Najväčšie ropné spoločnosti

Akcie Dividendy Európske akcie Ropa

päťročný graf Eni, zdroj: GOOGLE

Eni (E:NYSE)

Očakávaný výnos: 28,7%
Eni je významným producentom ropy a plynu so sídlom v Taliansku. Má prieskumnú činnosť vo viac ako 40 krajinách. Pôsobí v troch segmentoch: prieskum a výroba, plyn a energie a rafinácie a marketing. Jeho upstream segment je zďaleka najväčší. V roku 2018 a 2019 tento segment vytvoril 92%, respektíve 93% celkových prevádzkových príjmov. To je hlavný rozdiel medzi Eni a ostatnými spoločnosťami; Podnikanie Eni je oveľa menej diverzifikované.

Na konci februára vedenie spoločnosti zverejnilo finančné výsledky za štvrtý štvrťrok fiškálneho roku 2019. Spoločnosť zvýšila svoju produkciu o 3% oproti predchádzajúcemu štvrťroku na 1,92 milióna barelov denne, čo je rekordná úroveň za štvrtý štvrťrok. Priemerná cena Brent však klesla o 4% a európske ceny plynu klesli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 42%. V dôsledku toho poklesol upravený zisk na akciu o 63%, z 0,40 EUR na 0,15 EUR.

Pozitívnou stránkou je, že Eni dosiahla rekord priemernej ročnej produkcie 1,87 milióna barelov denne, s pomerom náhrady rezerv 117%, čo je dobré pre budúci rast. Zlé výsledky za posledné tri štvrťroky sú však pripomienkou vysokej citlivosti na ceny ropy a plynu. Na druhej strane vedenie očakáva, že do roku 2025 v priemere zvýši svoju produkciu približne o 3,5% ročne. Hlavným rastovým faktorom bude pole Zohra v Egypte, najväčšie plynové pole v Stredozemnom mori, ktoré drží asi 30 biliónov metrov kubických plynu. Eni má v tejto oblasti 50% podiel. Vzhľadom k očakávanému poklesu zisku, ktorý sa očakáva v tomto roku v dôsledku vplyvu koronavírusu, očakávame, že Eni v nasledujúcich piatich rokoch v priemere zvýši svoj zisk na akciu o 6,0% ročne. Eni má asi 7,2 miliardy barelov ropného ekvivalentu v dokázaných zásob, ktoré sú vzhľadom k súčasnej produkčnej rýchlosti spoločnosti dostatočné na 10,4 rokov výroby. Množstvo rezerv je menšie ako približne 12-ročné zásoby určitých konkurentov.

Naviac má spoločnosť Eni takzvaný „bod zlomu“ okolo 55 dolárov za barel. To je oveľa vyššia hodnota než u väčšiny ropných spoločností, ktoré znížili svoje náklady a drasticky pretvorili svoje portfóliá. Pre porovnanie, BP už dosiahla bod zlomu pod 50 dolárov a snaží sa o zníženie do roku 2021 na 35 až 40 dolárov. Kedykoľvek dôjde k ďalšiemu poklesu cien ropy, dividenda Eni pravdepodobne nebude tak bezpečná ako dividendy jej konkurentov. Akcie Eni sa obchodujú za pomer P/E vo výške 7,9, čo je pod naším odhadom reálnej hodnoty 12. Kombinácia rastu ocenenia, 6% ročného rastu EPS a 13,1% dividendového výnosu vedie k celkovému očakávanému výnosu 28,7% ročne v nasledujúcich piatich rokoch.

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP (BP:LON)

Očakávaný výnos: 32,9%
Spoločnosť BP prešla od nehody v roku 2010 extrémnymi problémami. Doteraz za túto nehodu zaplatila 67 miliárd dolárov. Táto suma je takmer rovnako vysoká ako zisk od tej doby. Dokonca v roku 2019, deväť rokov po nehode, spoločnosť BP zaplatila 2,4 miliardy dolárov (24% zo svojho zisku). Vedenie spoločnosti očakáva, že tento rok za túto nehodu zaplatí menej ako miliardu dolárov. Výrazne zlepšila svoje portfólio a v posledných rokoch výrazne zvýšila svoju výrobu. V roku 2019 spoločnosť BP zvýšila výrobu o 3,8%, čo bolo slušné, ale menej ako sa očakávalo (5%). Vďaka nižším cenám ropy a zemného plynu poklesol ročný zisk o 21%, z 12,7 miliárd dolárov v roku 2018 na 10,0 miliárd dolárov. BP oznámila v roku 2019 7 nových nálezísk.

Vedenie spoločnosti však zverejnilo neuspokojivý pomer nahradenia organických rezerv 67% a skutočný pomer 57%, čo zahŕňa predaj aktív. Okrem toho vedenie teraz očakáva pokles výroby v roku 2020 oproti 2019. To je v ostrom kontraste s predchádzajúcim očakávaním 5% ročného rastu produkcie v nasledujúcich troch rokoch.

Od roku 2016 vzniklo 23 veľkých projektov a do konca roka 2021 má vyliezť na svetlo ďalších 12 veľkých projektov. Vďaka rastu z projektov vedenie spoločnosti očakáva, že do svojej výrobnej základne pridá od roku 2018 do konca roka 2021 0,9 milióna barelov denne. Nové rezervy majú o 35% väčšiu hotovostnú maržu a o 20% nižšie náklady na vývoj ako základné rezervy.

Výsledkom je, že vedenie očakáva viac ako dvojnásobný voľný peňažný tok, z 6,5 miliardy dolárov v roku 2018 až 14-15 miliárd dolárov v roku 2021. Navyše, pretože spoločnosť drasticky znížila svoje prevádzkové náklady pri nedávnom poklese a teraz investuje iba do projektov , ktoré sú ziskové pri cene nižšej ako 40 dolárov za barel, znížila svoj „bod zlomu“ na 50 dolárov a očakáva, že ho do roku 2021 ďalej zníži na 35 až 40 dolárov. BP má aktuálne dividendový výnos 13,4%. S očakávaným pomerom výplaty dividend vo výške približne 81% do roku 2020 sa dividenda zdá byť zatiaľ udržateľná, aj keď by významný pokles zisku mohol ohroziť výplatu dividendy. Navyše sa zdá, že akcie sú podhodnotené, s pomerom P/E 6,1 v porovnaní s našim odhadom reálnej hodnoty 12. Kombinácia 5% očakávaného rastu EPS, dividend a rastu ocenenia vedie k očakávaným ročným výnosom 32,9% ročne do roku 2025.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár