Najsledovanejšie: Walmart a Occidental Petroleum

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa Spotrebiteľský sektor

Medzi najsledovanejšie akcie tohto týždňa patrili aj Walmart a Occidental petroleum. Walmart vykázal ďalší rast tržieb, zatiaľ čo spoločnosť Occidental Petroleum stále čelí potenciálnej výzve zo strany aktivistického investora Carla Icahna.

Walmart

Maloobchod s potravinami Walmart (WMT:NYSE) vykázal vysoké hospodárske výsledky v treťom štvrťroku, čo vyvolalo nárast sledovanosti o 40%. Hoci výnosy boli horšie, ako spoločnosť očakávala (128 miliárd dolárov, zisk na akciu 1,16 dolárov), prekonala však očakávania analytikov (1,09 dolárov). Predaj v rovnakom segmente v USA vzrástol o 3,2%, zatiaľ čo silný trh s potravinami viedol k 41%-nému nárastu online predaja.

Generálny riaditeľ Walmart – Doug McMillon vo vyhlásení o hospodárení uviedol, že firma je pripravená na silnú sviatočnú sezónu a naďalej vidí „dobrú prevádzku“ obchodov a rastúci podiel na trhu v kľúčových kategóriách potravín a spotrebného tovaru vrátane čerstvého tovaru. Táto divízia, napriek všetkému nárastu online predaja, stráca peniaze, z dôvodu veľkých investícií do akvizícií značiek a rýchlej donášky.

ročný graf WALMART, zdroj: FINANZEN100

Walmart (WMT:NYSE) súťaží s Amazonom v dodávke potravín. V októbri Amazon začal dodávku pre svojich prvých členov v 2 000 regiónoch bezplatne, čím si mesačne vyťažil ďalších 14,99 dolárov za prístup do Amazon Fresh. Členstvo v InHome spoločnosti Walmart stojí 19,95 dolárov mesačne a využíva 2 700 miest na vyzdvihnutie potravín.

Walmart (WMT:NYSE) tiež uviedol, že v súčasnosti očakáva, že zisk na akciu za fiškálny rok 2020 sa v porovnaní s minulým rokom mierne zvýši. Predtým sa jej prognóza pohybovala medzi miernym poklesom a miernym zvýšením.

Akcie Walmart (WMT:NYSE) si udržali svoj vzostupný trend, od začiatku roka vzrástli o viac ako 28% a prekonali S&P 500. Walmart zvyšuje svoju dividendu už 44 rokov.

Occidental Petroleum

Spoločnosť Occidental Petroleum (OXY:NYSE) sa objavila v posledných týždňoch v správach, hneď po svojom pláne znížiť kapitálové výdavky na zníženie dlhu vyvolaného obnoveným záujmom aktivistického investora Carla Icahna. Aby spoločnosť Occidental Petroleum (OXY:NYSE) znížila svoj objem dlhu, ktorý vznikol v dôsledku monumentálnej akvizície spoločnosti Anadarko Petroleum, znížila svoj rozpočet na kapitálové výdavky z 9 miliárd dolárov v roku 2019 na 5,5 miliárd dolárov v budúcom roku.

ročný graf OCCIDENTAL PETROLEUM, zdroj: FINANZEN100

Icahn, ktorý bol proti dohode s Anadarko Petroleum, čiastočne preto, že spoločnosť Occidental neposkytla hlasovanie akcionárov, nebol ohromený. Icahn uviedol, že spoločnosť bude nútená odpredať svoje aktíva, aby dosiahla do polovice roka 2020 cieľ predaja spoločnosti a to od 10 do 15 miliárd dolárov. Icahn znížil svoj podiel o takmer štyri milióny akcií na približne 23 miliónov akcií, ale povedal, že stále plánuje nahradiť štyroch riaditeľov predstavenstva prostredníctvom vyžiadania súhlasu.

Výnos dividend spoločnosti Occidental Petroleum (OXY:NYSE) v súčasnosti predstavuje 8%, keďže akcie spoločnosti sa po uzavretí dohody s Anadarkom prepadli. Pomer výplaty spoločnosti je 153%.

Záver

Výnosy spoločnosti Walmart boli solídne a tržby online predaja rástli rýchlym tempom, ale spoločnosť čelí otázkam týkajúcich sa vysokých investičných nákladov. Occidental spustil program na zníženie kapitálových výdavkov, hoci jeho kritik Carl Icahn nebol nadšený.

Zdroj: dividend 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár