Najsledovanejšie: Starbuck a Alphabet

Akcie Americké akcie Spotrebiteľský sektor Technológie

Najsledovanejšími sa stali poločnosti Starbucks a Alphabet, ktoré po oznámení výsledkov zaplnili titulky novín. 

Starbucks

Starbucks (SBUX:NASDAQ) obsadila tretie miesto v zozname s 27%-ným nárastom sledovanosti.

Kávový reťazec oznámil hospodársky výsledok za fiškálny štvrtý štvrťrok, kedy bol predaj podporený ľadovou kávou a inými studenými nápojmi. Celosvetový predaj v obchodoch sa v tomto štvrťroku zvýšil o 5%, pričom analytici očakávali niečo okolo 4%. V americkej divízii sa predaj zvýšil o 6% a to najmä vďaka silným výnosom z novo zavedenej ľadovej kávy a tekvicovým chladeným nápojom.

ročný graf STARBUCKS, zdroj: FINANZEN100

Ľadová káva je u mladšej generácie čoraz obľúbenejšia a mnohí ju považujú za zdravšiu alternatívu sódy. Spoločnosť Starbucks však čelí v tomto odvetví tvrdej konkurencii, keďže spoločnosť McDonald’s (MCD) taktiež predáva ľadovú kávu a spoločnosť Wendy’s (WEN) očakáva, že v budúcom roku uvedie na trh rad studených nápojov. Spoločnosť Starbucks tiež zaznamenala rastúcu konkurenciu v Číne, čo je druhý najväčší trhu po USA, s rýchlo rastúcim miestnym reťazcom Luckin Coffee.

Spoločnosť Starbucks, ktorá má dividendový výnos 2% a výplatný pomer 58%, sa rozširuje v sektore dodávok, keď začiatkom tohto roka dosiahla dohodu s divíziou UberEats. Spoločnosť však uviedla, že dodávka tovaru je drahšia a tento segment spoločnosti nie je až tak výnosný.

Alphabet

„Matka“ spoločnosti Google – Alphabet (GOOGL:NASDAQ) zaznamenala za posledné dva týždne nárast svojej prevádzky o 21%, pretože spoločnosť získala správy o akvizícii spoločnosti Fitbit. Alphabet získala spoločnosť Smartwatch-maker v hodnote 2,1 miliárd dolárov, čím efektívne začala konkurovať spoločnosti Apple na fronte smartwatch. Alphabet už konkuruje Apple v kategórii smartfónov so svojimi špičkovými telefónmi Pixel.

ročný graf ALPHABET, zdroj: FINANZEN100

Hlavnou hnacou silou výnosov a ziskov spoločnosti však stále zostáva jej vyhľadávací web Google. Za tretí štvrťrok spoločnosť vykázala tržby vo výške 40,5 miliárd dolárov a zisk 7,1 miliárd dolárov (10,12 dolárov na akciu). Analytici očakávali zisk na akciu 12,42 dolárov.

Náklady spoločnosti Google na získavanie návštevnosti, ktoré sú spojené s poplatkami, ktoré spoločnosť platí výrobcom zariadení, aby mali svoj vyhľadávací nástroj ako predvolený prehliadač, prekročili očakávania na 7,49 milióna dolárov. Spoločnosť uviedla, že bude zameriavať svoje úsilie na cloud computing, oblasť, v ktorej zaostáva za Microsoft (MSFT) a Amazon (AMZN).

Akcie Alphabet tento rok narástli o 25%.

Záver

Spoločnosť Starbucks zaznamenala oživenie predaja ľadovou kávou, zatiaľ čo Alphabet naznačil, že sa zameria na cloud computing a nositeľné zariadenia.

Zdroj: dividend.com

Ohodnoť článok

Pridaj komentár