Ekonómovia, analytici, investori a portfólio manažéri radia, ktorým investíciám sa vyhnúť, aby ste sa nespálili.
Veľké americké akciové tituly, realitné podielové fondy, zlato, striebro, Bitcoin – ak ste na začiatku tohto roka investovali do čohokoľvek z tohto opisu, ste dnes príjemne v zisku. A to bolo koncom roka 2018 rečí o tom, ako kríza klope na dvere.
Článkov poradcov, do čoho sa oplatí investovať a ako čo najlepšie zhodnotiť úspory, je plný internet. Tentoraz sme sa ale rozhodli ísť na vec z druhého konca. Nebudeme pátrať, kam peniaze dať, ale pýtame sa inteligentnejších, čomu sa rozhodne vyhnúť. Kde číha bažina, do ktorej by vaše úspory nenávratne zahučali, a kde je síce bezpečne, ale nezarobíte ani cent.
Akých investícií by sa mal človek všeobecne vyvarovať? A ktorým by sa mal vyhnúť práve teraz, kvôli aktuálnej situácii na trhoch?
Lukáš Brodníček portfólio manažér Fio investičnej spoločnosti
Individuálni investori by sa kvôli nízkym výnosom mali vyhnúť veľkej časti dlhopisového trhu. Výnosy štátnych dlhopisov sú buď záporné, alebo nepokryjú ani infláciu. Príležitosť vidím u korporátnych dlhopisov, ale to investor musí vedieť, do čoho investuje, musí vedieť posúdiť riziko a neriadiť sa len sľubovaným výnosom. Na akciovom trhu by som sa vyhol väčšine akcií novo uvedených na burzu na konci hospodárskeho cyklu. Pri zhoršení ekonomiky nadšenie rýchlo opadne a investori začnú viac riešiť fundament samotných firiem, ktoré zatiaľ nič nezarábajú a negenerujú ani pozitívny prevádzkový cash flow.
Jana Múčková ekonómka, riaditeľka Bondster
Všeobecne môžeme povedať, že ak chceme investovať, tak určite nie do toho, čomu nerozumieme. To platí pre všetky triedy aktív. Nie je dobré investovať do zlata alebo numizmatiky, keď sú nám tieto odbory cudzie. Vyhľadávať konkrétne akciové tituly asi tiež nie je zrovna najjednoduchšie, keď vezmeme do úvahy, koľko skúsených hráčov s nami hrá na tomto trhu. Takže ak nie ste odborníci, je lepšie vybrať si triedy aktív, ktoré nemusíte každodenne sledovať. Zároveň pasívne formy investície s nízkymi alebo žiadnymi poplatkami sú pre menej skúsených dobrou voľbou.
Martin Mašát portfólio manažér Partners investičnej spoločnosti
Ak sa bavíme o zhodnocovaní alebo aspoň o udržaní hodnoty, tak to chce investovať do niečoho, čo má reálny základ. Rozhodne ruky preč od všetkých Bitcoin a ďalších Coin, ktorých cena je úplne na vode. Taktiež šperky by mali byť tabu, pretože viac ako polovica ceny je za prácu leštičky, baliča a predavača, nehovoriac o daniach štátu, a až zvyšok je ona reálna hodnota, teda cena podkladového kamienka a pár gramov kovu. Tiež by som sa držal ďaleko od všetkých investičných guru, robotov a black-boxov, čo ponúkajú geniálne riešenie „zisk bez rizika“. Dôverčivým zostanú väčšinou len oči pre plač a prázdny výpis z účtu v banke. Osobne neverím ani žiadnemu produktu, ktorý má v názve slovo garancie. Ideálnym východiskom sú podielové fondy, medzi ktorými možno nájsť kvalitné, likvidné a bezpoplatkové, ako aj pre konzervatívnych investorov, tak aj pre dynamických.
Michal Semotan portfólio manažér J & T Investičnej spoločnosti
Na prvom mieste „neinvestičného“ rebríčku sú podľa môjho názoru európske štátne dlhopisy, ktorých veľká časť sa už obchoduje so záporným výnosom. Kvôli mohutným nákupom Európskej centrálnej banky a základnej negatívnej úrokovej sadzbe v eurozóne naozaj nedáva zmysel si kúpiť niečo, o čom „na tuty viete“, že do splatnosti získate späť menej. Áno, môžete špekulovať, že záporný výnos porastie a tým zarobíte, ale je to proti sedliackemu rozumu.
Súčasné euforické stavy na finančných trhoch v kombinácii s nízkymi úrokovými sadzbami motivujú investičné spoločnosti k tvorbe radu komplikovaných štruktúrovaných produktov. Ak im človek plne neporozumie, radšej by som sa týmto certifikátom a podobným „štruktúrovaných-produktom“ vyhol. Tu väčšinou nejakú tú sumu zarobí emitent, ale kupujúci len za určitých podmienok.
V krátkom až strednom časovom horizonte by som sa tiež vyhol fyzickému zlatu, kde človeka stojí pomerne vysoký poplatok, aby sa dostal k svojej likvidite v podobe peňažných prostriedkov za fyzické zlato. Z pozície dlhodobého investora, veľmi dlhodobého, určitú alokáciu do fyzického zlata pochopiť dokážem, sám by som si ho ale nekúpil. Alternatívu možno hľadať napríklad v akciách ťažobných firiem, ktoré fungujú ako „páka na cenu zlata“.
Zdroj: penize.cz