Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie Verejné služby

Prvá časť

Sezóna oznámení kvartálnych hospodárskych výsledkov sa začala, čo investorom poskytlo ďalšie informácie o tom, ako pandémia koronavírusu ovplyvnila svet podnikania. Spoločnosť Microsoft je na druhom mieste v zozname, pretože reportovala vysoké tržby. Prvou v zozname je však hlavná komanditná spoločnosť MPLX.

MPLX LP

Spoločnosť MPLX (MPLX:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname so zvýšením sledovanosti o 136%. MPLX je atraktívna pre investorov vďaka vysokému dividendovému výnosu (k 1. februáru 11,8%). Avšak pri výplatnom pomere viac ako 100% môže byť dividenda vystavená riziku zníženia.

MPLX je komanditná spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá sa odčlenila od spoločnosti Marathon Petroleum asi pred ôsmimi rokmi a ktorá vlastní a prevádzkuje stredné energetické a infraštruktúrne aktíva, ako sú okrem iného ropovody, terminály, rafinérske nádrže a doky. Pretože ropný sektor trpel nízkym dopytom vyvolaným pandémiou koronavírusu, príjmy a peňažné toky spoločnosti MPLX zaznamenali veľký pokles, aj keď nie taký veľký, akého sa spoločnosť obávala.

Dividendový výnos: 11,42%

päťročný graf MPLX, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť zaznamenala do marca dve po sebe idúce straty, ale ziskovosť sa v druhom štvrťroku 2020 výrazne zvýšila na 648 miliónov dolárov a v treťom štvrťroku na 665 miliónov dolárov. Dlhodobý dlh spoločnosti MPLX sa v septembrovom štvrťroku zvýšil na 20 miliárd dolárov z približne 19,2 miliárd dolárov v rovnakom období minulého roka.

Ak pandémia COVID19 pominie, je pravdepodobné, že vzrastie dopyt po rope, čím sa MPLX dostane na silnejšiu finančnú pozíciu. Je však pravdepodobné, že akákoľvek ďalšia destabilizácia v tomto sektore dividendu ohrozí.

Microsoft

Spoločnosť Microsoft (MSFT:NASDAQ) zaznamenala nárast sledovanosti o 74%, pretože technologický gigant dosiahol vo fiškálnom druhom štvrťroku veľmi silné výsledky.

Spoločnosť Microsoft oznámila zisk na akciu vo výške 2,03 dolárov, čo predčilo očakávania analytikov, ktorí odhadovali 1,64 dolárov. Tržby za štvrťrok vzrástli na 43,08 miliárd dolárov v porovnaní s 40,2 miliardami dolárov, ktoré očakávali analytici. Za silnými číslami stála predovšetkým cloudová jednotka spoločnosti Microsoft Azure, ktorá zaznamenala nárast výnosov o 50%. Segment osobných počítačov spoločnosti Microsoft priniesol príjmy vo výške 15 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 14% oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Dividendový výnos: 0,93%

päťročný graf Microsoft, zdroj: GOOGLE

Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella uviedol, že uplynulý rok znamenal „úsvit druhej vlny digitálnej transformácie, ktorá zachvátila každú spoločnosť a každé odvetvie.“ Spoločnosť Microsoft skutočne zaznamenala vysoký dopyt po svojich cloudových produktoch, pretože zamestnanci spoločnosti boli nútení pracovať na diaľku kvôli pandémii koronavírusu.

Akcie spoločnosti Microsoft od začiatku roka získali viac ako 10%, čo spoločnosti prinieslo trhovú kapitalizáciu 1,8 bilióna dolárov. Spoločnosť Microsoft vypláca dividendu vo výške 2,24 dolárov na akciu, čo predstavuje výnos takmer 1%.

Záver

Dividenda spoločnosti MPLX môže byť ohrozená, pretože spoločnosť vypláca viac, ako zarába, aj keď to môže predstavovať príležitosť pre investorov zameraných na dividendy, ak sa energetický sektor stabilizuje. Spoločnosť Microsoft oznámila skvelé trhové výnosy, pretože cloudové podnikanie spoločnosti ťažilo z pandémie koronavírusu.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár