Najsledovanejšie: Merck a Enterprise Product

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Výrobca liekov Merck a Enterprise Products, výrobca potrubí na zemný plyn a ropu zaznamenali za posledné dva týždne nárast sledovanosti o rovnaké percento.

Merck

Výrobca liekov Merck (MRK:NYSE) mal tento týždeň nárast sledovanosti o 40%, rovnako ako v prípade partnerských spoločností Enterprise Products Partners. Spoločnosť Merck oznámila výsledky za tretí štvrťrok a oznámila, že jej liek Keytruda na liečbu rakoviny pľúc, zaznamenal tržby viac ako 3 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o viac ako 62%. Celkové tržby spoločnosti Merck za tento štvrťrok dosiahli 12,4 miliardy dolárov, čo je o 15% viac ako v rovnakom období minulého roka.

Akcie spoločnosti v tomto roku rástli o 8,5%, čím dosiahli výkonnosť S&P 500 o viac ako 12 percentuálnych bodov, ale jej výkonnosť je zhruba v súlade s First Trust Nasdaq Pharmaceuticals ETF (FTXH). Sektor zdravotníctva bol nedávno pod tlakom, pretože sa zintenzívnila politická kontrola zvyšovania cien liekov.

ročný graf MERCK CO, zdroj: FINANZEN100

Či bude spoločnosť Merck v nadchádzajúcich štvrťrokoch schopná udržať si svoj rast a oceňovanie akcií, je predmetom diskusie. Hodnoty výrobcov liekov majú tendenciu klesať, pretože ich rast je závislý iba od jedného druhu lieku. Platnosť patentov lieku Keytruda sa skončí až v roku 2028, hoci firma už čelí konkurencii spoločností ako AstraZeneca (AZN) a Bristol-Myers Squibb (BMY).

Spoločnosť Merck však zaznamenala silný nárast aj vo vakcíne proti ľudskému papilomavírusu Gardasil, ktorá zaznamenala nárast predaja o 26% na 1,3 miliardy dolárov – najmä vďaka vysokej úrovni rastu v Číne. Okrem toho môže spoločnosť využiť svoje voľné peniaze na akvizície a diverzifikovať svoje hnacie sily rastu.

Merck vypláca dividendový výnos 2,54% a jej výplatný popmer je 43%. Spoločnosť za posledných sedem rokov zvyšuje svoju dividendu.

Enterprise Products Partners

Enterprise Products Partners (EPD:NYSE) zaznamenala nárast sledovanosti o 40%, potom čo spoločnosť vykázala správu o výnosoch za tretí štvrťrok v dôsledku klesajúcich cien komodít. Zisk klesol v priebehu štvrťroka o 20% na 1 miliardu dolárov, zatiaľ čo príjmy klesli o 17% na takmer 8 miliárd dolárov. Generálny riaditeľ spoločnosti, Jim Teague, odmietol obavy z klesajúcich výnosov a zisku s tým, že spoločnosť môže zvýšiť svoje prepravné kapacity z 1,3 miliárd barelov na 1,8 miliárd barelov denne bez ďalších nákladov.

ročný graf ENTERPRISE PRODUCT, zdroj: FINANZEN100

Zdá sa, že spoločnosť je v tomto odvetví tak optimistická, že potvrdila plány na vybudovanie ďalších plynovodov, od ktorých sa očakáva, že dodajú ďalšiu miliardu barelov denne. Očakáva sa, že nové trasy budú pripravené do tretieho štvrťroku 2020. Zostáva nejasné, koľko budú nové plynovody stáť, ale spoločnosť uviedla, že na nové projekty utratí 3 až 4 miliardy dolárov.

Enterprise Products sa môže pochváliť silným ročným dividendovým výnosom 6,6% a jej výplata je viac ako 80%. Spoločnosť za posledných 20 rokov vypláca svoju dividendu pravidelne. Akcie spoločnosti od začiatku roka vzrástli o viac ako 8%.

Záver

Zisky spoločnosti Merck boli podporené liekom proti rakovine Keytruda, ale spoločnosť sa bude musieť počas nasledujúcich štvrťrokov zapotiť, aby si udržala svoje ocenenie. Enterprise Products Partners oznámila pokles tržieb a výnosov, ale spoločnosť stále napreduje s výstavbou nových plynovodov.

Zdroj: dividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár