PPL Corp. (PPL:NYSE) a BREXIT 5/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Verejné služby

PPL CORPORATION (PPL:NYSE)

PPL Corporation (PPL:NYSE) so sídlom v meste Allentown v Pennsylvánii, je na jednej strane veľmi populárna utility firma medzi hodnotovými investormi, ale na druhej strane od roku 2018 cena ich akcií zažíva „jazdu ako na horskej dráhe „. Pretože firma podniká nielen v Amerike, ale veľkú časť svojich operácií a teda aj príjmov, má v Anglicku. Takže aký bude mať dopad Brexit -u na dcérsku spoločnosť British Western Power Distribution a navrhované znárodnenie verejných služieb labouristami je zatiaľ veľká neznáma.

Cena akcií, tak už viac ako rok stagnuje a nerastie tak ako u ostaných utility firiem, ktoré nemajú z UK žiadne príjmy. Na druhú stranu to pre hodnotových investorov znamená, že nemusia sa s nákupom akcií až toľko ponáhľať a vyčkať ako to s Brexitom nakoniec dopadne. Zdá sa však, že tieto možné dopady sú už v cene započítané a teda ďalšieho veľkého poklesu by sme už nemali byť svedkami … ak áno, tak prikúpime za 28 dolárov, alebo menej.

Vedenie spoločnosti už ale podniká kroky proti možnému dopadu Brexitu a to prostredníctvom programu menového zaistenia a investícií do infraštruktúry v USA.

Spoločnosť, tak vďaka poklesu ceny z vyššie uvedených obáv dnes vypláca dividendu cez 5%, teda vysoko nad priemerom utilit sektora, o S&P 500 indexu ani nehovoriac, navyše PPLmponúka investorom 7 ročnú históriu pravidelného zvyšovania dividendy a záväzok vedenia v tom pokračovať, plus potenciál rastu ceny akcií, akonáhle bude Brexit vyriešený.

Prehľad

Výsledky spoločnosti PPL Corporation (PPL:NYSE) za Q2 2019 boli, po sklamaní v Q1 2019 kedy spoločnosť vykázala pokles EPS kvôli zmenám daní a vydanie nových akcií (riedenie), pozitívne. Spoločnosť prekonala odhady EPS o 0,02 dolárov a v auditovanom GAAP EPS dokonca o 0,05 dolárov.

Vedenie spoločnosť predstavilo plán na najbližších 5 rokov, na niektoré projekty v hodnote cca 15 miliárd dolárov. Tie by mali v nasledujúcich rokoch pomôcť podporiť rast.

Dlhodobý výhľad spoločnosti vyzerá tiež sľubne. Británia, ako aj ďalšie štáty, chce do roku 2050 prudko znížiť emisie uhlíka. To, či je to dobré alebo nie, by bolo na dlhšiu debatu, takže to ponecháme bokom, ale … Zníženie počtu áut na benzín / naftu a nárast elektro-áut povedie k čomu? No áno, k veľkému dopytu po elektrine! A tá sa musí nielen vyrobiť, ale tiež dopraviť až k nabíjaciemu stojanu.

Riziká

Teraz viac k rizikám. Ako sme už uviedli vyššie, tak najväčším rizikom je dnes Brexit, druhým sú možné zmeny v zákonoch Anglicka a tretím je menové riziko (domicil firmy je USA, ale časť príjmov je z GB v librách). Vezmime to od konca, pretože opísať posledné dve bude kratšie, než Brexit.

Mena

Príjmy spoločnosti PPL z UK tvoria asi polovicu, to znamená, že spoločnosť čelí riziku zmeny kurzu medzi americkým dolárom a librou. A to predovšetkým z dôvodu nedokončeného Brexitu, aj keď ako sa zdá v čase písania článku, tak sa UK a EÚ konečne na finálnej dohode zhodli. Takže k veľkým výkyvom snáď už dochádzať nebude. To bude len dobre, hoci spoločnosť sa proti týmto kurzovým výkyvom zabezpečila, čo jej samozrejme zvyšuje náklady.

Zákony

Sektor verejných služieb (utility) je sektor prísne regulovaný a teda akékoľvek zmeny v zákonoch môžu viesť k neočakávaným zmenám ako na strane príjmov, tak i výdavkov. Ak by sa napríklad v Anglicku po voľbách dostala k vláde Labouristická strana a následne sa jej podarilo presadiť znárodnenie firiem vyrábajúce elektrickú energiu a poskytujúce pripojenie k elektrickej sieti, tak by to firmu PPL silno zasiahlo.

Musím povedať, že je to plán veľmi ambiciózny (respô hlúpy), pretože ako vieme, tak takmer všetky štáty sveta sa správy firiem verejných služieb radšej úplne, alebo čiastočne, zriekli, aby nemuseli riešiť vzrastajúce náklady na opravy a predovšetkým potom výstavbu nových elektrární a rozvodných sietí a iné.

Brexit

Goldman Sachs nedávno vydal zoznam 15 tich amerických spoločností, ktoré majú viac ako 15% predajov z UK. Spoločnosť PPL generuje cca 28% svojich tržieb z UK, čím sa PPL radí na druhé miesto tohto zoznamu. Čo je možno, ale horšie, že PPL generuje celých 0,42 dolárov z 0,70 dolára zisku na akciu (earnings per share) zo svojej dcerskej spoločnosti v UK.

Vedenie PPL Corporation (PPL:NYSE) toto riziko predvídalo a zabezpečilo sa proti tomutu forexovému riziku na 100% v roku 2019 a 55% pre rok 2020.
Okrem hroziaceho Brexitu je tu ešte druhé riziko v podobe britskej labouristickej strany, ktorá navrhuje znárodnenie všetkých elektrárenských firiem v UK. Väčšina predstaviteľov odboru pochybuje, že by takýto plán mohol byť uskutočnený, tak i napriek tomu samotná možnosť znárodnenia investorov odradila a prepad ceny akcií PPL sa ešte prehĺbil.

päť ročný graf PPL CORP., zdroj: FINANZEN100

Aj napriek týmto posledným neuspokojivým výsledkom a potenciálnym problémom je tu niekoľko náznakov budúceho rastu:

PPL Corporation (PPL:NYSE) chce investovať až 15 miliárd dolárov vo všetkých regiónoch, v ktorých pôsobí – modernizácia prenosovej infraštruktúry a väčšie zastúpenie obnoviteľných zdrojov energie. Vedenie očakáva sa, že tieto projekty každoročne prinesú až 4,7%, čo by malo v najbližších niekoľkých rokoch podporiť rast dividendy. Možno tak očakávať, že spoločnosť v najbližších niekoľkých rokoch bude môcť svoju dividendu zvýšiť v rozmedzí 4% až 5%.

PPL Corporation (PPL:NYSE) začala vo veľkom investovať do obnoviteľných zdrojov energie a do výroby fotovoltaických článkov. Spoločnosť PPL vlani dokončila akvizíciu firmy Safari Energy, aj keď tá zatiaľ nebude mať významný vplyv na tohtoročné zárobky a najskôr len minimálne na výsledky v roku 2020. Rastúci trend tiež zaznamenáva solárna energia. US Energy Information Administration očakáva, že sa energia vyrobená solárnou technológiou medzi rokmi 2020 a 2030 zdvojnásobí. Významnú úlohu v tom budú hrať strešné fotovoltaické články, vyrábané spoločnosťou Safari Energy, ktorú spoločnosť PPL vlani kúpila.

Ďalšiou podporov pre budúci rast bude aj vysoká spokojnosť zákazníkov spoločnosti PPL – FRIMA získala v posledných 8 – mich rokoch cenu JD Power Award – ktorá meria spokojnosť zákazníkov. Pretože vysoká miera spokojnosti zákazníkov znižuje pravdepodobnosť odchodu k inému poskytovateľovi … obvzlášť dnes, keď všetky štáty tlačia na firmy, ktoré by zjednodušili proces prechodu od jednej firmy k druhej.

Súvaha

PPL Corporation (PPL:NYSE) má silnú súvahu s úverovým ratingom investičného stupňa A- / Baa2 so stabilným výhľadom. Spoločnosť má rozloženú splatnosť dlhov, kedy do konca roka 2019 je splatných len 202 miliónov dolárov. Pomer úrokového krytia je 4,2, teda rovnako ako ostatné utility firmy.
Silná súvaha a postupné rozloženie splácanie dlhov by mali firme pomôcť s investíciami do rastových projektov v nasledujúcich rokoch.

Ocenenie

Vedenie spoločnosti očakáva, že za celý rok 2019 firma vygeneruje 2,40 dolárov na akciu, čo znamená pomer ceny k EPS len 12. Pritom 5 ročný priem P/E je 15,6. Navyše priemerný pomer P/E Utility sektora je nad 20! Takto nízke ocenenie je predovšetkým z dôvodu veľkého zastúpenia firmy vo Veľkej Británii – 50%. Investori už do ceny zahrnuli tlak anglického regulačného orgánu, teda že očakávajú nižší výnos z UK, než z americkej časti. Ako sme písali vyššie, tak Brexit je ďalší faktor, ktorý prispel k poklesu ocenenia. Takže sa zdá, že už tieto negatívne faktory sú v cene akcií PPL započítané. Takže akonáhle sa situácia okolo Brexitu vyrieši, tak cena akcií PPL veľmi pravdepodobne porastie.

Dividenda

PPL Corporation (PPL:NYSE) v posledných rokoch svojej dividendy často zvyšovala. V súčasnej dobe vypláca štvrťročnú dividendu vo výške 0,412 $ na akciu. Táto dividenda zodpovedá dividendovému výnosu asi 5,3%. Dividendový výnos PPL sa za posledných 10 rokov zvyčajne pohybuje v rozmedzí 4% až 6%. Očakáva sa, že sa spoločnosť PPL zaviaže k budúcemu zvyšovaniu dividend a v najbližších niekoľkých rokoch plánuje jej rast o 4% ~ 5% ročne. Dividenda spoločnosti PPL je bezpečná a udržateľná s pomerom výplaty dividend 64,2%.

Dividenda spoločnosti PPL je určite dôvod, prečo sa o akcie spoločnosti zaujímať a vlastniť ich. Navyše, keď dividenda je bezpečná, dobre krytá a má stále voľný priestor pre ďalší rast.

U regulovanej firmy je výplatný pomer vo výške 70% úplne v poriadku a je tu stále dostatok priestoru pre budúci rast. Navyše keď sa vedenie zaviazalo v raste dividendy pokračovať.

Záver

Akcie spoločnosti PPL sa tak dnes zdajú byť veľmi atraktívne ocenené a obchodujú sa so značnou zľavou oproti ostatným firmám v utility sektore. Firma vypláca a každoročne navyšuje dividendu, ktorá dnes presahuje 5%.

Hoci dnes nemá, nebude mať ešte pár mesiacov, firma na ružiach ustlané, tak väčšina týchto rizík je už v cene akcie započítaná. A akonáhle sa tieto budúce neistoty vyjasnia, tak možno očakávať, že cena akcií opäť začne rásť. Navyše vedenie spoločnosti jasne ukázalo, že má pre tieto eventuality plán. Aj keď je potrebné si uvedomiť, že stále nedoriešený Brexit môže mať na cenu akcií ešte vplyv.

Spoločnosť PPL je veľmi dobre fungujúca a diverzifikovaná utility firma a za dnešnú cenu predstavuje veľmi dobrú investíciu pre hodnotových investorov, ktorým by mala v najbližších mesiacoch priniesť ako rastúci dividendový výnos, tak i zhodnotenie kapitálu.

Zdroj: suredividend, IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár