19 zasiahla globálne trhy, ale nie všetky akcie boli zasiahnuté rovnakým spôsobom. EPR Properties patrila medzi hlavných porazených, keď zadlžená realitka prenajímala nehnuteľnosti v ťažko zasiahnutom realitnom sektore. Pre spoločnosť Boeing je COVID-19 druhou vážnou ranou a spoločnosť teraz hľadá a čaká pomoc od vlády.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár