Najväčší akcionári spoločnosti Disney

Akcie Americké akcie Služby Zaujímavosti

päťročný graf Walt Disney Co., zdroj: GOOGLE

Walt Disney Co. (DIS:NYSE) je globálna spoločnosť zaoberajúca sa zábavou, ktorá prevádzkuje širokú škálu podnikov vrátane zábavných parkov, letovísk, výletných plavieb, televíznych sietí a súvisiacich produktov. Disney tiež produkuje živé zábavné podujatia a prostredníctvom svojich nových služieb digitálneho vysielania produkuje a streamuje širokú škálu filmového a televízneho zábavného obsahu.

Hlavnými akcionármi spoločnosti Disney sú Robert A. Iger, Christine M. McCarthy, Alan N. Braverman, Vanguard Group Inc., BlackRock Inc. (BLK) a State Street Corp. (STT).

Tematický park Walt Disney World na Floride sa znova otvoril v júli po jeho zatvorení v marci kvôli pandémii koronavírusu. Prípady COVID-19 sa však na Floride stupňujú a úradníci hlásia najvyššiu úroveň nových infekcií v ktoromkoľvek štáte USA.

Disneyho 12-mesačný koncový čistý príjem a tržby sú 5,4 miliárd dolárov a 78,2 miliárd dolárov. Trhový strop spoločnosti je približne 214,6 miliárd dolárov. Tieto finančné údaje sú k 10. júlu 2020.

Nižšie je uvedený podrobnejší prehľad 6 najväčších akcionárov spoločnosti Disney.

Top 3 individuálnych insider akcionárov 

Robert A. Iger

Robert A. Iger vlastní celkom 1 150 138 akcií Disney, čo predstavuje 0,06% z celkových akcií spoločnosti. Iger je výkonným predsedom Disney a predsedom predstavenstva. Pred menovaním do funkcie výkonného predsedu vo februári tohto roku pôsobil ako generálny riaditeľ spoločnosti 15 rokov a predseda 8 rokov. Počas svojho pôsobenia v pozícii generálneho riaditeľa Iger dramaticky rozšíril Disneyho veľkosť a dosiahol vnútorný rast a sériu významných akvizícií vrátane Pixar (2006), Marvel (2009), Lucasfilm (2012) a Fox 21. Century (2019). Forbes odhaduje, že Igerov čistý majetok je okolo 690 miliónov dolárov (údaj z mája 2019).

Christine M. McCarthy

Christine M. McCarthy vlastní celkom 141 301 akcií spoločnosti Disney, čo predstavuje 0,01% z celkových akcií spoločnosti. McCarthy sa prvýkrát pripojila k spoločnosti Disney v roku 2000 a v súčasnosti je vrchnou výkonnou viceprezidentkou a finančnou riaditeľkou spoločnosti (CFO). Je zodpovedná za dohľad nad celosvetovými financiami spoločnosti. Pred príchodom do funkcie finančnej riaditeľky v roku 2015 pôsobila ako výkonná viceprezidentka pre korporátne nehnuteľnosti a aliancie. Pred nástupom do spoločnosti Disney v roku 2000 bola pani McCarthy výkonnou viceprezidentkou a obchodnou riaditeľkou spoločnosti Imperial Bancorp a pôsobila aj v predstavenstve spoločnosti Procter & Gamble Co. (PG).

Alan N. Braverman

Alan N. Braverman vlastní celkom 98 922 akcií Disney, čo predstavuje 0,01% z celkových akcií spoločnosti. Braverman je vrchným výkonným viceprezidentom, generálnym poradcom a tajomníkom. Prvýkrát bol vymenovaný za výkonného viceprezidenta a generálneho poradcu v januári 2003 a zodpovedá za všetky aspekty právnych záležitostí spoločnosti na celom svete. Predtým bol Braverman výkonným viceprezidentom a generálnym poradcom spoločnosti ABC Inc. a zástupcom generálneho poradcu spoločnosti Walt Disney Company. Braverman nastúpil do spoločnosti ABC Inc. v roku 1993 ako zástupca generálneho advokáta, dva roky predtým, ako Disney kúpila spoločnosť Capital Cities / ABC Inc.

Top 3 inštitucionálnych akcionárov

Inštitucionálni investori vlastnia väčšinu akcií spoločnosti Disney na približne 63 – 65% celkových nesplatených akcií.

Vanguard Group Inc.

Spoločnosť Vanguard Group vlastní 137,8 milióna akcií spoločnosti Disney, čo predstavuje 7,6% z celkových akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,2 biliónmi dolárov v správe globálnych aktív (AUM). Vanguard S&P 500 ETF (VOO) je jedným z najväčších fondov obchodovaných na burze (ETF) s približne 151 miliardami dolárov v AUM. Disney predstavuje 0,83% z držby VOO.

BlackRock Inc.

Spoločnosť BlackRock vlastní 114,6 milióna akcií spoločnosti Disney, čo predstavuje 6,3% z celkových akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,47 biliónmi dolárov v AUM. iShares Core S&P 500 ETF (IVV) patrí medzi najväčšie ETF spoločnosti BlackRock s približne 199 miliardami dolárov v AUM. Disney predstavuje 0,80% z podnikov IVV.

State Street Corp.

Spoločnosť State Street vlastní 75,0 milióna akcií spoločnosti Disney, čo predstavuje 4,1% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne správcom podielových fondov, ETF a iných aktív s približne 2,7 biliónmi dolárov v AUM. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) patrí medzi najväčšie ETF v State Street s približne 279 miliardami dolárov v AUM. Disney predstavuje 0,81% podielov SPY.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár