Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Desiata časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Gor

Majetok: 8,2 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Gore-Tex

Bill a Genevieve Gorovi založili spoločnosť W.L. Gore & Associates v suteréne svojho domu v Newarku v Delaware v roku 1958. Ich syn Bob, profesiou chemik, do spoločnosti vstúpil v roku 1963.

Bob náhodne objavil nepremokavú látku, ktorá značku Gore-Tex preslávila po celom svete.

Bob riadil rodinný podnik v rokoch 1976 až 2000. Zomrel v septembri 2020 vo veku 83 rokov.

Súkromne vlastnenú firmu, ktorá sa môže chváliť ročnými výnosmi vo výške 3,8 miliardy dolárov, dodnes drží v rukách rodina Gorových a z časti aj zamestnanci spoločnosti.

Durst

Majetok: 8,1 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: reality

Rodina Durstových vlastní nehnuteľnosti o celkovej rozlohe takmer 14,5 milióna metrov štvorcových v New Yorku a Philadelphii, vrátane 10%-ného podielu v One World Trade Center.

Patriarcha rodu Joseph Durst, ktorý je prisťahovalec z Poľska, prišiel do USA na začiatku 20. storočia s tromi dolármi vo vrecku. O 12 rokov neskôr, v roku 1915, založil Durst Organization.

Po Josephovej smrti v roku 1974 prevzal opraty jeho syn Seymour a zameral sa na stavbu mrakodrapov v New Yorku.

Spoločnosť, ktorá vlastní aktíva v odhadovanej hodnote 8,1 miliardy dolárov, teraz riadi Seymourov syn Douglas a jeho synovec Jody.

Douglasov brat Robert bol v marci 2015 zatknutý a obvinený z vraždy. Rodina už v roku 2006 vykúpila jeho podiel za 65 miliónov dolárov.

Taylor 

Majetok: 7,8 miliardy dolárov
Medziročný posun: nováčik
Pôvod majetku: Enterprise Rent-A-Car

Rodina Taylorovcov vlastní autopožičovne Enterprise-Rent-A-Car, National Car Rental a Alamo Rent a Car.

Jack Taylor (zomrel 2016), ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny ako pilot námorníctva v južnom Pacifiku, založil Enterprise v roku 1957.

Vnučka Jacka Taylora – Chrissy Taylor je prezidentkou a CEO Enterprise. Je ešte len štvrtou CEO v histórii spoločnosti.

Spoločnosť so sídlom v St. Louis vo fiškálnom roku do júla 2020 vykázala príjmy vo výške 22,5 miliardy dolárov, čo je pokles o 13%. Na vine je znížená možnosť cestovania počas pandémie.

Simplot

Majetok: 7,7 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: poľnohospodárstvo

J.R. Simplot (zomrel 2008) zarobil svoj majetok na zemiakoch. Potom čo v 8. triede prerušil školskú dochádzku v Idahu, si najprv zarábal príležitostnými prácami a potom si kúpil vlastnú zemiakovú farmu.

Jeho spoločnosť J.R. Simplot Company v 40. rokoch 20. storočia vytvorila prvé komerčne úspešné mrazené hranolky a stala sa výhradným dodávateľom spoločnosti McDonald ‚s.

Biznis, ktorý mal v roku 2019 tržby šesť miliárd dolárov stále zostáva jedným z najväčších svetových producentov hranolčekov a expandoval aj do oblasti ťažby fosfátov a hnojív.

V súkromnej spoločnosti sú aktívne štyria členovia rodiny Simplotových. Syn J.R. Scott je jej predsedom a predtým pôsobil ako výkonný riaditeľ.

Barbey

Majetok: 7,3 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: textil a odevníctvo

Rodina Barbeyovcov vlastní 17% verejne obchodovaného VF Corp – predajcu odevov so značkami ako Vans, The North Face, Timberland a Dickies.

VF Corp, ktorá mala v poslednom fiškálnom roku do marca 2021 tržby vo výške 10,5 miliardy dolárov, v novembri 2020 uviedla, že kúpi streetwearovú značku Supreme za 2,1 miliardy dolárov.

Spoločnosť VF Corp. založil John Barbey v Pensylvánii v roku 1899 ako spoločnosť Reading Glove and Mitten Manufacturing Co.

V roku 1939 sa jeho syn John Edward „J.E.“ Barbey stal viceprezidentom spoločnosti – vtedy známej ako Vanity Fair Silk Mills.

Potom, čo J.E. v roku 1951 spoločnosť uviedol na burzu, sa rodina prestala do jej riadenia aktívne zapájať. V roku 1969 bola firma premenovaná na VF Corp.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár