Najväčší akcionári spoločnosti Apple

Akcie Americké akcie Technológie Zaujímavosti

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple Inc. (AAPL:NASDAQ), v súčasnosti najväčšia spoločnosť na svete podľa trhovej hodnoty, navrhuje, vyrába a predáva širokú škálu zariadení spotrebnej technológie vrátane smartfónov, tabletov, osobných počítačov a nositeľných výrobkov. Medzi jej najznámejšie produkty patrí vlajková loď iPhone, ako aj línie iPad a Mac. Spoločnosť Apple rozširuje príjmy zo služieb dramatickým rozvojom podnikania v oblasti cloudových služieb a predajom streamovacej zábavy, napríklad Apple TV + a Apple Music.

Hlavnými akcionármi spoločnosti Apple sú Arthur Levinson, Tim Cook, Al Gore, Vanguard Group Inc., BlackRock Inc. (BLK) a Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A).

12-mesačný koncový príjem spoločnosti Apple predstavuje 268,0 miliárd dolárov a čistý zisk je 57,2 miliárd dolárov. Trhový strop spoločnosti v súčasnosti predstavuje takmer 1,7 bilióna dolárov. Všetky údaje sú k 13. júlu 2020.

Ďalej uvádzame podrobnejšie šiestich najlväčších akcionárov spoločnosti Apple.

Top 3 individuálnych insider akcionárov 

Arthur Levinson

Arthur Levinson vlastní 1 133 283 akcií spoločnosti Apple, čo predstavuje 0,03% všetkých nesplatených akcií. Levinson je predsedom predstavenstva spoločnosti Apple od roku 2011 a spoluzakladateľom od roku 2005, aj keď sa pôvodne pripojil v roku 2000. Vo svojej úlohe riaditeľovania Levinson pôsobil vo všetkých troch výboroch rady: audit a financie, menovanie a správa a riadenie spoločnosti a kompenzácie.

Levinson je bývalým predsedom biotechnologickej spoločnosti Genentech Inc. a je zakladateľom a súčasným generálnym riaditeľom biotechnologickej spoločnosti Calico.

Tim Cook

Tim Cook vlastní 847 969 akcií spoločnosti Apple, čo predstavuje 0,02% všetkých nesplatených akcií. Cook sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti Apple v roku 2011 po smrti zakladateľa a dlhoročného generálneho riaditeľa Steva Jobsa. Cook, ktorý prišiel do spoločnosti Apple v roku 1998, bol predtým prevádzkovým riaditeľom zodpovedným za všetky predaje a operácie na celom svete.

Cook tiež viedol divíziu spoločnosti Apple pre počítače Macintosh a hral kľúčovú úlohu v pokračujúcom rozvoji strategických vzťahov s predajcami a dodávateľmi. Pred príchodom do spoločnosti Apple bol Cook viceprezidentom pre podnikové materiály spoločnosti Compaq a riaditeľom severoamerického oddelenia pre IBM.

Al Gore

Al Gore vlastní 113 585 akcií spoločnosti Apple, čo predstavuje menej ako 0,01% všetkých nesplatených akcií.  Gore bol kandidátom Demokratickej strany za prezidenta vo voľbách v roku 2000, 45. viceprezidentom Spojených štátov a senátorom a kongresmanom USA z Tennessee. Gore je investorom, autorom a podnikateľom, okrem iného je spoluzakladateľom a predsedom investičnej spoločnosti Generation Investment Management.

Má Laureát Nobelovej ceny, Gore je tiež vedúcim environmentálnym obhajcom a zakladateľom projektu The Climate Reality Project. V roku 2003 vstúpil do predstavenstva spoločnosti Apple.

Top 3 inštitucionálnych akcionárov

Inštitucionálni investori vlastnia väčšinu akcií spoločnosti Apple s približne 62% nesplatených akcií.

Vanguard Group Inc.

Skupina Vanguard vlastní 336,7 milióna akcií spoločnosti Apple, čo predstavuje 7,8% z celkových akcií v obehu podľa údajov spoločnosti vo výkaze 13F podaných za obdobie končiace 31. marca 2020. Vanguard je primárne podielový fond a správcovský ETF s približne 6,2 biliónmi dolárov v globálnych aktívach podľa manažmentu (AUM).

Vanguard S&P 500 ETF (VOO) je jedným z najväčších fondov obchodovaných na burze s približne 150,5 miliardami dolárov v AUM. Apple je druhým najväčším holdingom, ktorý tvorí 5,2% portfólia VOO.

BlackRock Inc.

Spoločnosť BlackRock vlastní 274,7 milióna akcií spoločnosti Apple, čo predstavuje 6,3% z celkových akcií v obehu podľa spoločnosti vo výkaze 13F podaného k 31. marcu 2020. BlackRock je primárne podielový fond a správcovský ETF s približne 6,47 biliónmi dolárov v AUM.

IShares Core S&P 500 ETF (IVV) patrí medzi najväčšie ETF spoločnosti BlackRock s približne 197,6 miliárd dolárov v AUM. Apple je druhým najväčším holdingom, ktorý tvorí 6,0% portfólia IVV.

Berkshire Hathaway Inc.

Berkshire Hathaway vlastní 245,2 milióna akcií spoločnosti Apple, čo predstavuje 5,7% z celkových akcií v obehu podľa výkazu spoločnosti 13F podaného k 31. marcu 2020. Berkshire Hathaway je diverzifikovaná holdingová spoločnosť s investíciami v širokom rozsahu od priemyslu vrátane poisťovníctva, železníc, plynu a elektrických zariadení a ďalších.

Spoločnosť, ktorej trhový strop je 447,2 miliárd dolárov, tiež vlastní značné portfólio majetkových cenných papierov v hodnote stoviek miliárd dolárov.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár