Najnovšie trendy – prvá časť

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Ropa

Kontroverzné rozhodnutie ohľadom Dakota Access Pipeline zaujímalo minulý týždeň mnoho investorov. Oneok Energy a Energy Transfer, dve spoločnosti, ktorých sa to týka, sa tento týždeň dostali na prvé miesto v rebríčku sledovanosti.

Oneok (OKE:NYSE)

ročný graf Oneok, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Oneok (OKE:NYSE) zaznamenala za posledné dva týždne nárast sledovanosti o 85%, pretože trpí z dôvodu nižšej ceny ropy a nedávneho súdneho príkazu na uzatvorenie Dakota Access Pipeline.

Oneok je poskytovateľom energetických služieb v midstream-e, ktorý zaznamenal pokles akcií o 20% za posledný mesiac a o 64% medziročne. Oneok zasiahli dva šoky v rozpätí iba štyroch mesiacov. Prvý šok nastal v apríli, keď pandémia COVID-19 prinútila klientov znížiť produkciu, čo znamená, že cez jej plynovodmi prúdili nižšie objemy zemného plynu a ropy.

Druhý šok sa stal asi pred týždňom, keď sudca James Boasberg nariadil odstavenie ropovodu Dakota Access z dôvodu environmentálnych problémov a požiadal o jeho vypustenie do 5. augusta. Oneok nevlastní priamo spoločnosť Dakota Access, ale jej uzavretie znamená, že výrobcovia v regióne nebudú schopný dopraviť dostatok ropy do Oneok cez Dakota Access a teda Oneok môže byť prinútená znížiť produkciu. To znamená ešte menšie objemy spracované plynovodmi Oneok.

Napriek nepokojom, ktoré zažila Oneok, si spoločnosť v máji udržala dividendu na 0,935 dolárov za akciu, čo predstavuje výnos takmer 14%. Existujú však obavy, že spoločnosť bude čoskoro nútená znížiť svoju dividendu.

Energy Transfer (ET:NYSE)

ročný graf Energy Transfer, zdroj: GOOGLE

Energy Transfer (ET:NYSE) sa stala jednou z prvých štyroch najobľúbenejších spoločností za posledné dva týždne. Prevádzkovateľ ropovodu zaznamenal nárast sledovanosti o 48%, keďže spoločnosť sa objavila v niekoľkých titulkoch novín a webov, keď neuposlúchla súdny príkaz na vyprázdnenie ropovodu North Dakota Access. Minulý týždeň spoločnosť Energy Transfer uviedla, že to nebude rešpektovať, pretože sudca pri vydávaní rozkazu prekročil svoju kompetenciu. Spoločnosť však objasnila, že neignoruje súdny príkaz, ale skôr chce viac času na odvolanie sa proti rozhodnutiu.

Energy Transfer je najväčším vlastníkom North Dakota s 36,4%-ným podielom, za ktorým nasledujú Phillips 66 Partners (PSX) s 25%-ným podielom a zvyšok je vo vlastníctve Marathon Petroleum (MPC) a Enbridge (ENB).

Akcie nedokázali zaznamenať oživenie po tom, ako vyhlásili, že ropa bude naďalej prúdiť potrubím, čo je znamenie pre investorov,. Stratégia spoločnosti sa však točí okolo optimizmu, že na základe odvolania zvíťazí.

Aj v máji ostala dividenda nedotknutá – na štvrťročnej úrovni 0,305 dolárov za akciu. To predstavuje ročný výnos takmer 19%, čo by mohlo byť neudržateľné, ak by súčasný debakel pokračoval.

Záver

Spoločnosti Oneok a Energy Transfer zaznamenali pokles cien akcií po tom, čo sudca nariadil odstavenie plynovodu Dakota Access Pipeline, ktorý vyvolal protesty ohľadom environmentálnych problémov.

zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár