Najväčší akcionári spoločnosti Ford

Akcie Americké akcie Spotrebiteľský sektor Zaujímavosti

päťročný graf Ford, zdroj: GOOGLE

Ford Motor Co. (F:NYSE), založený v roku 1903 Henrym Fordom, transformoval americký automobilový priemysel a dopravu pre milióny Američanov. Vysokoúčinné montážne linky spoločnosti Ford ako nová inovácia, umožnili spoločnosti Ford vyrobiť cenovo dostupný a obľúbený automobil typu T. Ford je dnes jedným z najväčších výrobcov automobilov na svete. Spoločnosť Ford navrhuje a vyrába rôzne automobily, nákladné autá, SUV, elektrické vozidlá a luxusné vozidlá. Spoločnosť tiež poskytuje finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company LLC a teraz sa zameriava na to, aby sa stala lídrom v oblasti technológií inteligentných vozidiel a autonómneho riadenia vozidiel.

Hlavnými akcionármi spoločnosti Ford sú William Clay Ford, James D. Farley, James P. Hackett, Vanguard Group Inc., BlackRock Inc. (BLK) a Newport Trust Co.

12-mesačný koncový čistý príjem spoločnosti Ford predstavuje 3,1 miliardy dolárov a čistý zisk 149,9 miliardy dolárov. Trhový strop spoločnosti je okolo 27,0 miliárd dolárov. Tieto finančné údaje sú k 17. júlu 2020.

Top 3 individuálnych insider akcionárov 

William Clay Ford, Jr.

William Clay Ford vlastní celkom 8 078 227 akcií spoločnosti Ford, čo predstavuje 0,20% z celkových akcií spoločnosti. Pravnuk zakladateľa spoločnosti je od roku 2006 vo funkcii výkonného predsedu a ako predseda predstavenstva spoločnosti 1999 až 2006. Počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedu pomohol viesť Ford počas Veľkej recesie 2007 – 2009, keď americkí rivali General Motors a Chrysler požiadali o ochranu pred veriteľmi. Od roku 2001 do roku 2006 pôsobil ako generálny riaditeľ spoločnosti Ford. Do spoločnosti sa prvýkrát zapojil v roku 1979 a od tej doby zastával pozície v oblasti výroby, predaja, marketingu, vývoja produktov a financií. Počas tohto obdobia pôsobil Ford v národnom vyjednávacom tíme spoločnosti v pracovných rokovaniach Ford-United Auto Workers v roku 1982; ako vedúci obchodnej stratégie skupiny Ford Automotive Group v roku 1990 a pomohol vypracovať plány na založenie výrobných závodov na rozvíjajúcich sa trhoch. Počas svojho pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa zlepšil kvalitu, znížil náklady, predstavil nové produkty a Ford sa dostal zo straty 5,5 miliárd dolárov v roku 2001 na tri po sebe nasledujúce roky zisku.

James D. Farley, Jr.

James D. Farley vlastní celkom 1 103 833 akcií spoločnosti Ford, čo predstavuje 0,03% z celkových akcií spoločnosti. Pán Farley sa pripojil k spoločnosti Ford v roku 2007 a teraz je výkonným riaditeľom (COO). Okrem dohľadu nad globálnymi trhmi spoločnosti a automobilovými prevádzkami vedie Farley niekoľko nových iniciatív, medzi ktoré patrí Ford Smart Mobility, Ford Autonomous Vehicles a partnerstvo spoločnosti s Argo AI, nezávislou spoločnosťou v oblasti technológie jazdy. Počas jeho 13 rokov pôsobenia v spoločnosti Ford, Farley pôsobil na ďalších pozíciách: prezident nových podnikov, technológie a stratégie; výkonný viceprezident a prezident globálnych trhov a výkonný viceprezident a prezident spoločnosti Ford Europe, Blízkeho východu a Afriky. Viedol európske podnikanie spoločnosti k zaznamenávaniu ziskov a marží a k zvýšeniu predaja. Pred príchodom do spoločnosti Ford bol Farley viceprezidentom a generálnym riaditeľom spoločnosti Lexus, zodpovedný za všetok predaj, marketing a spokojnosť zákazníkov a viceprezident v spoločnosti Toyota Motor Corp.

James P. Hackett

James P. Hackett vlastní celkom 564 586 akcií spoločnosti Ford, čo predstavuje 0,01% z celkových akcií spoločnosti. Pán Hackett je prezidentom a generálnym riaditeľom spoločnosti Ford od roku 2017 a členom správnej rady od roku 2013. Predtým bol predsedom spoločnosti Ford Smart Mobility LLC, dcérskej spoločnosti spoločnosti Ford, ktorá zrýchlila plány spoločnosti na poskytovanie služieb mobility. Pred príchodom do spoločnosti Ford bol Hackett 20 rokov generálnym riaditeľom spoločnosti Steelcase – vedúcej spoločnosti v oblasti kancelárskeho nábytku so sídlom v Grand Rapids v Michigane. Počas svojho pôsobenia v rokoch 1994 až 2014 sa Hackett stal globálnym lídrom a bol uznávaný pre jeho inovatívne prístupy. Od roku 2014 do roku 2015 pôsobil aj ako podpredseda Steelcase.

Top 3 inštitucionálnych akcionárov

Inštitucionálni investori vlastnia 49 až 52% z celkových nesplatených akcií.

Vanguard Group Inc.

Skupina Vanguard Group vlastní 313,6 milióna akcií Fordu, čo predstavuje 7,9% z celkových akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,2 biliónmi dolárov v globálnych aktívach pod správou (AUM). Vanguard S&P 500 ETF (VOO) je jedným z najväčších fondov obchodovaných na burze (ETF) s približne 154 miliardami dolárov v AUM. Ford predstavuje 0,09% z držby VOO.

BlackRock Inc.

Spoločnosť BlackRock vlastní 245,1 milióna akcií spoločnosti Ford, čo predstavuje 6,2% z celkových akcií v obehu, podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,47 biliónmi dolárov v AUM. IShares Core S&P 500 ETF (IVV) patrí medzi najväčšie ETF spoločnosti BlackRock s približne 203 miliardami dolárov v AUM. Ford predstavuje 0,10% z holdingov IVV.

Newport Trust Co.

Spoločnosť Newport Trust vlastní 183,4 milióna akcií spoločnosti Ford, čo predstavuje 4,6% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F za obdobie končiace 31. marca 2020. Newport Trust, ktorý vlastní spoločnosť Newport Group Inc., je súkromná spoločnosť, ktorá poskytuje správcu a nezávislé zverenecké služby popredným americkým spoločnostiam a inštitúciám, vrátane 25% korporácií v rebríčku Fortune 500. Celková hodnota portfólia spoločnosti je 24,3 miliárd dolárov. Ford patrí medzi 10 najlepších holdingov spoločnosti Newport Trust, ktoré v súčasnosti tvoria k 31. marcu 2020 približne 3,6% z celkovej hodnoty portfólia.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár