Najväčší akcionári spoločnosti Boeing

Akcie Americké akcie Doprava Zaujímavosti
päťročný graf Boeing, zdroj: GOOGLE

Boeing Co. (BA:NYSE), jedna z popredných svetových leteckých spoločností, vyvíja a vyrába komerčné tryskáče, vojenské lietadlá, zbraňové systémy a strategické obranné a spravodajské systémy. Boeing poskytuje služby a podporu zákazníkom po celom svete a poskytuje financovanie objednávok a dodávok.

Hlavnými akcionármi spoločnosti Boeing sú Timothy J. Keating, Leanne G. Caret, Theodore Colbert, Vanguard Group Inc., BlackRock Inc. (BLK) a Newport Trust Co.

Koncom júna začala Federálna letecká agentúra USA (FAA) s recertifikačným testom na lietadlách Boeing Max 737. Tento typ lietadla bol „uzemnený“ od začiatku roka 2019 po dvoch smrteľných haváriách v rozpätí piatich mesiacov. FAA uviedla, že by zrušila príkaz na “uzemnenie”, len čo lietadlo splní certifikačné normy. To, ako aj cestovné obmedzenia týkajúce sa COVID-19, výrazne ovplyvnili finančnú výkonnosť spoločnosti Boeing.

Boeing má 12 mesačnú čistú stratu 3,4 miliárd dolárov a tržby 70,6 miliárd dolárov. Trhový strop spoločnosti je približne 103,7 miliárd dolárov. Tieto finančné údaje sú k 15. júlu 2020.

Ďalej sa podrobnejšie pozrieme na 6 hlavných akcionárov spoločnosti Boeing.

Top 3 individuálnych insider akcionárov 

Timothy J. Keating

Timothy J. Keating vlastní celkom 80 080 akcií Boeing, čo predstavuje 0,01% z celkových akcií spoločnosti. Pán Keating je výkonným viceprezidentom spoločnosti Boeing pre vládne operácie od začiatku roka 2018 a je členom vedúceho tímu spoločnosti. Je zodpovedný za vedenie spoločnosti Boeing v oblasti verejnej politiky, spoluprácu s vládnymi úradníkmi a za vedenie organizácie Boeing Global Engagement, ktorá bola prvýkrát uvedená pod jeho vedením v roku 2017. Pán Keating sa prvýkrát stal členom spoločnosti v roku 2008 ako senior viceprezident Government Operations (operácie pre vládu) a pracuje na posilnení vzťahu Boeingu so všetkými úrovňami vlády a komunitami, v ktorých spoločnosť podniká. Pred Boeingom pracoval Keating vo verejných záležitostiach v spoločnosti Honeywell International a ako osobitný asistent prezidenta v Clintonovej správe.

Leanne G. Caret

Leanne G. Caret vlastní celkom 59.148 akcií Boeing, čo predstavuje 0,01% z celkových akcií spoločnosti. Pani Caret je od začiatku prezidentkou a generálnou riaditeľkou spoločnosti Boeing Defense, Space & Security (BDS) od roku 2016. Veteránka spoločnosti s viac ako 30-ročnými skúsenosťami v Boeingu, predtým viedla obchod s globálnymi službami a podporou spoločnosti Boeing, ktorý je najväčším dodávateľom logistických služieb Ministerstva obrany USA v oblasti výkonu a vedúcou spoločnosťou v poskytovaní služieb na udržanie rôzneho rozsahu vojenských výrobkov a systémov. Pôsobila v mnohých ďalších funkciách, vrátane hlavnej finančnej riaditeľky (CFO) v spoločnosti Boeing Defense, Space & Security, ktorú teraz vedie.

Theodore Colbert

Theodore Colbert vlastní celkom 54 846 akcií spoločnosti Boeing, čo predstavuje 0,01% z celkových akcií spoločnosti. Pán Colbert pracuje ako výkonný viceprezident spoločnosti Boeing, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Boeing Global Services a je členom výkonnej rady. Vedie oblasť leteckých služieb v leteckej doprave na celom svete. Colbert prvýkrát nastúpil do spoločnosti Boeing v roku 2009 a pôsobil vo viacerých rôznych funkciách vrátane hlavného informačného úradníka (CIO) a hlavného viceprezidenta pre informačné technológie a analýzu údajov. Pred príchodom do spoločnosti Boeing bol Colbert senior viceprezidentom Enterprise Architecture v Citigroup a predtým pracoval v spoločnosti Ford Motor Co. v skupine informačných technológií.

Top 3 inštitucionálnych akcionárov

Inštitucionálni investori vlastnia väčšinu akcií spoločnosti Boeing približne na 62% z celkových nesplatených akcií. 

Vanguard Group Inc.

Skupina Vanguard vlastní 41,8 milióna akcií Boeingu, čo predstavuje 7,4% z celkových akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,2 biliónmi dolárov v globálnych aktívach (AUM). Vanguard S&P 500 ETF (VOO) je jedným z najväčších fondov obchodovaných na burze (ETF) s približne 151 miliardami dolárov v AUM. Boeing predstavuje 0,31% z majetku VOO.

BlackRock Inc.

Spoločnosť BlackRock vlastní 33,3 milióna akcií Boeingu, čo predstavuje 5,9% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,47 biliónmi dolárov v AUM.IShares Core S&P 500 ETF (IVV) patrí medzi najväčšie ETF spoločnosti BlackRock s približne 198 miliardami dolárov v AUM. Boeing predstavuje 0,36% podnikov IVV.

Newport Trust Co.

Spoločnosť Newport Trust vlastní 32,7 milióna akcií spoločnosti Boeing, čo predstavuje 5,8% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Newport Trust, ktorá vlastní spoločnosť Newport Group Inc., je súkromná spoločnosť, ktorá poskytuje správcu a nezávislé zverenecké služby popredným americkým spoločnostiam a inštitúciám, vrátane 25% spoločností v rebríčku Fortune 500. Celková hodnota portfólia spoločnosti je 24,3 miliárd dolárov. Boeing patrí k 10 najväčším holdingom spoločnosti Newport Trust a predstavuje približne 20% z celkovej hodnoty portfólia k 31. marcu 2020.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár