Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Tretia časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Duncan

Majetok: 22 miliárd dolárov
Medziročný posun: pokles
Pôvod majetku: potrubie

Rodina Duncanových vlastní zhruba tretinu akcií „obra“ špecializujúceho sa na výrobu potrubia Enterprise Product Partners, ktorého spolu-založil už zosnulý Dan Duncan v roku 1968.

Danove deti Randa Duncan Williams, Milane Frantz, Dannine Duncan Avari a Scott Duncan po ňom v roku 2010 zdedili majetok v hodnote 10 miliárd dolárov.

Rodinný majetok sa odvtedy viac ako zdvojnásobil vďaka rastúcej cene akcií a veľkorysým výplatám dividend.

Randa je jedinou z Danových detí, ktorá má v spoločnosti aktívnu úlohu – od roku 2013 je predsedníčkou predstavenstva.

Hearst

Majetok: 21 miliárd dolárov
Medziročný posun: pokles
Pôvod majetku: Hearst Corp.

William Randolph Hearst (zomrel 1951), syn úspešného baníka, sa stal majiteľom The San Francisco Examiner v roku 1887 vo veku 24 rokov.

V roku 1902 bol Hearst zvolený newyorským kongresmanom. Jeho syn, William Randolph Hearst jr., neskôr ako novinár získal Pulitzerovu cenu.

Vnuk William R. Hearst III. je predsedom spoločnosti Hearst Corp., ktorá vlastní viac ako 360 firiem – medzi tie najzaujímavejšie patrí televízna sieť ESPN, pod ktorú patrí poskytovateľ finančných informácií Fitch Group a viac ako 300 časopisov vrátane Cosmopolitanu a Elle.

Brown

Majetok: 20,4 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: liehoviny

Do spoločnosti Brown-Forman Corp. rodiny Brownových patria niektoré z najpopulárnejších značiek alkoholu na svete, vrátane whisky Jack Daniel ‚s a vodky Finlandia.

Pôvodne predajca liečiv George Garvin Brown spoločnosť založil v roku 1870 s úsporami vo výške 5 500 dolárov a vypožičanými peniazmi.

Brown spolupracoval so svojím účtovníkom Georgom Formanom a v roku 1890 firmu premenoval na Brown-Forman a po Formanovej smrti v roku 1901 kúpil Brown jeho akcie.

Rodina Browna vlastní odhadom 50% verejne obchodovanej firmy. V jej predstavenstve predsedá George Garvin Brown IV., člen piatej generácie rodiny.

Spoločnosť využila trend malých sérií whisky a stala sa jedinou významnou liehovarníckou firmou, ktorá v roku 2016 otvorila zariadenia na výrobu sudov na whisky.

Marshall

Majetok: 18,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: diverzifikovaný

Rodinný majetok Marshall pochádza od J. Howarda Marshalla II., obchodného partnera Freda C. Kocha, zakladateľa konglomerátu Koch Industries. Marshall (zomrel 1995) v 60. rokoch vymenil svoju investíciu do Great Northern Oil Co za odhadovaný 16%-ný podiel v spoločnosti Koch Industries.

Zosnulý naftár, ktorý sa na sklonku života oženil s modelkou Annou Nicole Smith, odovzdal svoje akcie synovi E. Pierce Marshallovi.

E. Pierce zomrel v roku 2006 a jeho akcie Koch Industries teraz drží jeho manželka Elaine, synovia Preston a E. Pierce jr. a ďalší členovia rodiny.

Elaine Marshall stále sedí v predstavenstve spoločnosti Koch Industries, zatiaľ čo E. Pierce Marshall jr. riadi investičnú spoločnosť Elevage Capital Management.

Butt

Majetok: 17,8 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: supermarkety

Rodina Buttovcov vlastní spoločnosť H.E.B. so sídlom v Texase. Reťazec obchodov s potravinami má prapočiatok v roku 1905, kedy si Florence Butt s iba 60 dolármi vo vrecku otvorila malý obchod s potravinami.

Jej syn Howard Butt prevzal “vládu” v 20. rokoch 20. storočia a rodinný biznis rozšíril po celom Texase. V roku 1928 firmu premenoval na H.E. Butt Grocery Company.

Howardov syn Charles začal pracovať ako pomocník v obchode vo veku iba 8 rokov v 40. rokoch a v roku 1971 vystriedal svojho otca vo funkcii CEO.

Charles je stále generálnym riaditeľom aj výkonným predsedom a v spoločnosti s tržbami vo výške 16 miliárd dolárov vlastní väčšinový podiel. 

Jeho dvaja súrodenci a dvaja synovcovia tiež vlastnia podiely v H.E.B., ktorý sa môže pochváliť viac ako 340 obchodmi v Texase a Mexiku.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár