Peňazí je všade veľa, najlepšie je napchať ich do matraca, radí investor

Akcie Americké akcie Ekonomika všetky články

Nájsť v dnešnej dobe bezpečnú investíciu, ktorá by vynášala, vlastne ani nejde. Preto správcovia majetkov bohatých rodín radia držať prostriedky v hotovosti. A mať ich po ruke v momente, až sa ozve kríza.

Cash is King, hovorí anglické porekadlo. Kto drží peniaze v hotovosti, namiesto toho, aby ich mal viazané v štátnych dlhopisoch, akciách alebo iných finančných nástrojoch, môže predbehnúť konkurenciu a zarobiť.
Presne to teraz investorom radia Rick Stone, ktorý stojí na čele Stone Family Office, jednej z organizácií, ktoré majú za úlohu spravovať a zveľaďovať majetky bohatých rodín.
„Pre Family Offices je veľmi ťažké nájsť vhodné príležitosti,“ vyhlásil Stone. Podľa neho štátne dlhopisy nebudú vynášať ešte minimálne ďaľších desať rokov, akciový trh je prepálený do biela, takže padne a potom sa indexom nebude chcieť hore – a o tých pár dobrých investícií sa bude uchádzať kopec investorov s množstvom voľných peňazí.

Čo sa výnosov týka, Family Offices si nevedú až tak zle. Podľa štúdie UBS nahlásili ich zástupcovia ročné zhodnotenie majetku o 5,4 percenta. Veľa sa to však líši podľa regiónov, kým v Ázii a na ďalších rozvíjajúcich sa trhoch pripisovali 6,2 percenta, zástupcovia z Európy „bohatli“ o 4,3 percenta. Akcie pritom rozhodne zisky nahor neťahali, k bohatstvu oslovených rodinných podnikov pridali len 2,1 percenta, čo nie je žiadne terno.
A tak svoje zdroje upreli iným smerom – do súkromných fondov alebo do nehnuteľností. Kým prví menovaní dokázali zarobiť 16 percent, byty, domy a pozemky rástli o slušných 9,4 percenta.

5 ročný graf Standard & Poor’s 500, zdroj: bloomberg


Rodiny hromadia hotovosť.

Z prieskumu tiež vyplýva, že Stone povedal len nahlas to, čo už dávno investori robia. Hromadiť hotovosť začalo 42 percent oslovených zástupcov spravujúcich rodinná impéria.

U klientov s vysokým a veľmi vysokým čistým príjmom cítime, že sú na investovanie do akcií ostražití, „potvrdil Timothy O’Hara, ktorý šéfuje jednej z najstarších“ rodinných kancelárií „Rockefeller Global Family Office.

Že nie je Stoneovo volanie len výkrikom jedného z pesimistov, ukazuje tiež prieskum, ktorý uskutočnila banka UBS. V ňom viac ako polovica z 360 zástupcov podobných Family Offices spravujúcich majetok za 917 miliónov dolárov uviedla, že v roku 2020 svetová ekonomika upadne do recesie. Najčernejší výhľad hospodárstva vnímajú zástupcovia z rozvojových krajín.

V tom si zástupcovia tohto biznisu rozumejú s analytikmi. Napríklad veľmi pesimistický Jeffrey Gundlach z investičného fondu DoubleLine Capital počíta na 75 percent s tým, že si do novembrových volieb 2020 Amerika prejde recesiou.

Ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg najbližší vývoj tak čierno nevidia, s recesiou v najbližších 12 -tich mesiacoch počítali pri augustovom prieskume s pravdepodobnosťou len 35 percent.

Zdroj: idnes.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár