Newyorská burza – dobré vedieť

všetky články

New York Stock Exchange (NYSE) je burza v New Yorku, ktorá je považovaná za najväčšiu akciovú burzu na svete založenú na celkovej trhovej kapitalizácii cenných papierov kótovaných na burze.

Skoršie prevádzkovanie súkromnej ​​organizácie sa NYSE stalo verejným subjektom v roku 2005 po akvizícií elektronických obchodných výmen Archipelago.

Materská spoločnosť Newyorskej burzy sa teraz nazýva NYSE Euronext po zlúčení s európskou burzou v roku 2007. NYSE Euronext získala spoločnosť Intercontinental Exchange.

Newyorská burza, tiež známa ako „Big Board“, sa skladá z 21 „izieb“, ktoré slúžia na uľahčenie obchodovania. Hlavná budova, umiestnená na ulici 18 Broad Street, spolu s budovou na ulici 11 Wall Street boli v roku 1978 označené ako historické pamiatky.

Newyorská burza je najväčšou svetovou burzou na trhu.

V júni 2017 sa jej hodnota odhadovala na 21,3 bilióna USD. Mnoho obchodov NYSE prešlo na elektronické systémy, ale floor traderi sa stále využívajú na stanovenie cien a na vysporiadanie sa s vysokým objemom inštitucionálneho obchodovania.

História

Newyorská burza sa datuje k 17. máju 1792. V tento deň 24 obchodníkov z New Yorku podpísalo zmluvu Buttonwood na adrese 68 Wall Street. Newyorská burza začala s piatimi cennými papiermi, ktoré zahŕňali tri štátne dlhopisy a dve bankové akcie.

Con Edison je najstaršia akciová burza NYSE, ktorej korene siahajú až do roku 1824 ako New York Gas Light Company. Spolu s americkými akciami môžu zahraničné korporácie tiež uviesť svoje akcie na burze NYSE, ak dodržiavajú pravidlá Komisie pre cenné papiere (SEC), známe ako štandardy pre kótovanie.

Newyorská burza prešla míľnikom 1 milióna akcií, ktoré boli obchodované za jeden deň v roku 1886. V roku 1987 sa obchodovalo 500 miliónov akcií na NYSE počas bežného pracovného dňa. Do roku 1997 sa denne obchodovala až 1 miliarda akcií na NYSE.

Newyorská burza dnes

Od roku 2018 je NYSE otvorená pre obchodovanie od pondelka do piatku od 15:30 do 22:00 nášho času. Burza je zavretá vo všetkých amerických sviatkoch. Keď sviatok pripadne na sobotu, NYSE je niekedy uzavretá už v predchádzajúci piatok. Keď sviatok pripadne na nedeľu, NYSE môže byť uzavretá v následujúci pondelok.

Rad fúzií dal burze v New Yorku obrovskú veľkosť a globálnu prítomnosť.

Spoločnosť začala ako NYSE pred pridaním americkej burzy a zlúčením so spoločnosťou Euronext. NYSE bola v roku 2013 kúpená v rámci dohody Intercontinental Exchange (ICE) vo výške 11 miliárd USD.

Významné historické dáta newyorskej burzy

24. októbra 1929 – najviac zničujúci burzový krach v histórii USA začal v (čierny) štvrtok a pokračoval po vypuknutí paniky v utorok (čierny utorok) 29. októbra. Nasledoval krach londýnskej burzy cenných papierov a to znamenalo nástup Veľkej hospodárskej krízy, ktorá postihla všetky industrializované krajiny na Západe.

1.októbra 1934 – NYSE bola zaregistrovaná ako národná burza cenných papierov s SEC.

19. októbra 1987Dow Jones Industrial Average (DJIA) klesol o 508 bodov, stratil až 22,6% za jediný deň.

11. septembra 2001 – obchodovanie na NYSE bolo pozastavené na štyri dni po teroristickom útoku a tým bola spôsobená strata vo výške zhruba 1,4 bilióna USD.

október 2008 – spoločnosť NYSE Euronext dokončila akvizíciu americkej burzy za 260 miliónov USD.

rok 2009 – všeobecný krach v dôsledku kolapsu amerického hypotekárneho trhu, akcie aj tých najväčších spoločností stratili až 90% svojej hodnoty.

6. mája 2010 – DJIA utrpela najväčší denný pokles od krachu z 19. októbra 1987. Pokles bol o 998 bodov, nazvaný ako Flash Crash 2010.

december 2012 – ICE navrhla kúpiť NYSE Euronext v akciovom swape v hodnote 8 miliárd USD.

1.mája 2014 – spoločnosť NYSE dostala pokutu vo výške 4,5 milióna USD od SEC za porušenie pravidiel trhu.

historický graf DOW JONES INDUSTRIAL AVERAGE, zdroj: FINANZEN100

Záver

Čo by ste mali vedieť je, že trh zostáva bránou, ktorá pomáha spoločnostiam získať kapitál, ktorý používajú na rozšírenie ich činnosti nielen lokálne, ale aj celosvetovo.

V dôsledku toho bude aj naďalej pôsobiť ako trh pre obchodníkov, maklérov a investorov, ktorí chcú nakupovať a predávať korporátne akcie a iné cenné papiere.

Aby sa zabezpečilo, že obchodníci budú môcť využívať všetky svoje služby, organizácie naďalej zlepšuje svoje služby tým, že automatizujú rôzne operácie, ktoré investorom, maklérom a obchodníkom uľahčujú prístup na trhy napriek ich umiestneniu.

Zdroj: tradesmart.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár