Najsledovanejšie: J&J a IBM

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Technológie

Spoločnosť Johnson&Johnson bola stredobodom pozornosti po odhalení, že niektoré z jej detských výrobkov sú kontaminované, čo spôsobilo pokles ceny akcií. Technologická spoločnosť IBM oznámila výsledky, ktoré minuli odhady analytikov.

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE)

Tento týždeň sa umiestnila na prvom mieste (49%-ný nárast sledovanosti). Akcie spoločnosti stratili okolo 6% za jeden deň minulého týždňa potom, čo Úrad pre potraviny a liečivá (Food and Drug Administration – FDA) USA našiel stopy niektorých azbestov v niektorých detských práškových výrobkoch obsahujúcich mastenec. Azbest je spájaný so smrteľným mezoteliómom a je známe, že spôsobuje rakovinu. Výsledkom bolo, že si spoločnosť Johnson&Johnson stiahla z obehu 33 000 fliaš produktu, čo vyvolalo obavy, že spoločnosť bude čeliť ďalším súdnym sporom od nešťastných zákazníkov.

ročný graf JOHNSON & JOHNSON, zdroj: FINANZEN100

130-ročný zdravotnícky konglomerát sa už stretáva s tisíckami súdnych sporov týkajúcich sa výrobkov, ako sú opioidy, zdravotnícke pomôcky a antipsychotikum Risperdal. Porota udelila žalobcovi 8 miliárd dolárov, pričom tvrdila, že spoločnosť znížila riziká spojené s Risperdalom, a preto sa Johnson&Johnson a samotní odborníci domnievajú, že táto suma bude podstatne nižšia. Spoločnosť však stále čelí viac ako 15 000 súdnym sporom, čo pravdepodobne vytvára tlak na spoločnosť, aby sa rokovalo o kolektívnom vyrovnaní.

Tieto čísla mali negatívny vplyv na burzu. Doteraz v roku 2019 akcie Johnson&Johnson klesli o viac ako 6% oproti 9%-nému nárastu S&P 500.

Niektorí analytici sa domnievajú, že súčasný debakel bude mať z dlhodobého hľadiska pravdepodobne vplyv na burze z dôvodu azbestového fiaska. Výrobky z mastenca sú zároveň zlomkom ročného obratu spoločnosti, ktorý sa v roku 2019 očakáva v objeme 82 miliárd dolárov.

IBM (IBM:NYSE)

Na druhom mieste je spoločnosť IBM so 42%-ným nárastom sledovanosti, pretože technologické monštrum sklamalo, keďže príjmy boli horšie ako sa očakávalo. Spoločnosť IBM minulý týždeň zaznamenala piaty štvrťročný pokles výnosov v rade, hoci prisľúbila v budúcom roku zlepšenie. Čistý zisk v treťom štvrťroku dosiahol 1,67 miliárd dolárov (respektíve 1,87 dolárov na akciu) oproti 2,69 miliárd dolárov v rovnakom období minulého roka. Medzitým príjmy klesli na 18 miliárd dolárov z 18,7 miliárd dolárov.

ročný graf IBM, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť prisúdila zlé výsledky svojej globálnej jednotke technologických služieb, ktorú podľa CFO Jim Kavanaugha v tomto štvrťroku utrpel debakel. Kavanaugh uistil investorov, že rok 2020 bude celkovo rokom udržateľného rastu výnosov. Jasným bodom boli cloudové služby spoločnosti, ktoré zaznamenali nárast výnosov o 11% – na 5 miliárd dolárov.

Akcie v IBM od zverejnenia výsledkov klesli približne o 6%, čo znižuje medziročné zisky na 18%. Akcie spoločnosti klesli o 36%, v roku 2013 dosiahli historicky najvyššie hodnoty.

IBM je jednou z mála technologických spoločností, ktorá za posledných 19 rokov zvýšila svoju dividendu. Jej dividenda teraz dosahuje takmer 5% pri výplatnom pomere 50%.

Záver

Akciová spoločnosť Johnson & Johnson stratila svoj lesk, pretože spoločnosť čelí mnohým súdnym procesom súvisiacim s objavením azbestu v detských práškoch. Technologický gigant IBM sklamal investorov s ďalšou správou o slabých výnosoch.


Zdroj: dividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár