Najväčší akcionári Nike

Akcie Americké akcie Spotrebiteľský sektor

Kultová svetová atletická spoločnosť na výrobu obuvi a odevov Nike, Inc. (NKE:NYSE) bola založená v roku 1964 trénerom a atlétom so silným obchodným zázemím. Zakladatelia Nike Bill Bowerman a Phil Knight sa stretli, keď Knight chcel trénovať u Bowermana beh na strednú vzdialenosť. Tréner Bowerman sa neustále snažil nájsť spôsoby ako zlepšiť schopnosti a výkonnosť svojich hráčov prostredníctvom rôznych experimentov s cieľom inovovať bežecké topánky. Aj keď Bowermanove početné pokusy nedosiahli ciele, ktoré hľadal, dalo to Philovi Knightovi nápad vyrobiť v Japonsku obuv, ktorá by konkurovala prevažne nemeckému trhu bežeckých topánok.

Zatiaľ čo mnohí mali výhrady voči Knightovmu nápadu, Bill Bowerman tomu veril a nakoniec spolu vytvorili Blue Ribbon Sports. Spoločnosť Blue Ribbon Sports sa neskôr premenovala na Nike a stala sa spoločnosťou, ktorá je dnes veľmi populárna. 1. októbra 2019 mala spoločnosť trhovú kapitalizáciu 115 miliárd dolárov.

Nike ponúka dve triedy akcií. Akcie triedy A sú však prevoditeľné na triedu B na základe podielu na akcii. Nasledujúce údaje vychádzajú z najnovších podaní spoločnosti a jednotlivých podaní formulára 4 v SEC.

Philip Knight

Philip Knight založil Nike s jeho trénerom – Billom Bowermanom v roku 1964, pričom každý vložil 500 dolárov. Po 52 rokoch, v júni 2016, odišiel z funkcie predsedu spoločnosti a bol menovaný za predsedu predstavenstva, pozorujúceho člena bez hlasovacieho práva. Je druhým najväčším akcionárom s 26 miliónmi akcií triedy A a 19,1 miliónmi akcií triedy B. Je tiež riaditeľom nadácie Knight Foundation, ktorá vlastní 2,8 milióna akcií triedy B, hoci Knight sa zriekol výhodného vlastníctva týchto akcií.

Travis A. Knight

Travis Knight je synom zakladateľa – Phila Knighta, zároveň je najväčším akcionárom spoločnosti Nike a aj predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom animačného štúdia LAIKA. Podľa údajov spoločnosti za tretí kvartál 2019 Knight mal priamo 20 273 akcií a 36 miliónov akcií triedy A prostredníctvom spoločností Travis A. Knight 2009, Irrevocable Trust II a dcérskej spoločnosti Trust.

V roku 2015 Phil Knight v rámci svojho plánu úspechu vytvoril spoločnosť Swoosh LLC, ktorá v tom čase prispela 128,5 miliónmi akcií Nike triedy A, respektíve 15% kombinovaných nesplatených akcií triedy A a triedy B v tom čase. V júni 2016 dcérska spoločnosť Travis Knights – Trust získala všetky hlasovacie práva v rámci spoločnosti Swoosh LLC v rámci súkromnej transakcie. Od roku 2019 vlastnila spoločnosť Swoosh LLC 255 miliónov akcií Nike triedy A, hoci spoločnosť Travis Knight sa zrieka vlastníctva týchto akcií.

Mark Parker

Predseda, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Nike – Mark Parker je tretím najväčším akcionárom spoločnosti Nike. Od 3. štvrťroka 2019 vlastní Parker takmer 2 milióny akcií. Parker je prezidentom, riaditeľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Nike od januára 2006 a v spoločnosti je zamestnaný od roku 1979. Čas, kedy bol Parker generálnym riaditeľom, bol absolútnym úspechom, pretože spoločnosť Nike dvihla svoju trhovú kapitalizáciu dvojnásobne. Veľa úspechov spoločnosti pochádza z jeho zamerania na portfólio medzinárodných značiek, ako sú Nike Bauer Hockey, Cole Haan, Converse a Hurley International. Okrem toho sa Mark Parker stal riaditeľom spoločnosti The Walt Disney Company (DIS:NYSE) v januári 2016.

Trevor Edwards

Štvrtým najväčším samostatným akcionárom akcií spoločnosti Nike je Trevor Edwards, bývalý prezident spoločnosti Nike Brand. Podľa správy za tretí kvartál 2019, Edwards vlastnil takmer 1,79 milióna akcií. Od júla 2013 je prezidentom spoločnosti Nike Brand a má rozsiahle skúsenosti. Edwards sa pôvodne pripojil k spoločnosti Nike v roku 1992 a tiež získal predchádzajúce skúsenosti s riadením v spoločnostiach Colgate-Palmolive Company (CL:NYSE) a Foot Locker Inc. (FL:NYSE). Edwards opustil spoločnosť v auguste 2018 z dôvodu obvinení vznesených proti nemu v súvislosti s nesprávnym správaním sa na pracovisku.

päťročný graf NIKE, zdroj: GOOGLE

Inštitucionálny akcionári

Mimo insiderov spoločnosti, takmer 85% akcií spoločnosti vlastnia inštitucionálni akcionári. Top 5 od tretieho kvartálu 2019 sú:

Vanguard Group – 103,5 milióna akcií (8,27% akcií v obehu)
Capital Research & Management Co. – 79,3 milióna akcií (6,35%)
SSgA Funds Management – 59,5 milióna akcií (4,75%)
Blackrock Advisors – 59,0 miliónov akcií (4,7%)
Wellington Mgmty. – 28 miliónov akcií (2,24%)

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár