Problémové dividendové akcie?

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Keď niečo vyzerá až príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak nie je. Koľkokrát ste už počuli toto príslovie?

Skutočnou otázkou je, koľkokrát to bolo správne? Zvyčajne existuje kompromis medzi veľkými odmenami a veľkými rizikami. Príkladom toho sú spoločnosti, ktoré tvoria sedem dividendových akcií, ktoré sú príliš dobré na to, aby to bola pravda.

Niektoré sa nachádzajú v odvetviach, ktorým sa v skutočnosti darí dobre. Len nie práve týmto akciám.

Problém nie je so samotným dividendovým modelom. Dividendy sú pre akcie s ratingom AA nevyhnutnosťou. Tieto spoločnosti jednoducho nemajú obchodný model na správne zálohovanie týchto dividend.

Akcie môžu teoreticky vyzerať dobre, ale nestoja za čas a trpezlivosť.

DCP Midstream (DCP)

DCP Midstream (DCP:NYSE) je integrovaná spoločnosť na prepravu zemného plynu a tekutého zemného plynu (NGL), ktorá robí všetko od prieskumu a výroby až po skladovanie a distribúciu.

Jej dividenda predstavuje 12,4%. Ale zvyčajne, keď je dividenda taká vysoká, znamená to, že akcie sa pohybujú opačným smerom. A to je presne tento prípad.

Akcie DCP v minulom roku klesli o 36%. A počas posledných troch mesiacov je to takmer 8%-ný pokles. 

ročný graf DCP Midstream, zdroj: GOOGLE

Problém je v tom, že ceny sú nízke a vývoz, ktorý sa očakával, sa zatiaľ nedeje kvôli globálnemu spomaleniu. Ani jeden z týchto problémov nevyzerá v blízkej budúcnosti ako riešiteľný.

A čo viac, dividenda má teraz väčšie riziko, že dôjde k jej zníženiu, čo by ešte viac znížilo cenu akcií.

AMC Entertainment (AMC)

AMC Entertainment (AMC:NYSE) je jednou z najlepších filmových divadelných spoločností v Severnej Amerike.

Kým filmy ostávajú veľkým odvetvím, najväčšou výzvou je, že všetky distribučné kanály sa presunuli s príchodom možností streamovania ako je Netflix (NFLX:NASDAQ), Amazon (AMZN:NASDAQ) a teraz už aj Disney (DIS:NYSE).

Tieto platformy ponúkajú nielen originálny obsah, ale za cenu jedného lístka na film sa môžete pozerať  viac ako mesiac na viac rôznych shows. A niektoré filmy sa premietajú v kinách niekoľko týždňov len preto, aby sa zobrazili na streamovacích platformách. Toto výrazne potláča divadlo.

ročný graf AMC Entertainment, zdroj: GOOGLE

Navyše, novšie filmové spoločnosti prispôsobujú svoje divadlá pre intímnejší a sofistikovanejší zážitok. Ale AMC má príliš veľa divadiel na to, aby sa trendy stali ľahkým alebo rýchlym projektom.

Akcie v minulom roku klesli o 43%, takže jej 9%-ná dividenda nie je veľmi zaujímavá. A jej nedávne hospodárske výsledky zverejnené minulý týždeň rozhodne neboli býčie. 

Alliance Resource Partners (ARLP)

Alliance Resource Partners (ARLP:NASDAQ) je uhoľná spoločnosť, ktorá sa zameriava na poskytovanie uhlia pre verejné služby a priemyselné podniky.

Aj keď, najmä vďaka vláde, v posledných rokoch uhlie už nie je „kráľom“. A trend, ktorý je teraz (nekonvenčné metódy vŕtania, ktoré dokážu získať prístup k veľkému množstvu zemného plynu v USA), ho na trón nevráti.

Jeden z hlavných „aktérov“ uhlia pred pár týždňami zbankrotoval. A analytici znižujú akcie ARLP, čo znamená, že Wall Street sa príliš nezaujíma, len predáva.

ročný graf Alliance Resource Partners, zdroj: GOOGLE

Teraz prináša obrovskú dividendu 18,1%. Akcia však za posledných 12 mesiacov stratila 40%. Určite nejde o veľkú výhru.

A s takými dividendami si môžete byť úplne istí, že sa dividenda zníži – a to zrejme odštartuje pád o kúsok nižšie.

Macy‘s (M)

Toto je viac príbeh o tom, ako arogancia zničila kedysi mocný obchodný dom v priemysle. Po celé desaťročia boli tieto obchody hnacou silou nielen maloobchodu, ale každého odvetvia, ktoré sa predávalo v ich obchodoch – odevy, elektronika či tovar dlhodobej spotreby.

Nielenže určovali trendy, ale aj stanovili ceny.

Ale tieto dni sú už dávno preč. 

ročný graf Macy’s, zdroj: GOOGLE

Macy’s nemohla znížiť ceny, pretože by to zabilo marže. Musí podporovať všetky obchody a akcie. Medzitým obchodný model jednoducho nefungoval na takej úrovni, aká by sa očakávala. Jej model musel byť prepracovaný, ale bol taký veľký, že bolo ťažké rýchlo vykonať zmeny. Každý deň oneskorenia posúval spoločnosť ďaleko za nových konkurentov.

Akcie sú za posledný rok nižšie o viac ako 50% (a za posledné tri roky je to 62%), takže jej 9%-ná dividenda veľa neznamená. 

EQM Midstream Partners (EQM)

EQM Midstream Partners (EQM:NYSE) by mali milovať energetický rozmach v USA. Ceny a výroba stúpajú a všetky náznaky poukazujú na to, že je to vhodný čas pre odvetvie bridlicovej energetiky.

Po rozmachu cien ropy v roku 2014 však prieskumné a ťažobné spoločnosti hrajú svoju hru bezpečne. Nevyčerpávajú kapacity a nevŕtajú nové vrty tempom, akým kedysi.

Dostali lekciu. Rastú, ale primeraným a udržateľným tempom.

Spojte to so skutočnosťou, že rastie dopyt po alternatívnych zdrojoch energie a hráči zo stredného prúdu nevidia taký rast, aký očakávali.

ročný graf EQM Midstream Partners, zdroj: GOOGLE

EQM sa zameriava na región Appalachian, kde sa väčšina jej činnosti zaoberá zemným plynom. Minulý rok to takmer zničilo spoločnosť Equitrans Midstream Corporation (ETRN:NYSE), takže existujú problémy týkajúce sa spinoffu, ako aj nízke ceny zemného plynu.

Navyše, EQM má projekt plynovodu, ktorý sa sťahuje z Virgínie do Severnej Karolíny a ktorý sa pravdepodobne stretne s odporom miestnych obyvateľov.

Akcia je za posledný rok takmer o 50% dole, takže aj napriek svojej obrovskej dividende 18,7% to nie je práve najlepšia voľba. A riziká prevažujú nad odmenou.

BGC Partners (BGCP)

BGC Partners (BGCP:NASDAQ) existuje v tej či onej podobe od roku 1945. Bola súčasťou veľkej obchodnej spoločnosti Cantor Fitzgerald až do jej odčlenenia v roku 2004.

Až do minulého roka mala skupina BGCP dve divízie. Jedna z nich pôsobila v oblasti finančných služieb a spolupracovala s inštitucionálnymi obchodníkmi a maklérmi po celom svete, ktorí ponúkajú obchodné systémy a služby upisovania finančných trhov.

ročný graf BGC Partners, zdroj: GOOGLE

Druhá divízia sa zamerala na rôzne formy investícií do nehnuteľností, správu a služby. V priebehu rokov získala niekoľko väčších komerčných realitných spoločností po celom svete a vybudovala veľmi silné portfólio.

30. novembra 2018 sa divízia nehnuteľností rozbehla ako Newmark Group (NMRK:NASDAQ).

Minulý rok bol o reštrukturalizácii spoločnosti. A keď už prebieha globálna recesia, väčšine jej zahraničných nehnuteľností sa momentálne nedarí. To isté možno povedať aj o jej finančných službách.

Akcia je za posledný rok nižšie o 19% a má dividendu okolo 10,3%. Ide o to, že dokonca aj teraz je jej koncový pomery ceny k zisku vznešených – 35,7.

Colony Credit Real Estate (CLNC)

Spoločnosť Colony Credit Real Estate (CLNC:NYSE) nemala dobrý rok. A to je rok, v ktorom americké investičné spoločnosti v oblasti nehnuteľností (REIT) presahujú širší trh.

ročný graf Colony Credit Real Estate, zdroj: GOOGLE

Za posledných 12 mesiacov je to 35% dole. Plus, nielenže bolo jej oznámenie o príjmoch za tretí štvrťrok menej ako inšpiratívne, ale rozdelila svoje portfólio na dve divízie, čo znížilo jej účtovnú hodnotu a znížilo aj dividendu.

Teraz je dividenda skoro 10%, ale existuje veľa REIT, ktorým sa práve teraz darí lepšie. V režime reštrukturalizácie nie je dôvod na túto akciu.

A to je len špička ľadovca

Mimo REIT je dopyt po (dobrých) dividendách obrovský a existuje jednoduchý dôvod, prečo.

Globálny trh s dlhopismi sa v súčasnosti teší haywire. Znížili sa dokonca aj záporné výnosy v zahraničí. Keď však investori ustúpia od U.S. Treasurys, spôsobuje to aj bizarné účinky. Stačí sa pozrieť na to, čo sa stalo toto leto, keď dvojročné Treasury skutočne začali prinášať VIAC ako desaťročné Treasury.

A ani pri tridsaťročnej Treasury sa už nemožno spoľahnúť na dobrý výnos. V auguste prvýkrát klesol jej výnos pod 2%.

Zdroj: investorplace

Ohodnoť článok

Pridaj komentár