Predstavujeme: akcie najväčších amerických bánk

Akcie Americké akcie Banky Dividendy

Štyri banky z USA sa vďaka poslednej kríze tešili veľkej pozornosti investorov a médií. Veľké banky dostali tvrdý úder počas najhoršieho hospodárskeho poklesu za niekoľko desaťročí.

Tieto dni však už dávno uplynuli a najväčšie banky generujú rast ziskov ako nikdy predtým. Mnoho veľkých bánk sa plne zotavilo a niektoré sa vrátili k vyplácaniu dividend akcionárom.

JPMorgan Chase & Company (JPM:NYSE)

História spoločnosti JPMorgan Chase siaha až do roku 1799, vďaka čomu je jednou z najstarších bánk v USA. Spoločnosť má silný globálny dosah v oblasti osobného bankovníctva, komerčného a investičného bankovníctva a správy aktív a majetku.

Je to produkt viac ako 1200 rôznych subjektov, ktoré sa zlúčili za 220 rokov od svojho založenia a je najväčšou bankou v USA podľa trhovej kapitalizácie, s ročnými tržbami 115 miliárd dolárov a trhovou kapitalizáciou nad 400 miliárd dolárov.

JPMorgan Chase (JPM:NYSE) je jednou z viac než 20 mega-cap akcií, čo sú akcie s trhovou kapitalizáciou nad 200 miliárd dolárov.

JPMorgan Chase (JPM:NYSE) podniká vo všetkých hlavných segmentoch finančných služieb, vrátane spotrebiteľského bankovníctva, komerčného bankovníctva, pôžičiek na bývanie, kreditných kariet, správy aktív a investičného bankovníctva. Vedenie oznámilo výsledky za tretí štvrťrok, ktoré boli opäť veľmi silné. Zisk na akciu dosiahol v 3. štvrťroku 2,68 dolárov, čo predstavuje nárast o 4,7% z 2,34 dolárov v predchádzajúcom roku.

Čistý úrokový príjem medziročne vzrástol o 300 miliónov dolárov na 14,4 miliardy dolárov, ale úverové náklady vzrástli z minuloročného Q3 o 600 miliárd dolárov na 1,5 miliardy dolárov. Hlavný segment spotrebiteľského bankovníctva medziročne vzrástol o 187 miliónov dolárov na 4,27 miliardy dolárov. Čistý zisk podnikového a investičného bankovníctva medziročne vzrástol o 183 miliónov dolárov na 2,81 miliardy dolárov.

ročný graf JPMORGAN CHASE, zdroj: GOOGLE

Čistý príjem z komerčného bankovníctva sa výrazne znížil a medziročne poklesol o 152 miliónov dolárov na 937 miliónov dolárov. Čistý zisk zo správy aktív sa tiež znížil a od vlaňajšieho tretieho štvrťroku klesol o 56 miliónov na 668 miliónov dolárov. Efficient ratio spoločnosti JPMorgan dosiahlo počas tretieho štvrťroku 55%, čo z nej robí najefektívnejšiu spoločnosť v porovnaní s konkurenciou.

Súvaha spoločnosti zostáva vo výbornom stave, pretože jej pomer dodatočného pákového efektu je 6,3% a pomer vlastného kapitálu Tier 1 je 12,3%, čo je jedna z najvyšších hodnôt z najväčších národných bánk v krajine. Spoločnosť tiež v treťom štvrťroku distribuovala akcionárom 9,6 miliárd dolárov, z čoho 2,9 miliardy dolárov predstavovala dividenda a zvyšok spätné odkúpenie akcií.

Spoločnosť JPMorgan Chase (JPM:NYSE) je akcia s dividendovým výnosom 2,8% a posledným nárastom dividend o 12,5%. Akcie sa v súčastnosti považujú za mierne nadhodnotené, čo by podľa očakávaní malo mať v nasledujúcich piatich rokoch negatívny dopad z poklesu ocenenia vo výške 3,2% ročne. Očakávaný rast zisku na akciu o 5,5% ročne pozitívne podporí celkový výnos, čo povedie k očakávanému celkovému ročnému výnosu 5,1% do roku 2024.

Bank of America (BAC:NYSE)

Bank of America bola založená už v roku 1904 a od tej doby sa stala globálnym bankovým obrom. Vybudovala si silnú pozíciu v oblasti kreditných kariet, spotrebiteľských a komerčných úverov, správy majetku a ďalších finančných služieb. Trhová kapitalizácia dnes činí 296 miliárd dolárov, čo z nej robí druhú najväčšiu banku v USA.

Vedenie Bank of America (BAC:NYSE) vykázalo silné výsledky za tretí štvrťrok. Zisk na akciu dosiahol 0,75 dolárov, čo je vysoko nad odhadom analytikov 0,68 dolárov a oproti 0,66 dolárov v predchádzajúcom štvrťroku. Čistý úrokový výnos v treťom štvrťroku predstavoval 12,2 miliardy dolárov, čo je mierne viac ako v predchádzajúcom roku, a rovnaký ako v druhom štvrťroku. Čistý úrokový výnos dosiahol 2,41%, čo bol oproti minulému obdobiu malý pokles. Čistý príjem zo spotrebiteľského bankovníctva vzrástol o 5% na 3,3 miliardy dolárov, pretože úvery vzrástli o 7% na 304 miliárd dolárov, zatiaľ čo vklady vzrástli o 3% na 709 miliárd dolárov.

Čistý zisk Bank of America (BAC:NYSE) zo správy majetku a investícií vzrástol medziročne o 8% na 1,1 miliardy dolárov, pretože úvery vzrástli o 5%, čo bolo viac ako kompenzované 7% nárastom vkladov. Čistý zisk z globálneho bankovníctva vzrástol o 3% na 2,1 miliardy dolárov, pretože úvery vzrástli o 7% a rovnako tak aj vklady. A nakoniec, tržby na globálnych trhoch medziročne klesli o 8% na 0,8 miliardy dolárov, kvôli nízkym predajom. Celkovo sa tržby po odpočítaní úrokových nákladov mierne zvýšili na 22,8 miliárd dolárov.

ročný graf BANK OF AMERICA, zdroj: GOOGLE

Opravné položky k úverovým stratám dosiahli 779 miliónov dolárov a upravené neúrokové náklady v podstate stagnovali na 13,1 miliard dolároch. Čisté odpisy dosiahli 0,34% v porovnaní s 0,40% v minulom Q3, pretože kvalita úverov sa stále zlepšuje. Priemerné pôžičky a lízingy vzrástli o 6%, zatiaľ čo vklady vzrástli celkovo o 4% na 1,4 bilióna dolárov. Účtovná hodnota na akciu vzrástla o 11% na 26,96 dolárov, zatiaľ čo hmotná účtovná hodnota je teraz 19,26 dolárov na akciu. Počas tohto štvrťroka banka vrátila akcionárom 9,3 miliardy dolárov kombináciou dividend a spätného odkupu akcií.

Miera efektívnosti banky zostala v treťom štvrťroku po rokoch míňania vo výške 57%. Pokiaľ bude tento trend pokračovať, rast zisku Bank of America zostane vyššie ako miera rastu tržieb spoločnosti. Vedenie spoločnosti tiež pokračuje v spätnom odkúpení akcií, čo podporuje mieru rastu zisku na akciu. Pravdepodobne bude pokračovať aj naďalej zvyšovanie dividend, pretože spoločnosť má v roku 2019 očakávaný výplatný pomer pod 30%.

Očakáva sa, že Bank of America (BAC:NYSE) v najbližších piatich rokoch ponúkne návratnosť takmer 7%, pozostávajúcu zo 6% očakávaného ročného rastu EPS a dividendového výnosu 2,2%, čiastočne kompenzovaného malým znížením ocenenia akcie, pretože akcie vzrástli v tomto roku približne o 33%.

Zdroj: IG, suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár