Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Technológie

Akcie Intelu zasiahli trendy po tom, čo spoločnosť uviedla, že odloží kľúčový čip o jeden rok do roku 2024. Napokon, ťažiteľ železnej rudy Rio Tinto vyplatí akcionárom vďaka dobrým výsledkom slušnú dividendu.

päťročný graf Intel, zdroj: GOOGLE

Intel

Intel (INTC:NASDAQ) opäť obsadil tretie miesto v zozname už druhýkrát za sebou. Spoločnosť Intel zaznamenala za týchto štrnásť dní nárast sledovanosti o 11%.

Akcie Intelu za posledný mesiac klesli približne o 14%, keďže séria hospodárskych výsledkov investorov sklamala. Generálny riaditeľ Pat Gelsinger na konferencii nedávno povedal, že spoločnosť bude musieť v nasledujúcich rokoch zvýšiť svoje kapitálové výdavky, aby sa stala výrobcom čipov pre iné polovodičové firmy. To by mohlo znamenať, že spoločnosť zvýši svoje zadĺženie a pravdepodobne neoznámi žiadne zvýšenie dividend.

Ďalším sklamaním pre investorov bolo oneskorenie kľúčového čipu pre servery s názvom Granite Rapids z roku 2023 na rok 2024. Uvedenie tohto čipu na trh je kľúčové pre plány Intelu dobehnúť domácich a medzinárodných konkurentov, ktorí už vyrábajú efektívnejšie čipy.

Trh aj investori sú však skeptickí, že plán obratu spoločnosti Intel bude úspešný, pričom cena akcií sa bude pohybovať okolo miním, ktoré neboli zaznamenané od výpredaja trhu vyvolaného pandémiou koronavírusu v marci 2020.

Výplatný pomer spoločnosti Intel je približne 40% a jej dividendové výnosy sú vo výške 3,3%, čo je dvojnásobok technologického priemeru.

päťročný graf Rio Tinto, zdroj: GOOGLE

Rio Tinto

Rio Tinto (RIO:NYSE) obsadilo posledné miesto v zozname s nárastom návštevnosti len o 3%.

Rio Tinto sa objavilo medzi trendami, keď spoločnosť v stredu oznámila obrovskú dividendu vo výške 23 miliárd dolárov po náraste ziskov na rekordné úrovne. Zisky Rio Tinto za celý rok vzrástli na 21 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v predchádzajúcom roku. Spoločnosť ťažila z rastúceho dopytu po železnej rude zo strany výrobcov ocele a nárastu cien.

Dividenda spoločnosti Rio Tinto v súčasnosti prináša úžasných 10% pri výplatnom pomere viac ako 100%.

Zatiaľ čo výsledky Rio Tinto sú závideniahodné, práca súčasného generálneho riaditeľa Jakoba Stausholma je ohrozená po zverejnení odsudzujúcej správy, ktorá odhalila kultúru zrelú na sexuálne obťažovanie, rasizmus a šikanovanie. Stausholm si stanovil za najvyššiu prioritu zlepšenie kultúry v budúcnosti. Nastupujúci predseda Dominic Barton nedávno povedal, že zváži, či má Stausholm najlepšie postavenie na to, aby viedol kultúrnu zmenu v Rio Tinto.

Záver

Intel sklamal investorov po tom, čo generálny riaditeľ Pat Gelsinger povedal, že sa od spoločnosti očakávajú veľké investície, aby sa stala výrobcom pre iné čipové spoločnosti. Napokon, Rio Tinto odhalilo veľkú dividendu vďaka silným výsledkom.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár