Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Štvrtá časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Busch

Majetok: 17,6 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Anheuser-Busch

Adolphus Busch pripravil prvú várku Budweiseru v roku 1876.

Prohibícia spoločnosť takmer zlikvidovala, ale Adolphusov syn August Busch st. ju udržal nad vodou vďaka predaju limonády a zmrzliny.

Rodina si spoločnosť odovzdávala medzi svojimi členmi po dlhé generácie, nakoniec v nej však v rokoch 1989-2008 predala odhadom 25%-ný podiel.

V roku 2008 skupina brazílskych a belgických investorov riadila prevzatie Anheuser-Busch spoločnosťou InBev, čo bola pre rodinu obrovská rana.

August Busch IV., ktorý bol generálnym riaditeľom v čase ponuky na odkúpenie v hodnote 52 miliárd dolárov, sa tak stal posledným členom rodiny, ktorý spoločnosť viedol.

Du Pont

Majetok: 16 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: DuPont

Počet dedičov jednej z najstarších amerických korporácií, chemickej spoločnosti DuPont, je približne štyri tisíc.

Spoločnosť DuPont založil ako výrobca strelného prachu v roku 1802 E.I. du Pont, ktorý utiekol z Francúzska do USA počas francúzskej revolúcie.

Firma postupne expandovala a pripisuje sa jej vynález umelého hodvábu, nylonu a kevlaru.

V roku 2017 sa spoločnosť DuPont spojila s konkurenčnou firmou Dow Chemical a potom sa v roku 2019 rozdelila na tri spoločnosti: DuPont, Dow a Corteva.

Eleuthero I. du Pont je členom predstavenstva spoločnosti.

Hunt

Majetok: 15,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: ropa

Majetok rodiny Huntových pochádza od divokého ropného magnáta H.L. Hunta, ktorý inšpiroval postavu J.R. Ewinga zo seriálu Dallas.

Jeho najstaršie deti, zosnulá Margaret a H.L. Hunt III., v roku 2008 predali spoločnosť Hunt Petroleum firme XTO Energy za 4,2 miliardy dolárov v cashi a akciách.

Dnes Huntovi dediči rozširujú rodinné bohatstvo na podnikanie v energiách, nehnuteľnostiach a športe – synovia Ray Lee a W. Herbert vlastnia spoločnosti Hunt Oil a Petro-Hunt.

Dorrance

Majetok: 15 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Campbell Soup Co.

Rodina Dorranceových zbohatla vďaka trvanlivým potravinám, okrem iného ikonickým polievkam v červeno-bielej plechovke, ktoré to dotiahli až do umeleckého sveta vďaka dielu Andyho Warhola.

Spoločnosť pôvodne založili v roku 1869 obchodník s ovocím Joseph A. Campbell a výrobca predchodcu dnešných chladničiek Abraham Anderson.

V roku 1897 do firmy nastúpil chemik John T. Dorrance, absolvent MIT a Göttingenskej univerzity, ktorý vymyslel spôsob, ako úspešne kondenzovať polievky.

John T. Dorrance bol prezidentom spoločnosti v rokoch 1914-1930 a postupne vyplatil členov Campbellovej rodiny.

Jeho potomkovia dnes vlastnia 41% v spoločnosti, ktorá je jedným z najväčších amerických výrobcov konzervovaných potravín.

Ziff

Majetok: 15 miliárd dolárov
Medziročný posun: –
Pôvod majetku: vydavateľstvo

Bratia Dirk, Robert a Daniel Ziff zdedili vydavateľstvo Ziff-Davis, založené ich dedkom Williamom Bernardom Ziffom st. v roku 1927.

Ich otec, William B. Ziff jr., predal v roku 1994 vydavateľstvo hobby magazínov spoločnosti Forstmann, Little & Company za 1,4 miliardy dolárov.

Jeho traja synovia rodinný majetok „roztočili“ v rámci svojej investičnej ríše prostredníctvom hedžového fondu Och-Ziff a rodinnou kanceláriou Ziff Brothers Investments.

Spoločnosť Ziff Brothers Investments ukončila svoju činnosť v roku 2014 a spoločnosť Och-Ziff sa premenovala na Sculptor Capital Management.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár