Najsledovanejšie: Southcross Energy Partners a PepciCo

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Dráma okolo bankrotu spoločnosti Southcross Energy Partners pritiahla v posledných týždňoch záujem investorov potom, čo súd schválil vyrovnanie medzi spoločnosťou a jej „matkou“. Druhým v zozname je výrobca nápojov a občerstvení PepsiCo, ktorý nedávno zaznamenal nárast výnosov a pokles ziskov.

Southcross Energy Partners (SXE:OTC) bol v uplynulých dvoch týždňoch prekvapujúcim lídrom tohto zoznamu s nárastom sledovanosti o 96%. Nároky investorov pravdepodobne podnietili dohodou Southcross s materskou spoločnosťou Southcross Holdings Borrower LP, na základe ktorej prvá strana dostane hotovosť vo výške 22,5 milióna dolárov a podiely v dcérskych spoločnostiach bez bankrotu. Spoločnosť Southcross Energy žalovala svoju „matku“ v auguste 2019, pričom sa v žalobe zamerala na podvodné prevody a porušenie dohody týkajúcej sa spracovania zemného plynu.

ročný graf SOUTHCROSS ENERGY PARTNERS, zdroj: FINANZEN100

Po urovnaní súdneho sporu Southcross pravdepodobne začne aukciu svojich plynovodov 16. októbra, čím sa otvorí cesta k likvidácii majetku. V augustovej aktualizácii spoločnosť uviedla, že nedosiahla dohodu o reštrukturalizácii so svojimi veriteľmi, hoci začala strategické skúmanie predaja majetku. V rámci takzvaných prioritných požiadaviek, nemôže spoločnosť rozdeliť zisky svojim podielnikom, pokiaľ veritelia nie sú vyplatení v plnej výške. Spoločnosť Southcross však odhaduje, že podielnici budú mať právo na malé vyrovnanie.

Spoločnosť najala investičnú banku Evercore Group na predaj svojich predajných aktív. Spoločnosť Kinder Morgan (KMI:NYSE), ktorá vypláca dividendový výnos vo výške 5%, dosiahla začiatkom septembra dohodu o prevzatí pre dva potrubné systémy Southcross v Texase. Ak sa alternatívny uchádzač neobjaví s vyššou ponukou, Kinder Morgan zaplatí 76 miliónov dolárov za potrubné systémy Corpus Christi a Bay City Lateral.

PepsiCo (PEP:NASDAQ) sa umiestnila na druhom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 68%. Nápojový gigant vykázal nárast tržieb v treťom štvrťroku, aj keď vyššie výdavky na reklamu viedli k poklesu príjmov. Základný príjem vzrástol v tomto štvrťroku o 4,3% na 17,2 miliárd dolárov a spoločnosť uviedla, že očakáva ročný nárast na 4%. Analytici odhadujú niečo okolo 16,93 miliárd dolárov. V severoamerickej divízii, ktorá bola hlavnou hnacou silou zisku, vzrástli tržby o 3,4%, pričom generálny riaditeľ Ramon Laguarta uviedol, že nedávne investície do reklamy priniesli ovocie, vrátane snahy propagovať športový nápoj bez obsahu cukru Gatorade Zero.

ročný graf PEPSICO, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť tiež uviedla, že jej zisk klesol v treťom štvrťroku na 2,1 miliárd dolárov z 2,5 miliárd dolárov v minulom období v dôsledku vyšších rezerv na daň z príjmu a zvýšených výdavkov na reklamu. Zatiaľ tento rok výdavky na reklamu vzrástli o 12%.

Akcie PepsiCo (PEP:NASDAQ) pokračujú vo svojom pochode vpred, tento rok vzrástli až o 25% a nachádzajú sa blízko rekordných maximov. V tom istom období vzrástol S&P 500 o 17%. PepsiCo tiež vypláca investorom dividendu, ktorá sa rovná 2,7% hodnoty jej akcií a za posledných 46 rokov ju pravidelne zvyšuje.

Na záver

Southcross Energy Partners viedla súdny spor so svojou „matkou“, ktorá jej vydláždila cestu aukcií aktív s cieľom vyplatiť veriteľov. Podielnici pravdepodobne nič nedostanú. Pepsico vykázal silné tržby za tretí štvrťrok aj napriek vyšším výdavkom na reklamu.

Zdroj: dividend.com

Ohodnoť článok

Pridaj komentár