Predstavujeme: Bank OZK

Akcie Americké akcie Banky Dividendy

Prehľad a aktuálne udalosti

Bank OZK (OZK:NASDAQ) je regionálna banka s trhovou kapitalizáciou 3,8 miliardy dolárov založená v roku 1903, ktorej rozsah služieb zahŕňa predovšetkým Floridu, Severnú Karolínu, Georgiu, Arkansas a Texas. Má tiež zastúpenie v ďalších piatich štátoch.

Dňa 17. októbra 2019 vykázalo vedenie banky Bank OZK (OZK:NASDAQ) výsledky za tretí štvrťrok za obdobie končiace 30. septembra 2019. Celkový úrokový výnos za štvrťrok predstavoval 289,5 milióna dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 4,3%. Zisk na akciu za štvrťrok dosiahol 0,81 dolárov, čo je o 40% viac ako v rovnakom štvrťroku minulého roka. Tržby a zisk na akciu však zaostali za odhadmi analytikov, hoci len mierne. Napriek tomu celkové pôžičky vzrástli o 6% na 17,73 miliárd dolárov, zatiaľ čo účtovná hodnota na akciu sa zvýšila o 14,5% na 26,30 dolárov.

Bank OZK (OZK:NASDAQ) naďalej ťaží zo stabilného rastu americkej ekonomiky a silného amerického spotrebiteľa. Pre banku to bol ďalší štvrťrok rastu a spoločnosť naďalej odmeňuje akcionárov zvýšením dividendy. 1. októbra zvýšilo vedenie štvrťročnú dividendu o 4,2% oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Zvýšilo tak dividendu 37 štvrťrokov v rade.

Konkurenčné výhody a výkon pri recesii

Bank OZK (OZK:NASDAQ) sa na kľúčových trhoch vďaka novým pobočkám a získanému rastu darí. Rovnako sa rozširuje do oblastí s vyšším rastom, ako je Texas, Florida a Kalifornia. Silné základy a vstup na rastové trhy sa považujú za konkurenčnú výhodu.

Nie len, že banka dokázala byť počas krízy stále zisková, ale dokázala tiež zvýšiť svoje zisky. Tento výkon hovorí o tom, ako dobre je spravovaná. Predpokladá sa, že to bude platiť aj pri budúcom ekonomickom poklese a potenciálne bude Bank OZK nadobúdateľom slabších firiem.

ročný graf BANK OZK, zdroj: GOOGLE

Perspektívy rastu, oceňovanie a katalyzátor

Bank OZK (OZK:NASDAQ) má veľmi silnú históriu rastu. V rokoch 2009 až 2018 rástol zisk zložený ročnou mierou 22%. Kombináciou organického a získaného rastu dokázala banka ráťs pôsobivým tempom. Predpokladá sa, že v budúcnosti bude miera rastu 6% ročne.

Analytici očakávajú, že Bank OZK (OZK:NASDAQ) v roku 2019 zarobí 3,40 dolára na akciu. To predstavuje mierne zníženie z 3,50 dolára na akciu z predchádzajúcej výšky odhadov. Napriek tomu vedenie spoločnosti očakáva, že rok 2019 bude ďalším vysoko výnosným rokom a zdá sa, že akcie sú výrazne podhodnotené. Na základe očakávaného EPS vo výške 3,40 dolárov sa akcie obchodujú len za 9 násobok zisku.

Súčasné ocenenie Bank OZK (OZK:NASDAQ) sa veľmi priaznivo porovnáva s odhadom reálnej hodnoty 10 a je výrazne pod násobkom priemerného desaťročného ocenenia banky 14,1. Ak by sa akcie vrátili na reálnu hodnotu násobku 10, akcionári by získali navyše 2,4% výnos k celkovému ročnému výnosu. V kombinácii s analytickým odhadom medziročného rastu zisku o 6% a dividendového výnosu 3,2%, predpokladá sa v nasledujúcich piatich rokoch celkový výnos približne 11,6% ročne, čo z Bank OZK urobilo vysoko atraktívnu akciu s rastúcou dividendou.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár