Najsledovanejšie

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie Telekomunikácie Zdravotníctvo

Telekomunikačný gigant AT&T prešiel ťažkým rokom, pretože jeho aktivistický investor spochybnil svoju stratégiu vertikálnej integrácie. Apple, druhé miesto v zozname, bol svedkom rastúceho dopytu po jeho službách, hoci zostal zapletený po väčšiu časť roka v obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Johnson & Johnson bola pod tlakom kvôli svojej účasti v opioidnej kríze. Tento rok spoločnosť AbbVie získala akvizíciou partnera Allergan, zatiaľ čo spoločnosť Microsoft zoznam uzatvára.

AT & T (T)

AT&T (T:NYSE) bol tento rok najobľúbenejší dividendový fond, čo nie je prekvapením. Okrem silnej 5%-nej dividendy, telekomunikačná spoločnosť zapĺňala titulky v správach kvôli krátkodobej bitke s jedným z najobávanejších aktivistických investorov na Wall Street – Elliott Management.

Investor spochybnil akvizičnú stratégiu spoločnosti a obvinil drahé spoločnosti DirecTV a Time Warner, aby odcudzili pozornosť od hlavnej činnosti poskytovania telekomunikačných služieb. Vyzval spoločnosť, aby zastavila svoje obchodné iniciatívy a zamerala sa na integráciu súčasných nákupov v rámci intenzívnej hospodárskej súťaže v oblasti služieb 5G a streamovania.

ročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

Vyhli sa verejnému boju, pričom sa firma zaviazala k určitým zmenám a to bez lákavého aktivistu, ktorý by bol v jej predstavenstve. Spoločnosť AT&T (T:NYSE) sa zaviazala, že nebude pokračovať v akvizíciách, nebude odpredávať podniky, ktoré nie sú kľúčovými, splatí dlh a udrží generálneho riaditeľa Randala Stephensona na kormidle najmenej do konca roku 2020. Dohoda určite získala čas pre spoločnosť, a tiež vyvíja tak tlak na rýchlejšie zvýšenie cien akcií. AT&T je určite akciou, ktorú treba sledovať v roku 2020.

Od roku 2015 do polovice roku 2018 spoločnosť AT&T (T:NYSE) z väčšej časti prekonala svojho kľúčového rivala Verizon Communications (VZ:NYSE). Potom sa výkon začal dramaticky odlišovať – ​​spoločnosť AT&T získala od polovice roka 2018 do 30. novembra 13%, zatiaľ čo Verizon vzrástol o 25%. Keď sa však zapojila spoločnosť Elliott, výkon spoločnosti AT&T (T:NYSE) sa začal meniť, čo signalizovalo dôveru investorov v túto kampaň.

Apple (APPL)

Apple (AAPL:NASDAQ), ktorý vypláca dividendu o niečo viac ako 1%, je tento rok druhou najobľúbenejšou akciou. Akcie spoločnosti získali od začiatku roka do 30. novembra pôsobivých 64%, čo jej vďaka tomu prinieslo trhovú kapitalizáciu presahujúcu 1 bilión dolárov a titul najväčšej verejne obchodovanej spoločnosti na svete.

Zatiaľ čo predaj vlajkového produktu Apple – iPhonu sa spolu s Macbookmi spomalil, rast tržieb z ostatných služieb a ďalších produktov, ako napríklad Apple Watch, pomohol zvýšiť výnosy a akcie sú tak vyššie. Aj za takúto cenu sú akcie spoločnosti Apple (AAPL:NASDAQ) stále hodnotené pod indexom informačných technológií a sú o niečo vyššie ako S&P 500.

ročný graf APPLE, zdroj: GOOGLE

Vďaka veľkej časti svojej výroby v Číne bola spoločnosť Apple v centre obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Predpokladá sa, že úradníci diskutujú o možnosti oslobodenia taríf na telefónoch iPhone, aby sa predišlo odporom spotrebiteľov v dôsledku možného zvýšenia cien. Dôvodom vylúčenia je skutočnosť, že spoločnosť Apple nemôže presťahovať svoju výrobu z Číny cez noc a dať tak juhokórejskému konkurentovi – spoločnosti Samsung veľkú výhodu na americkom trhu.

Zostáva teda zistiť, či bude spoločnosť Apple (AAPL:NASDAQ) schopná dosiahnuť podobné výnosy aj v roku 2020.

Johnson & Johnson (JNJ)

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE), miláčik v sektore zdravotníctva, prešla ťažkým rokom, pretože čelí odporu kvôli svojej účasti na opioidnej kríze a čelí veľkému počtu súdnych sporov týkajúcich sa jej výrobkov. Sčasti preto je J&J až tretím najsledovanejším.

Spoločnosť Johnson & Johnson (JNJ:NYSE), ktorá má dividendu 2,6% a za posledných 56 rokov neustále zvyšuje dividendu, zaznamenala v tomto roku svoju akciu podhodnotenú asi o 14 percentuálnych bodov a to z dôvodu neistoty v súvislosti s hroziacimi súdnymi spormi. V septembri sa asi 30 000 žalobcov domáhalo náhrady škody súvisiacej s použitím detského prášku a lieku Risperdal. Okrem toho federálni prokurátori zahájili kriminálne vyšetrovanie proti J&J a piatim ďalším farmaceutickým spoločnostiam za ich úlohu pri prispievaní k epidémii opioidov.

ročný graf JOHNSON & JOHNSON, zdroj: google

Tieto problémy spôsobili, že investori postupovali opatrne a to viedlo k podhodnoteniu akcií, napriek silným peňažným tokom spoločnosti a zdravej súvahe.

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE) uviedla, že vlastným šetrením detského prášku nezistila žiadne stopy azbestu, tak ako to tvrdí Federálna správa liekov. To, či to postačuje na ubezpečenie spotrebiteľov a urýchlenie vyššieho dopytu po jeho investíciách od investorov, sa uvidí v roku 2020.

AbbVie (ABBV)

Spoločnosť AbbVie (ABBV:NYSE) tento rok rozbúrila vlny na trhu s jednou z najväčších akvizícií v zdravotníckom sektore, konkrétne spoločnosťou Allergan. V zúfalom hľadaní rastu sa spoločnosť AbbVie dohodla na kúpe Allerganu za 129,57 dolárov za akciu v hotovosti, v snahe rozšíriť svoj dosah na kozmetické lieky, ako sú napríklad Botox a iné kozmetické lieky, pretože sa opiera o koniec patentovej ochrany svojich liekov. 

ročný graf ABBVIE, zdroj: GOOGLE

Investori boli spočiatku skeptickí, pokiaľ ide o dohodu dosiahnutú v júni. Akcie AbbVie (ABBV:NYSE) sa však začali výrazne zotavovať v septembri a medziročne sa znižovali straty z 31% na 5%.

Jedným z dôvodov na zotavenie by mohlo byť zlepšenie hospodárskych výsledkov spoločnosti v treťom štvrťroku. Priaznivé prostredie úrokových mier, ktoré umožňuje Federálnej rezervnej banke znižovať svoje referenčné sadzby, však tiež pomohlo zvýšiť náladu investorov. Spoločnosť AbbVie (ABBV:NYSE) v polovici novembra predala dlhopisy v hodnote 30 miliárd dolárov za výhodné ceny.

Microsoft (MSFT)

Podobne ako spoločnosť Apple, aj spoločnosť Microsoft (MSFT:NASDAQ) mala silný rok vďaka prosperujúcemu podnikaniu v oblasti cloud computingu. Akcie spoločnosti Microsoft v tomto roku získali okolo 47%, čo jej dáva trhovú kapitalizáciu viac ako 1 bilión dolárov, aj keď je to o niečo menej ako spoločnosť Apple.

ročný graf MICROSOFT, zdroj: GOOGLE

Jedným z najväčších víťazstiev tohto roku pre spoločnosť Microsoft (MSFT:NASDAQ) bola vládna zmluva v hodnote 10 miliárd dolárov, napriek všeobecnej viere, že spoločnosť Amazon AWS vyhrá, pretože je jasným lídrom v oblasti cloud computingu. 

Microsoft (MSFT:NASDAQ) je lídrom v hybridných cloudových ponukách, ktoré klientom umožňujú používať aj svoje vlastné servery, čo môže byť z bezpečnostných dôvodov pre Pentagon atraktívnejšie.

Záver

Spoločnosť AT&T prisľúbila v rámci dohody s aktivistickým investorom Elliott Managementom zastaviť akvizičné aktivity a zamerať sa na integráciu množstva rôznych firiem. Obaja technologickí giganti Apple a Microsoft mali silný rok, pričom prvý bol podporený rastom výnosov zo služieb a druhý profitoval zo silného dopytu po službách cloud computingu. Zdravotnícka firma Johnson & Johnson mala zlý rok poznačený pretrvávajúcimi právnymi problémami, zatiaľ čo spoločnosť AbbVie uzavrela transformačnú akvizíciu spoločnosti Allergan, o ktorej dúfa, že podporí jej rast.

Zdroj: dividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár