Známe príslovie hovorí, že je ťažké robiť predpovede, zvlášť keď sa týkajú budúcnosti. Nielen finančné trhy sú ako tekutý piesok – zložené z mnohých neustále pohybujúcich sa častí. Nezáleží tiež len na tom, akým spôsobom sa bude vyvíjať ekonomický fundament, ale aj (a možno predovšetkým) na vývoji sentimentu investorov. Napriek tomu nie je na škodu sa pozrieť, aký výhľad vydávajú a aké argumenty používajú stratégovia priamo z Wall Street. Nižšie nájdete niekoľko ich dostupných projekcií pre vývoj hlavného amerického indexu S&P 500, ako ich zhromaždil portál Yahoo! Financie.
Projekcia investičných stratégov pre index S&P 500 na konci roku 2020
Analytický dom a očakávaná výška indexu
Morgan Stanley 3000 b.
UBS 3000 b.
Citi 3300 b.
Goldman Sachs 3400 b.
Credit Suisse 3425 b.
Canaccord 3350 b.
Credit Suisse verí v ďalší rast a preferuje cyklické akcie
Stratégovia Credit Suisse na čele s Jonathanom Golubom predpokladajú, že výnosy spoločností porastú v súlade s vývojom amerického hrubého produktu, tlaky na maržu poľavia a odkúpenia spätných akcií zostanú robustné.
Vzhľadom k tomu, že očakávajú reakceleráciu ekonomického rastu, preferujú cyklické akcie. Na vývoj ekonomiky citlivým sektorom zahŕňajúcim financie, priemysel a základné materiály tak zvýšili odporúčanie na „overweight“ z „market weight“. Na „market weight“ zo stupňa „underweight“ zvýšili odporúčania pre výrobcov energií.
Naopak defenzívnym sektorom zahŕňajúcim nevyhnutnú spotrebu, utility a reality znížili odporúčanie o stupeň na „underweight“. Komunikačným službám odporúčania znížili z „overweight“ na „market weight“.
Ďalší rast akcií by mal byť ťahaný realizáciou dnes už započítaných firemných ziskov, myslia si v Morgan Stanley
Optimistický scenár stratégov Morgan Stanley na čele s Andrew Sheetsom a Michaelom Wilsonom počíta s rastom na 3250 bodov, ten pesimistický naopak poklesom až k 2750 bodom. Avšak aj ich základný scenár s 3000 bodmi predpokladá mierny pokles zo súčasných úrovní.
„Očakávame, že rast ziskov v Spojených štátoch bude aj naďalej pod tlakom, keď náš model projektuje ďalší rok stagnujúcich až mierne klesajúcich ziskov kvôli vršícím sa tlakom na maržu,“ napísali.
„Projekcia nášho ekonomického tímu, ktorá počíta s pomalým rastom a zrýchľujúcim sa rastom miezd, pravdepodobne zosilnia tlaky na marže a ďalej doľahnú na výhľad ziskovosti, čo by malo viesť k väčšiemu rastu ziskov mimo Spojené štáty,“ napísali ďalej.
Skeptickí sú však tiež ohľadom svetového rastu: „Výhľad globálneho rastu pre budúci rok sa môže zdať lepší, naši ekonómovia však projektujú iba mierny ekonomický rast, ktorý bude v mnohých prípadoch nižšie oproti trendu.“
„Vzhľadom na to, že ocenenie naprieč hlavnými akciovými trhmi sa odrazilo späť mierne nad päťročné priemery, nepríde nám zmysluplné spoliehať sa na ďalší rast valuačních násobkov v prostredí vlažného rastu. To znamená, že ďalšie výnosy akciových trhov musia byť ťahané realizáciou rastu ziskovosti, ktorý je už započítaný do ceny, „napísali.
Spojené štáty zostávajú ich najmenej preferovaným regiónom vzhľadom k obmedzenému priestoru pre rast oceňovacích násobkov a podľa ich názorov vysokým očakávaniam ziskovosti.
Potenciál naopak vidia u trhov s jasnejšiou cestou dosiahnuteľného rastu ziskovosti (napr. Japonsko alebo emerging markets, rozvíjajúce sa trhy) a priestor pre vyššie násobky v prípade klesajúceho politického rizika (napr. Európa).
Americké akcie ešte nemuseli plne započítať spomalenie ekonomiky, píše UBS
„Sentiment investorov voči akciám sa (v poslednej dobe) stal príliš optimistickým,“ hovorí akciový stratég Francois Trahan.
Rast akciových trhov bol podľa neho v úvode 4Q ťahaný cyklickými sektormi ako dopravou a energiou na pozadí zlepšenia ekonomických dát oproti skorším tohtoročným hodnotám. Tieto sektory však podľa neho nemusia byť schopné udržateľne pokračovať v raste, pokiaľ sa vedúce ukazovatele skutočne neodrazia od svojho dna tohto cyklu.
Približne od októbra sa podľa neho výrazne zmenil sentiment a vidíme rozšírené presvedčenie medzi investormi, že spomalenie americkej ekonomiky bolo do akcií už započítané a naopak sa do nich začalo započítavať prípadné zotavenie. Trahan si však nie je istý, či akcie stačili plne započítať ešte aj ekonomické spomalenie.
„Je jednoznačne pravdivé, že index S&P 500 je skorým ukazovateľom americkej ekonomiky. Nie je však jasné, či už náležite započítal jej spomalenie, „napísal.
Historicky trvalo približne dva roky, kým sa zmena úrokových sadzieb plne prejavila v americkom hrubom domácom produkte. Sadzby boli v USA naposledy zvýšené v závere roka 2018, na raste HDP by sa to tak malo plne prejaviť v závere roka 2020. Počas väčšiny minulých cyklov index S&P 500 našiel svoje minimum a začal sa zotavovať 5 až 7 mesiacom predtým, než svoje dno našlo HDP, uvádza Trahan.
„Ak by sme sa oproti tomu naopak riadili trhovým konsenzom a predpokladali, že index S&P 500 už zaceňuje oživenie, jeho minimom by bol minulý jún. To by značilo, že minimum HDP by malo nastať počas 4Q 2019, prípadne v ďalších šiestich mesiacoch. Bolo by to o rok skôr, než kedy naznačujú úrokové sadzby, a prvýkrát v modernej ére, „uviedol.
Rast ziskov potiahne index S&P 500 vyššie, píše Citi
Rast firemných ziskov pomôže indexu S&P 500 v raste počas budúceho roka, píše stratég Tobias Levkov zo Citi. Budúci rok podľa neho uvidíme rast ziskov na akciu v nižších jednotkách percent.
Aj v roku 2020 by podľa neho mali hodnotové akcie outperformovat rastové akcie. Zo segmentov Citi odporúča nadvážit výrobcov kapitálových statkov, energetické firmy, výrobcov zdravotného vybavenia a poskytovateľov zdravotných služieb, poisťovne, farmaceutické firmy, biotechnológie, polovodiče a maloobchod. Podvážit naopak odporúča automobilový sektor, nevyhnutnú spotrebu, oblečenie, výrobky pre domácnosť, telekomunikačné služby, dopravu a utility.
Akcelerácia ekonomického rastiu a nízke sadzby potiahnu akcie nahor, verí býčí Goldman Sachs
„Holubičí Fed stál za rally v roku 2019 a očakávame, že nízke úrokové sadzby budú aj naďalej podporovať nadpriemerne vysoké valuácie akcií. Ako teória, tak história podporuje tvrdenie, že zníženie úrokových sadzieb by malo zvýšiť hodnotu akcií, ak sa ďalšie faktory nezmenia. Viac ako 90% rally roku 2019 išlo na vrub zvýšenia valuačních násobkov, hoci očakávania rastu ziskov oslabilo, pretože trh započítaval zníženie úrokových sadzieb, „napísali stratégovia Goldman Sachs na čele s Davidom Kostinom.
Cieľ Goldman Sachs pre index S&P 500 implikuje rast násobku P / E na približne 18,4 násobok, keďže úrokové sadzby zostávajú nízke a vplyv zvýšenej politickej neistoty je prevážený pozitívnym vplyvom ekonomickej expanzie. Vďaka nej by mali zisky amerických spoločností v budúcom roku vzrásť približne o 6%, dvojnásobným tempom ako tento rok.
Hoci tlak na marže by sa mohol prejaviť aj v budúcom roku a napätý rast práce sa prejaviť na raste miezd, ekonómovia Goldman Sachs očakávajú mierne oživenie amerického aj globálneho rastu.
Zdroj: Yahoo! Financie, FactSet, Tománek, Fio