Peniaze ukladajú do pozemkov a do akcií

Financie všetky články

Maximálne dva roky – to je doba, za ktorú by podľa českých a slovenských dolárových milionárov mala ekonomiku spomaliť ďalšia kríza. Milionári ale zároveň neočakávajú že bude mať taký drastický priebeh ako tá v roku 2008. Ukazujú to dáta deviateho ročníka prieskumu Wealth Report, ktorý spracovala J&T Banka.

Podľa toho prieskumu banky J&T je to tento rok prvýkrát za deväť rokov, po ktorej banka dáta zbiera, kedy dolároví milionári očakávajú spomalenie ekonomiky a príchod recesie. A to všetko do dvoch rokov.

Dolároví milionári sú väčšinou muži niečo málo po päťdesiatke. Ale čím ďalej tým častejšie sa v tejto kategórii vyskytujú aj mladšie ročníky. Pravdepodobne sa na tom podpísala aj vlna úspechov technologických firiem a start-upov, ktoré v posledných rokoch zaplavili trh. Ďalšia časť potom tvorí nástupcov zakladateľov rodinných firiem, ktorí prevzali kormidlo po svojich rodičoch.

Ženy medzi najbohatšími Čechmi a Slovákmi zastúpené síce sú, ale len minimálne – ich podiel sa pohybuje okolo desiatich percent.

Dolároví milionári svoje peniaze najčastejšie investujú do stavebných pozemkov. Tie sú teraz veľkým trendom. Investuje do nich tretina slovenských milionárov. Práve stavebných pozemkov teraz predovšetkým v okolí krajských miest ubúda, ich cenu navyše ženú hore aj obštrukcie okolo vydávania stavebných povolení, čo samozrejme brzdí novú výstavbu.

Okrem nehnuteľností tiež bohatí investujú hlavne do akcií a dlhopisov. Zaujímavé je, že milionári teraz menej dávajú svoje peniaze do start -upov. Za investíciu s najzaujímavejším zhodnotením ich označilo len 19 percent slovenských a 17 percent českých dolárových milionárov.

Sú konzervatívnejší než napríklad priemerný americký milionár. Ale na druhú stranu sú, rizikovejší, než je priemerná česko slovenská populácia, ale tu by som to zasadil do širšieho rámca. Výrazne sa neodlišujú od toho, čo je nám tu blízke, ako v Nemecku alebo v Rakúsku, „opisuje Rádiožurnálu hlavný ekonóm J&T Banky Petr Sklenář, do ako veľkého rizika sú českí a slovenský dolároví milionári ochotní ísť.

Zdroj: Beránková, irozhlas.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár