Ako dlho môže trvať cenová vojna na rope medzi Saudskou Arábiou a Ruskom? A môže ohroziť výplatu dividend ropných gigantov? Odpoveď na tieto otázky môže ponúknuť pohľad do minulosti spolu s odhadmi analytikov.
Ak môžeme čerpať z historických skúseností, bude táto bitka dlhá. Rijád za posledných 35 rokov viedol štyri cenovej vojny, vrátane tej súčasnej. Prvá cenová vojna Saudskej Arábie trvala 13 mesiacov od júna 1985 a cena ropy klesla z 31 dolárov za barel na 9,75 dolárov za barel za šesť mesiacov. Druhá cenová vojna trvala 17 mesiacov od novembra 1997 a cena ropy klesla z približne 20 dolárov za barel na menej ako 10 dolárov. Tretia cenová vojna trvala 22 mesiacov a od novembra 2014 sa ropa prepadla z približne 100 USD za barel na 27,88 USD.
Tentoraz to môže byť iné – nikdy nedošlo k tak veľkému dopytovému šoku spolu s ponukovým šokom. Táto bitka je od začiatku brutálnejšia a ceny hneď v začiatku klesli o viac ako 35%. V minulých vojnách klesali naopak pomaly, v priebehu mesiacov.
Aký bude dopad na dividendy ropných spoločnosti?
Exxon Mobil (XOM:NYSE) vypláca investorom 10% dividendu. Gigant Royal Dutch Shell (RDSA:AMS), ktorý neznížil výplatu akcionárom od druhej svetovej vojny, vypláca 16% jeho súčasnej ceny akcií. BP (BP:NYSE) ponúka výťažok 15% a francúzsky Total (TOT:NYSE) 12%. Riziko, že akcionári nemusia dostať peniaze, ktoré im boli sľúbené, sa vďaka tak vysokým sumám zvyšuje.
To by ale žiadny šéf z ropného priemyslu nikdy neprijal – aspoň zatiaľ. Aby získali viac času, osekávajú kapitálové výdavky. Exxon už prehodnotil svoj ambiciózny program výdavkov. Chevron minulý týždeň uviedol, že skúma možnosti, ako znížiť kapitálové výdavky a obmedziť krátkodobú výrobu. Finančný riaditeľ spoločnosti BP Brian Gilvary uviedol, že môže tento rok znížiť výdavky až o 20%. Shell, Chevron a Total môžu tiež našetriť na dividendy znížením programov spätného odkupu akcií.
Ďalšou možnosťou je pokryť hotovosť novými akciami alebo navýšiť dlh. „V určitom okamihu však pôžičky na výplatu dividendy nie sú udržateľné,“ varoval Noah Barrett, energetický analytik v spoločnosti Janus Henderson Group.
Trhové očakávania dividend zo sektoru Big Oil sa v posledných dvoch týždňoch znížili (až o 37% na rok 2021 proti dividendám roku 2019). Aanalytici Goldman Sachs ale ich zníženie neočakávajú. „V minulých ropných útlmoch nereagoval Big Oil na náročné makroekonomické podmienky prostredníctvom zníženia materiálnych dividend,“ uviedli v utorkovej správe. Kapitálová disciplínu a uvoľňovanie prevádzkového pracovného kapitálu historicky naopak podporoval odolnosť dividend aj v ťažkých obdobiach, dodali analytici Goldman Sachs.
Ropní giganti pravdepodobne dividendu v reakcii na prepad cien ropy a ťažké ekonomické prostredie nebudú znižovať vzhľadom na ich odolnejšie súvahy, uviedol Goldman Sachs v komentári zo 17. marca. Už len veľkosť týchto spoločností im poskytuje finančnú flexibilitu, ktorá im umožňuje pokračovať v podnikaní aj v dobe značných ťažkostí.
Zdroj: Bloomberg, kurzy.cz
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.