Prečo je dobré mať papierové peniaze.

Banky Financie všetky články

Bezhotovostné platby dávajú platbám papierovými peniazmi na frak. Napriek tomu je dobré mať v obehu bankovky a mince.

V bezhotovostnej ekonomike sa uskutočňujú platby v zlomku sekundy. Obchodník sa nemusí zaoberať hotovými peniazmi, zákazníkov neťažia v peňaženke nadbytočné mince a bankovky nízkej nominálnej hodnoty. Všetci využívajú pri platení platobné karty, mobilné telefóny, chytré náramky. Pokrokoví technologickí revolucionári si do prstov nechávajú implantovať čipy pre ešte rýchlejšie platenie. Už nikdy nezabudnú kreditku doma.

Ticho a tma

Lenže elektronická hotovosť je závislá na jednej surovine – na elektrine. Bez nej sa nerozpípajú platobné terminály, nezačnú pracovať servery na spracovanie údajov, nebude fungovať ani transfer dát. Peniaze v bankách na účtoch prestanú existovať. Dlhodobý blackout, čiže fatálny výpadok elektrickej energie, patrí zatiaľ do žánru sci-fi a dystópie. Je dobré mať na mysli aj túto pohromu. Stať sa to môže kedykoľvek, možno teraz alebo práve vo chvíli keď platíte kartou či mobilom za týždenný nákup v supermarkete.

Napriek tomu, nie je výpadok elektrickej energie jedinou hrozbou. Desivejším faktom je absolútny prehľad niekoľkých málo vplyvných korporácií a jednotlivcov nad našimi – vašimi peňaženkami. A tým pádom aj nad našimi životmi.

Dokonalý prehľad vo váš neprospech

Ľubovoľná platba vykonaná elektronicky je dohľadateľná. Dokážeme si predstaviť, že napríklad pri čerpaní zdravotníckej starostlivosti sa bude zdravotná poisťovňa zaujímať o vašu minulosť. Namiesto lekárskej správy si vyžiada od vašej banky súbor dát vašich platieb za posledných 20, 30 alebo 40 rokov. Na základe patričného kľúča zistí, či ste žili zodpovedne a zdravo, alebo hrešili dňom i nocou. Podľa množstva zakúpeného alkoholu, cigariet, sladkostí, sýtených nápojov, tučných a mäsových jedál si poisťovňa urobí obraz, či a akú starostlivosť vám dopraje.

 Tu už začína ísť do tuhého. Veľký brat vás neustále monitoruje. A to ste doteraz so svojimi peniazmi neurobili nič nelegálne.

Keď zašuští papierová obálka

Peniaze dokážu vyriešiť takmer akúkoľvek nepríjemnosť. Rozumne naplnená obálka bankovkami je stále dobrým riešením v krízových situáciách. Skúste si niekoho podplatiť pomocou platobnej karty. Určite nepochodíte. Dokážete si predstaviť, že by vám korumpovaná osoba vystavila ešte účtenku a kontrolný kód pre elektronickú evidenciu tržieb? A čo potom úhrada za vyložene nelegálne statky a služby – zbrane, drogy, prostitúcia – je úsmevné si myslieť, že kdejaký dealer alebo „spoločníčky“ budú vybavení terminálom pre príjem bezhotovostných platieb.

Zbavovať sa fyzických peňazí je nerozum. Podľa najnovších informácií dokonca v Rakúsku chcú vniesť do ústavy právo na papierové peniaze.

Zdroj: investia.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár