Najnovšie trendy – prvá časť

Akcie Americké akcie Dividendy Reality Spotrebiteľský sektor

Pri zvýšenej neistote na svetových trhoch investori uprednostňujú tzv. blue-chip akcie. Ikonický výrobca nápojov Coca-Cola je na prvom mieste v zozname a na druhom realitná spoločnosť AG Mortgage Investment Trust.

Coca-Cola

Coca-Cola (KO:NYSE) zdieľa prvé miesto v zozname so spoločnosťou AG Mortgage Trust, obidve s nárastom sledovanosti o 5%.

Účinok pandémie koronavírusu na Coca Colu bol zmiešaný, pretože predaj spoločnosti voči domácnostiam sa zvýšil, ale predaj do reštaurácií a iných zábavných podnikov sa takmer zastavil. Podľa spoločnosti sa v apríli objem predaja znížil približne o 20% a v máji sa mierne zlepšil, ale v porovnaní s minulým rokom bol stále nižšie. Dramatický pokles tržieb v reštauráciách bol do istej miery vyvážený spotrebiteľmi, ktorý si robili zásoby do domácnosti.

päťročný graf Coca-Cola, zdroj: GOOGLE

Akcie spoločnosti Coke zostávajú od začiatku roka nižšie o 16%, čo vedie k slabému výkonu indexu S&P 500, ktorý je v rovnakom období nižšie o 3,3%.

Coke je však v dobrej pozícii na to, aby vydržala krízu vďaka zdravej súvahe a silnej generácii free cash flow. Stratégia spoločnosti prechodu na nové kategórie výrobkov, ako je káva, sa v budúcnosti pravdepodobne oplatí, keď spotrebitelia prechádzajú na zdravšie alternatívy. Coca-Cola vykázala štvrťročnú dividendu 0,41 dolárov na akciu, čo predstavuje ročný výnos 3,60%. Dividenda je splatná 1. júla.

AG Mortgage Trust 

Spoločnosť AG Mortgage Investment Trust (MITT:NYSE) zaznamenala nárast sledovanosti o 5%, pretože hybridná hypotekárna spoločnosť zaznamenala, že jej akcie sa v dôsledku prepuknutia koronavírusu prebíjali.

12. júna spoločnosť AG vykázala v prvom štvrťroku masívnu stratu vo výške 15 dolárov za akciu, čím spoločnosť ponechala účtovnú hodnotu na cene 2,63 dolárov za akciu. Portfólio spoločnosti sa znížilo zo 4,4 miliárd na 1,6 miliárd dolárov a generálny riaditeľ David Roberts povedal, že očakáva, že predaj aktív zvýši likviditu. K 31. máju spoločnosť mala hotovosť okolo 45 miliónov dolárov.

päťročný graf Mortgage Investment Trust, zdroj: GOOGLE

Zúfalá situácia prinútila spoločnosť, aby v dohľadnej budúcnosti zrušila svoju dividendu na kmeňové a preferenčné akcie. Akcie AG od začiatku roka klesli o 65%, stále sa však obchodujú za približne 200% účtovnej hodnoty.

Záver

Coca-Cola trpela zatvorením reštaurácií, barov a iných zábavných podnikov, ale jej dlhodobé vyhliadky sa zdajú byť jasné. Spoločnosť AG Mortgage Trust znížila svoju dividendu po tom, čo zaznamenala veľkú stratu.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 


Ohodnoť článok

Pridaj komentár