Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Spoločnosť Intel je na prvom mieste sledovanosti v tomto týždni, pretože výrobca čipov oznámil v poslednej správe vysoké príjmy. Spoločnosť IBM konečne dosiahla štvrtinu rastu a tento týždeň získala druhé miesto v zozname.

ročný graf Intel, zdroj: GOOGLE

Intel

Spoločnosť Intel (INTC:NASDAQ) zaznamenala v posledných dvoch týždňoch nárast sledovanosti až o 143%, keď výrobca čipov konečne podal dávku dobrých správ vo forme správy o silných výnosoch. Spoločnosť rozdrvila odhady analytikov pre predaj dátových centier, pretože technologickí giganti od Amazonu (AMZN) cez Google (GOOG) až po Microsoft (MSFT) zvýšili svoje kapitálové výdavky na vybudovanie svojich cloudových schopností. Predaj v tomto segmente vzrástol v štvrtom štvrťroku o 19%, čo je približne o 13% viac, ako očakávali analytici z Wall Street (7,2 miliardy dolárov).

Aj keď sú akcie medziročne vyššie o viac ako 12%, investori by mali zmierniť svoje nadšenie. Spoločnosť Intel dramaticky zvýši svoje kapitálové výdavky, keď doženie taiwanského rivala Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) a domáceho konkurenta Advanced Micro Devices (AMD). Spoločnosť uviedla, že jej kapitálové výdavky dosiahnu v roku 2020 výšku 17 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 5%. To bude predstavovať približne 23% jej príjmov v porovnaní s priemerom 18% medzi rokmi 2010 a 2015.

Zvýšené kapitálové výdavky sú potrebné na to, aby spoločnosť vybudovala prevádzky, ktoré by vyrábali jej 7-nanometrový procesor. Spoločnosť nedávno začala dodávať 10-nanometrové procesory, čo spoločnosť Taiwan Semiconductor (ktorá slúži klientom, ako je AMD) robí už roky. Taiwan Semiconductor už dodáva 7-nanometrové procesory a pracuje na ďalšej generácii 5-nanometrových procesorov.

Aj keď sa očakáva, že kapitálové výdavky spoločnosti Intel zostanú v nadchádzajúcich rokoch na zvýšenej úrovni, očakáva sa, že dopyt po produktoch dátových centier bude volatilnejší. Dopyt po technologických gigantoch by sa mohol v nasledujúcich štvrťrokoch výrazne znížiť, pretože potrebujú čas na to, aby prežili svoje akvizície uskutočnené v poslednom štvrťroku.

ročný graf IBM, zdroj: GOOGLE

IBM

IBM (IBM:NYSE) obsadila druhé miesto v zozname sledovanosti so svojimi 51%. Technologické monštrum konečne zaznamenalo rast po takmer desiatich rokoch poklesu výnosov v hornej línii.

Podobne ako v prípade spoločnosti Intel, spoločnosť IBM získala podporu z cloudu. Jej softvér súvisiaci s cloudom a minuloročná akvizícia spoločnosti Red Hat, prispeli v poslednom štvrťroku k zvýšeniu výnosov spoločnosti na 21,8 miliárd dolárov.

Spoločnosť IBM predstavila aj silný výhľad do roku 2020, keď uviedla, že očakávania analytikov týkajúce sa rastu výnosov vo výške 3% boli „rozumné“, zatiaľ čo predpovedá rast zisku na jednu akciu 4% na 13,35 dolárov. Výnosy spoločnosti IBM dosiahli vrchol v roku 2011 na úrovni približne 107 miliárd dolárov a odvtedy postupne klesali. Spoločnosť sa snažila vyrovnať klesajúci rast zvýšením zisku na akciu prostredníctvom spätného odkúpenia, ale táto stratégia nepriniesla ovocie.

Od svojho historického maxima v polovici marca 2013 akcie stratili približne tretinu svojej hodnoty. Akcie medziročne narástli o viac ako 4% a ostáva už len zistiť, či silný dopyt po cloudovom softvéri a akvizícii spoločnosti Red Hat bude stačiť na vyrovnanie poklesu predaja v jej starom hardwarovom obchode.

„Big Blue“ má dividendový výnos 4,7% a pomer výplaty je takmer 50%. Za posledných 20 rokov firma odmeňuje akcionárov rastom dividend.

Záver

Spoločnosť Intel konečne vykázala silný štvrťrok vďaka rastúcemu predaju produktov súvisiacich s cloudom, hoci výhľad na budúci rok vyzerá nejasne. Spoločnosť IBM, ďalšia slabnúca technologická hviezda, zaznamenala svoj prvý rok rastu takmer za desať rokov vďaka akvizícii spoločnosti Red Hat a predajom spojeným s cloudom.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár