Najväčší akcionári Berkshire Hathaway

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Zaujímavosti

päťročný graf Berkshire Hathaway, zdroj: GOOGLE

Berkshire Hathaway Inc. (BRK.B:NYSE), ktorú vedie miliardársky investor a generálny riaditeľ Warren Buffett, je diverzifikovaná holdingová spoločnosť, ktorej dcérske spoločnosti sú zapojené do poisťovníctva, nákladnej železničnej dopravy, výroby a distribúcie energie, výroby a maloobchodu. Berkshire Hathaway tiež vlastní veľké investičné portfólio majetkových cenných papierov a derivátov.

Hlavnými akcionármi akcií triedy B Berkshire Hathaway sú Warren E. Buffett, Ronald L. Olson, Meryl B. Witmer, Vanguard Group Inc., BlackRock Inc. (BLK) a State Street Corp. (STT).

Berkshire Hathaway, ktorá sa snaží minúť veľkú zásobu hotovosti na veľké akvizície, v júli oznámila, že dcérska spoločnosť Berkshire Hathaway Energy súhlasila s akvizíciou prepravy a skladovania zemného plynu spoločnosti Dominion Energy Inc. (D). Berkshire zaplatila odhadom 9,7 miliárd dolárov.

Berkshire Hathaway má 12 mesačný koncový čistý príjem 10,0 miliárd a zisk 237,2 miliárd dolárov. Trhový strop spoločnosti je približne 456,4 miliárd dolárov. Tieto finančné údaje sú k 14. júlu 2020.

Podrobnejšie sa pozrieme na najlepších 6 akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway.

Top 3 individuálnych insider akcionárov 

Warren E. Buffett

Warren Buffett vlastní celkom 10 188 akcií Berkshire Hathaway triedy B, čo predstavuje menej ako 0,01% celkových akcií spoločnosti. Pán Buffett tiež vlastní ďalších 15% akcií Berkshire Hathaway na základe držby 248 734 akcií triedy A, podľa formulára SEC 4 podaného 8. júla 2020. Buffett, považovaný za jedného z najúspešnejších investorov na svete, je predsedom a generálnym riaditeľom Berkshire, ako aj vo viacerých dcérskych spoločnostiach Berkshire Hathaway. Po tom, čo jeho investičná skupina prevzala kontrolu nad Berkshire Hathaway v roku 1965, Buffett ju vyprofiloval do jednej z najväčších a najvýkonnejších spoločností na svete. Dosiahol to dvoma spôsobmi: nákupom podhodnotených spoločností prostredníctvom mnohých akvizícií a investovaním do podielov verejných spoločností. Obrovské investičné portfólio Berkshire má majetkové účasti v hodnote stoviek miliárd dolárov. Bufet dnes slúži aj ako manažér spoločnosti Burlington Northern Santa Fe LLC, ďalšej dcérskej spoločnosti spoločnosti. Buffett má čistý majetok 71 miliárd dolárov.

Ronald L. Olson

Ronald L. Olson vlastní celkom 2 435 akcií Berkshire Hathaway triedy B, čo predstavuje menej ako 0,01% z celkových akcií spoločnosti. Ako riaditeľ Berkshire za posledných 23 rokov on a predstavenstvo schválili mnoho významných akvizícií do rôznych priemyselných odvetví, ktoré výrazne zvýšili príjmy a čistý príjem spoločnosti Berkshire. Olson spoločnosť spolu-založil a je vedúcim partnerom v advokátskej kancelárii Munger, Tolles & Olson.

Meryl B. Witmer

Meryl B. Witmer vlastní celkom 2 000 akcií Berkshire Hathaway triedy B, čo predstavuje menej ako 0,01% z celkových akcií spoločnosti. Pani Witmerová je riaditeľkou Berkshire Hathaway od roku 2013. Je generálnou partnerkou v oblasti investícií spoločnosti Witmer Capital Management LLC a riadiaceho člena v Eagle Value Partners LLC, poradenskej spoločnosti pre portfólio, ktorú založila.

Top 3 inštitucionálnych akcionárov

Inštitucionálni investori vlastnia väčšinu akcií triedy B Berkshire Hathaway na približne 70% z celkových nesplatených akcií.

Vanguard Group Inc.

Skupina Vanguard vlastní 145,9 milióna akcií triedy B spoločnosti Berkshire Hathaway, čo predstavuje 6,0% z celkového počtu akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je predovšetkým podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,2 biliónmi dolárov v globálnych spravovaných aktívach (AUM). Vanguard S&P 500 ETF (VOO) je jedným z najväčších burzových fondov spoločnosti (ETF) s približne 152 miliardami dolárov v AUM. Berkshire Hathaway je jedným z 10 najlepších holdingov VOO, ktorý tvorí 1,39% z celkového majetku fondu.

BlackRock Inc.

Spoločnosť BlackRock vlastní 109,9 milióna akcií triedy B spoločnosti Berkshire Hathaway, čo predstavuje 4,5% z celkových akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,47 biliónmi dolárov v AUM. IShares Core S&P 500 ETF (IVV) patrí medzi najväčšie ETF spoločnosti BlackRock s približne 200 miliardami dolárov v AUM. Berkshire Hathaway je jednou z 10 najlepších holdingov IVV, čo predstavuje 1,35% z celkových majetkových účastí fondu.

State Street Corp.

State Street vlastní 76,5 milióna akcií triedy B spoločnosti Berkshire Hathaway, čo predstavuje 3,1% z celkových akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne správca podielových fondov, ETF a iných aktív s približne 2,7 biliónmi dolárov v AUM. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) patrí medzi najväčšie ETF v State Street s približne 279 miliardami dolárov v AUM. Berkshire Hathaway je jedným z 10 najlepších holdingov SPY, ktorý tvorí 1,37% z celkových aktív fondu.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár