Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Druhá časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

S.C. Johnson

Majetok: 37 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: čistiace prostriedky

Rodina Johnsonovcov so sídlom vo Wisconsine vlastní giganta v odbore čistiacich prostriedkov SC Johnson s odhadovanými tržbami vo výške 10,5 miliardy dolárov.

Zakladateľ spoločnosti SC Johnson pôvodne začal v roku 1886 podnikať s parketovými podlahami a o dva roky neskôr pre svojich zákazníkov vyvinul podlahový vosk.

Dnes je H. Fisk Johnson predsedom a generálnym riaditeľom spoločnosti SC Johnson a piatou generáciou rodiny, ktorá ju riadi.

Helen Johnson-Liepold, Fiskova sestra, vedie verejne obchodovanú spoločnosť Johnson Outdoors, ktorá predáva outdoorové vybavenie. Je tiež predsedníčkou Johnson Financial.

V desaťčlennom predstavenstve spoločnosti SC Johnson sedia traja členovia rodiny Johnsonových.

(Edward) Johnson

Majetok: 36 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: správa peňazí

Rodina Johnsonových z Bostonu vlastní 49% investičnej spoločnosti Fidelity. Ďalších 51% držia zamestnanci firmy.

Abigail Johnson je členkou tretej generácie rodiny, ktorá spoločnosť riadi. V roku 2014 prevzala vedenie od svojho otca Edwarda „Neda“ Johnsona III.

Abigailin dedko, Edward C. Johnson, založil Fidelity v roku 1946.

K septembru 2020 spravovala Fidelity aktíva v hodnote 3,5 bilióna dolárov, čo z nej po Vanguarde robí druhú najväčšiu spoločnosť v oblasti podielových fondov.

Abbyin brat Edward Johnson IV. vedie rodinnú realitnú spoločnosť. Sestra Elizabeth sa do fungovania Fidelity nezapojuje.

Cox

Majetok: 34,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: bez zmeny
Pôvod majetku: médiá

Rodina Coxových vlastní mediálnu a automobilovú spoločnosť Cox Enterprises, ktorej príjmy v roku 2019 dosiahli 21,1 miliardy dolárov.

Súkromne vlastnenú spoločnosť so sídlom v Atlante v štáte Georgia založil James M. Cox v roku 1898.

Predsedom správnej rady je člen tretej generácie rodiny Jim Kennedy, ktorý v rokoch 1988 až 2008 pôsobil ako generálny riaditeľ.

Alex C. Taylor je prezidentom spoločnosti a jej CEO. Je pravnukom zakladateľa Jamesa M. Coxa.

Pritzker

Majetok: 32,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: hotely, investície

Pritzkerovci, vplyvný rodinný klan z Chicaga, strávili prvé desaťročie nového tisícročia spormi o rodinné trusty a nakoniec si rozdelili majetok, ktorý zahŕňal aj sieť luxusných hotelov Hyatt.

A.N. Pritzker (zomrel 1986) vytvoril spolu so svojimi synmi hotelovú sieť Hyatt a investoval do priemyselného konglomerátu Marmon Group, ktorý teraz vlastní Berkshire Hathaway.

Thomas Pritzker je predsedom predstavenstva Hyatt a jeho syn, Jason Pritzker, tiež sedí v boarde spoločnosti.

J.B. Pritzker sa v roku 2019 stal guvernérom Illinois a jeho sestra Penny Pritzker bola ministerkou obchodu v Obamovej administratíve.

Liesel Pritzker Simmons, ktorá sa v roku 2002 súdila so svojím otcom a ďalšími členmi rodiny Pritzkerovcov (rodina sa nakoniec dohodla), sa preslávila ako vplyvná investorka.

Newhouse

Majetok: 30 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: magazíny, noviny

Rodinné bohatstvo Newhousových pochádza z vydavateľskej ríše, ktorú Sam Newhouse (zomrel 1979) založil v roku 1922 ako Advance Publications.

Podnikanie zdedili jeho dvaja synovia, Samuel „Si“ (zomrel 2017) a Donald. Samuel viedol divíziu časopisov a Donald riadil novinový a televízny segment.

Dnes do portfólia ríše Advance Publications patrí Condé Nast Publications, ktoré vydáva časopisy Vogue, The New Yorker, Vanity Fair a noviny v 24 amerických mestách.

Advance Publications má tiež značný podiel v spoločnosti Discovery Communications a sociálnej sieti Reddit.

Donaldov bratranec Jonathan je predsedom Condé Nast. Donaldov syn Steven zdieľa so svojím otcom titul spolupredsedu v Advance Publications.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár