Nórsky ropný fond oslavuje 25 biliónov

Financie všetky články

Nórsky ropný fond oslavuje 25 biliónov. Každý občan v ňom má v prepočte 180 tisíc euro.

Nórsky štátny fond, ktorý investuje príjmy z predaja ropy, spravuje už rekordných desať biliónov nórskych korún. Vyplýva to z jeho piatkového oznámenia. Znamená to, že na každého obyvateľa päťmiliónovej krajiny, vrátane detí, pripadá v prepočte cca 180.000,- Eur.

Zásluhu na raste prostriedkov fondu založeného v roku 1996 pre uchovanie ziskov z ťažby ropy aj pre budúce nórskej generácie má rast cien globálnych akcií a silné euro a dolár.

Keď sme fond zakladali, nikto si nemyslel, že niekedy bude spravovať desať biliónov korún. Mali sme šťastie, že sme našli ropu,“ uviedol generálny riaditeľ fondu Yngve Slyngstad. Rekordnú hodnotu prevýšili prostriedky vo fonde uložené prvýkrát v piatok o 10:57.

Fond tak ďaleko prekonal počiatočné očakávania – objem v ňom obsiahnutých prostriedkov teraz podľa agentúry Reuters predstavuje takmer trojnásobok nórskeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP). „Návratnosť investícií na svetových finančných trhoch bola tak vysoká, že ju možno prirovnať k tomu, akoby sme znovu objavili ropu,“ dodal Slyngstad.

Fond riadi divízia nórskej centrálnej banky. Zhruba 70 percent prostriedkov ukladá do svetových akcií a približne 28 percent do aktív s pevným výnosom. Zvyšok tvoria investície do nehnuteľností.

Centrálna banka navrhla koncom augusta presunúť viac ako sto miliárd dolárov z európskych akciových trhov do Spojených štátov. Pokiaľ bude táto zmena schválená, môže podľa agentúry Reuters trvať roky.

Fond sa na európske cenné papiere historicky zameriaval preto, že z európskych krajín pochádza väčšina nórskeho dovozu. Jeho zástupcovia zdôrazňujú, že za snahou o odklon od Európy nie je nedôvera v jej budúcnosť, ale pokus stať sa menej závislými na jednom regióne.

Zdroj: ctk, aktualne.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár