Najsledovanejšie: Broadcom a Walgreens Boots Alliance

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Technológie Zdravotníctvo

Broadcom bol v centre pozornosti posledné dva týždne po tom, čo signalizoval hlavne zameranie na softvér s tým, že uviedol, že jeho bezdrôtové riešenia nie sú podstatné. Akciová spoločnosť Walgreens Boots Alliance nedosiahla dostatočnú výkonnosť a zaujala súkromný fond, ktorý uvažuje že by ju odkúpil.

Broadcom

Broadcom (AVGO:NASDAQ) sa tento týždeň umiestnil na prvom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 112%. Akcie spoločnosti Broadcom za posledný rok vzrástli o 24%, hoci táto výkonnosť bola výrazne pod indexom S&P Semiconductor Index (PHLX), ktorý stúpol o 55%.

ročný graf BROADCOM, zdroj: GOOGLE

Akcie Broadcom (AVGO:NASDAQ) stratili časť svojej hodnoty potom, čo generálny riaditeľ Hock Tan signalizoval hlbšie zameranie na softvér, pričom pôvodný podnik v oblasti bezdrôtových čipov sa teraz považuje za nepodstatný. Obchod s bezdrôtovými sieťami sa postupne stal menšou hnacou silou výnosov, keďže spoločnosť uskutočnila celý rad softvérových akvizícií vrátane CA Technologies za 19 miliárd dolárov a podnikovej softvérovej jednotky spoločnosti Symantec za 10,7 miliárd dolárov. V roku 2019 len štvrtinu výnosov tvorili bezdrôtové siete – v porovnaní so 40%-ným zastúpením v rámci výnosov v roku 2014. Predaj bezdrôtových sietí sa od roku 2014 do roku 2018 neustále zvyšoval, ale v roku 2019 poklesol v dôsledku oslabenia dopytu po smartfónoch.

Keď sa spoločnosť teraz zameriava na softvér, bezdrôtová jednotka môže byť umiestnená na aukčnom bloku. Tan na konferencii uviedol, že pohľady na nepodstatné podniky (ako napríklad bezdrôtové) „sa viac týkajú finančných aktív, najmä pokiaľ ide o alokáciu kapitálu, optimalizáciu súvahy a spôsob, akým sa rozhodujeme využívať zdroje a riadiť spoločnosť.“

Predaj jednotky by spoločnosti umožnil znížiť časť obrovského dlhu, ktorý sa v porovnaní s minulým rokom takmer zdvojnásobil na 32,8 miliárd dolárov. 

Broadcom prináša dividendu takmer 4% ročne a pomer výplaty je 61%. Spoločnosť Broadcom zvyšuje svoju dividendu posledných 9 rokov. 

Walgreens Boots Alliance

Walgreens Boots Alliance (WBA:NYSE) obsadila druhé miesto v zozname so 45%-ným nárastom sledovanosti. Walgreens Boots, najväčší maloobchodný predajca kozmetických a farmaceutických výrobkov v USA a Európe, trpí silnou konkurenciou online maloobchodníkov, ako je Amazon, pričom jeho akcie strácajú 15% medziročne v porovnaní so ziskom indexu S&P 500 (nárast o 22%).

ročný graf WALGREENS BOOTS ALLIANCE, zdroj: GOOGLE

Sčasti kvôli týmto bojom sa spoločnosť stala cieľom súkromných kapitálových spoločností. KKR údajne zvažuje čo by ponúkla, hoci cena môže byť pre spoločnosť príliš veľká na prefinancovanie. Spoločnosť Walgreens Boots Alliance (WBA:NYSE) má trhovú kapitalizáciu vo výške 51 miliárd dolárov a dlh vo výške 17 miliárd dolárov. Ak by bola dohoda uzavretá, bol by to najväčší výkup súkromného kapitálu v histórii.

Akcie v polovici novembra narástli približne o 5%, ale väčšina počiatočných výnosov padla, keď padlo aj počiatočné vzrušenie investorov. Walgreens má dividendový výnos 3,13% pri výplatnom pomere 30%. Dividendu zvyšuje posledných 43 rokov.

Záver

Broadcom (AVGO:NASDAQ) prekvapil investorov silným signálom, že sa snaží ukončiť svoje staršie bezdrôtové riešenia a zameravia sa primárne sa na softvér. Walgreens Boots Alliance (WBA:NYSE) zápasí s online konkurenciou a údajne čelí ponuke na prevzatie do súkromných rúk .


Zdroj: dividend.com

Ohodnoť článok

Pridaj komentár