Najväčší akcionári spoločnosti Walmart

Akcie Americké akcie Spotrebiteľský sektor Zaujímavosti

päťročný graf Walmart, zdroj: GOOGLE

Walmart Inc. (WMT:NYSE), založený takmer pred šiestimi desaťročiami Samom Waltonom v Arkansase, je jedným z najväčších maloobchodníkov v supermarkete na svete. Spoločnosť ponúka širokú škálu tovaru prostredníctvom svojich tradičných maloobchodných kamenných predajní, ako aj prostredníctvom svojho rastúceho elektronického obchodu. Walmart predáva závratnú škálu predmetov vrátane odevov, domácich potrieb, malých spotrebičov, elektroniky, hudobných nástrojov, kníh, vecí pre domácich kutilov, obuvy, šperkov, farmaceutických výrobkov, automobilového náradia, potravín a ďalších. Walmart prevádzkuje približne 11 500 obchodov v 27 rôznych krajinách.

Hlavnými akcionármi spoločnosti Walmart sú S. Robson Walton, Marc E. Lore, C. Douglas McMillon, Walton Enterprises LLC, Walton Family Holdings Trust a Vanguard Group Inc.

12-mesačný koncový čistý výnos spoločnosti Walmart predstavuje 15,0 miliárd dolárov a príjem 534,7 miliárd dolárov. Trhový strop spoločnosti je približne 375 miliárd dolárov. Tieto finančné údaje sú k 13.júlu 2020.

Podrobnejšie sa pozrieme na 6 najväčších akcionárov spoločnosti Walmart.

Top 3 individuálnych insider akcionárov 

S. Robson Walton

S. Robson „Rob“ Walton vlastní celkom 2 615 810 akcií Walmart, čo predstavuje 0,09% z celkového počtu akcií spoločnosti. Rob Walton je synom zakladateľa Sama Waltona a do spoločnosti sa prvýkrát pripojil v roku 1969, sedem rokov po jej založení. Od roku 1992 do roku 2015 bol predsedom predstavenstva spoločnosti Walmart, čo je obdobie, počas ktorého Walmart vyrástol z malého obchodného reťazca na jedného z najväčších maloobchodných predajcov na svete. Predtým, ako prevzal úlohu predsedu, pôsobil Walton v rôznych funkciách vrátane vedúceho viceprezidenta, tajomníka spoločnosti, generálneho poradcu a podpredsedu. Predtým, ako sa pripojil k Walmartu, bol partnerom spoločnosti Conner & Winters v Tulse v Oklahome. V roku 2015 odišiel z predstavenstva. Podľa Forbes je jeho čistý majetok 56,4 miliárd dolárov.

Marc E. Lore

Marc Lore vlastní celkom 1 952 743 akcií Walmart, čo predstavuje 0,07% celkových akcií spoločnosti v obehu. Od roku 2016 vedie spoločnosť Lore v odvetví rastu a expanzie elektronického obchodu spoločnosti v USA ako prezident a generálny riaditeľ amerického elektronického obchodu Walmart. Lore je preto lídrom spoločnosti Walmart v úsilí vybudovať elektronický on line obchod, ktorý môže konkurovať spoločnosti Amazon.com Inc. (AMZN). Walmart zaplatil v roku 2016 3 miliardy dolárov za kúpu Jet.com, kde bol Lore spoluzakladateľom. Pred založením spoločnosti Jet bol pán Lore spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Quidsi, materskej spoločnosti niekoľkých stránok elektronického obchodu, ktorá bola v roku 2011 predaná spoločnosti Amazon za 550 miliónov dolárov.

C. Douglas McMillon

Douglas McMillon vlastní celkom 1 274 758 akcií Walmart, čo predstavuje 0,05% z celkových akcií spoločnosti. Pán McMillon pracuje pre Walmart už takmer 30 rokov, najskôr ako vykladač firemných nákladných vozidiel ako teenager a nakoniec sa stal prezidentom a generálnym riaditeľom v roku 2014. Predtým viedol dve kľúčové jednotky spoločnosti Walmart: ako prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Walmart International od roku 2009 do roku 2014 a ako prezident a generálny riaditeľ franšízy Sam’s Club Walmart od roku 2005 do roku 2009.

Top 3 inštitucionálnych akcionárov

Inštitucionálni investori vlastnia asi 30% celkových nesplatených akcií Walmartu, čo je relatívne malý podiel v porovnaní s inštitucionálnymi podielmi iných akcionárov s veľkými kapitalizáciami. Tento relatívne malý podiel však možno vysvetliť skutočnosťou, že rodina Waltonovcov nejakým spôsobom drží väčšinu celkových akcií spoločnosti v obehu, približne 50,1%.

Walton Enterprises LLC

Spoločnosť Walton Enterprises vlastní 1,0 miliardy akcií spoločnosti Walmart, čo predstavuje približne 35% z celkových akcií v obehu podľa formulára SEC 4 spoločnosti podaného 5. marca 2020. Spoločnosť Walton Enterprises sa nachádza v Bentonville v štáte Arkansas a je súkromnou holdingovou spoločnosťou, prostredníctvom ktorej  rodina Walton spravuje svoje vlastnícke podiely vo Walmarte. V marci previedla spoločnosť Walton Enterprises viac ako 400 miliónov akcií spoločnosti Walmart do spoločnosti Walton Family Holdings Trust (detaily nižšie). Tento prevod neovplyvnil celkový počet akcií Walmartu vo vlastníctve rodiny Waltonovcov.

Walton Family Holdings Trust

Spoločnosť Walton Family Holdings Trust vlastní približne 400 miliónov akcií spoločnosti Walmart, čo predstavuje približne 15% celkových nesplatených akcií, podľa formulára SEC 4 podaného 5. marca 2020. Trustové podiely Walmartu, ktoré sú v držbe spoločnosti Trust, sa na ňu väčšinou previedli začiatkom marca tohto roku od spoločnosti Walton Enterprises LLC. Trust bol prvýkrát založený v roku 2015 a dostal počiatočnú distribúciu 194 miliónov akcií, z ktorých 98% bolo predaných. V priebehu rokov vedenie Walmart začalo spätné odkupovanie akcií spoločnosti, ktoré by inak výrazne posilnilo rodinné vlastníctvo spoločnosti. Rodina Waltona zareagovala zriadením Trustu na uľahčenie predaja akcií Walmartu, aby sa udržala rovnováha medzi rodinným a ne-rodinným vlastníctvom. Pôvodné vyhlásenie o založení fondu naznačovalo, že výnosy z predaja by sa použili na financovanie charitatívnych príspevkov.

Vanguard Group Inc.

Skupina Vanguard vlastní 137,6 milióna akcií spoločnosti Walmart, čo predstavuje 4,9% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Spoločnosť je primárne podielovým fondom a správcovským ETF s približne 6,2 biliónmi dolárov v globálnych spravovaných aktívach (AUM). Vanguard S&P 500 ETF (VOO) je jedným z najväčších fondov obchodovaných na burze (ETF) s približne 151 miliardami dolárov v AUM. Walmart predstavuje 0,69% z majetku VOO.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár