Predstavujeme: AbbVie

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

AbbVie (ABBV:NYSE) je biotechnologická spoločnosť zameraná na vývoj a predaj liekov v sektore imunológie, onkológie a virológie. Spoločnosť AbbVie sa v roku 2013 oddelila od spoločnosti Abbott Laboratories (ABT:NYSE). AbbVie dnes generuje viac ako 30 miliárd dolárov tržieb a trhová kapitalizácia firmy je asi 131 miliárd dolárov.

dividenda
$ 4.72

dividendový výnos
5.30%

trhová kapitalizácia
$ 131 miliárd

Výsledky

Začiatkom novembra vedenie spoločnosti oznámilo finančné výsledky za tretí štvrťrok. Tržby vzrástli o 3% na 8,5 miliardy dolárov. Predaje Humira poklesli o 3,7% je to už tretí štvrťrok poklesu v rade. Vedenie spoločnosti reportovalo zisk na akciu vo výške 2,33 dolárov, čo je rast o 9%. Ako tržby tak zisk na akciu prekonali odhady analytikov. Vedenie spoločnosti AbbVie očakáva, že za celý rok 2019 bude upravený zisk na akciu v rozmedzí 8,90 až 8,92 dolárov. Stred tohto odhadu predstavuje nárast o 12,6% oproti roku 2018.

päťročný graf ABBVIE, zdroj: GOOGLE

Budúci výhľad

Strata exkluzivity lieku Humira predstavuje pre spoločnosť významné riziko. Vedenie spoločnosti AbbVie uviedlo, že zľavy v Európe boli pri hornej hranici firemného očakávania, pričom ceny Humira prepadli o 10% až 80% v závislosti od krajiny. Spoločnosť AbbVie bude v USA od roku 2023 čeliť konkurencii v podobe biosimilárních liekov. Vedenie spoločnosti AbbVie preto investovalo miliardy do výskumu a vývoja s cieľom vybudovať veľké portfólio nových produktov. Dvoma najväčšími oblasťami rozvoja budú hematologické onkológie a imunológie budúcej generácie. Vedenie AbbVie očakáva, že predaj iných produktov než Humira presiahne do roku 2020 16 miliárd dolárov a do roku 2025 35 miliárd dolárov. Ďalej tiež uviedlo, že tržby z Humira by sa okolo roku 2025 mohli priblížiť nule. Na druhú stranu vedenie očakáva, že akvizícia spoločnosti Allergan by mohla priniesť rast zisku o viac ako 10% ročne. Manažment spoločnosti aj naďalej usilovne pracuje na tom, aby budúce pokles príjmov z Humira bol kompenzovaný z iných zdrojov.

Ocenenie

Na základe očakávaného zisku na akciu vo výške 8,91 dolárov sa akcie spoločnosti AbbVie obchodujú s pomerom ceny a zisku približne 10, čo je len o málinko viac ako na začiatku roka 2019 (9,1). Vzhľadom na to, že odhad spravodlivého ocenenia je pomer ceny a zisku 13, sú akcie spoločnosti AbbVie v súčasnej dobe stále podhodnotené.

Hodnotenie

Spoločnosť AbbVie sa počas posledných niekoľkých rokov stala jednou z najväčších biotechnologických spoločností na svete.

Výsledky boli solídne a veríme, že negatívne reakcie neboli opodstatnené. Spoločnosť AbbVie nebude rásť tak rýchlo ako tomu bolo počas posledných niekoľkých rokov, ale spoločnosť by mala byť schopná rastu ziskov. Akcie sú podhodnotené a vzhľadom k silnému celkovému výhľadu výnosov analytici hodnotia akcie spoločnosť AbbVie, za súčasnú cenu, ako vhodné k nákupu.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár