Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Piata časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Cathy

Majetok: 14,2 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Chick-fil-A

Bratia Dan a Bubba Cathyovi vlastnia a prevádzkujú reťazec rýchleho občerstvenia Chick-fil-A, ktorý založil ich otec S. Truett Cathy (zomrel 2014) v roku 1967 v Atlante.

Dan je výkonným predsedom a CEO-m reťazca, ktorý má 2 500 predajní – takmer všetko sú franšízy – v Spojených štátoch a mladší brat Bubba je výkonným viceprezidentom.

Chick-fil-A je známy svojimi kuracími sendvičmi a tým, že má v nedeľu zatvorené, aby jeho zamestnanci mohli chodiť do kostola. Truett Cathy bol oddaný baptista.

Dan Cathy vyrástol na drobných prácach v reštauráciách svojho otca, vrátane škrabania žuvačiek zospodu stola nožom na maslo.

Stryker

Majetok: 14 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: medicínske vybavenie

Rodina Stryker zdedila podiel vo výrobe zdravotníckych zariadení a technológií Stryker. Spoločnosť mala v roku 2019 tržby vo výške 14,9 miliardy dolárov.

Ortopedický chirurg Dr. Homer Stryker (zomrel 1980) spoločnosť založil v roku 1941. Vynašiel rad zdravotníckych pomôcok vrátane polohovacieho nemocničného lôžka.

Spoločnosť v súčasnosti vyrába kĺbové náhrady, chirurgické vybavenie a ďalšie zdravotnícke pomôcky.

Tri vnúčatá Dr. Strykera – Ronda, Pat a Jon – vlastnia odhadom 13% spoločnosti a Ronda Stryker je členkou správnej rady.

Nadácia Arcus Jona Strykera podporuje záujmy LGBT komunity.

Goldman

Majetok: 13,2 miliardy dolárov
Medziročný posun: nováčik
Pôvod majetku: reality

Rodina Goldmanových vlastní viac ako 700 nehnuteľností po celej USA, vrátane podielov na projektoch World Trade Center oživujúcich Dolný Manhattan.

Zosnulý patriarcha rodu Sol Goldman (zomrel 1987) začal spolu so svojím bratom Irvingom (zomrel 1995) v päťdesiatych rokoch lacno skupovať zhabané nehnuteľnosti.

Solova dcéra Jane vedie po svojom zosnulom otcovi Solil Management; Irvingov syn Lloyd riadi samostatnú realitnú firmu BLDG Management.

Jane a jej súrodenci Allan Goldman, Diane Kemper a Amy Goldman Fowler vlastnia po 25% spoločnosti Solil, ktorá má aktíva v odhadovanej hodnote 12 miliárd dolárov.

Lloydova BLDG Management vlastní viac ako 300 nehnuteľností po celých Spojených štátoch, pričom väčšina z nich sa nachádza v New Yorku.

Rollins

Majetok: 13,1 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Orkin (hubenie škodcov)

Rollinsovci zarobili majetok hubením škodcov a to prostredníctvom gigantu Rollins Inc.

John a O. Wayne Rollins založili Rollins Inc. v roku 1948, potom čo kúpili niekoľko miestnych rozhlasových staníc, ktoré pomenovali Rollins Broadcasting.

V roku 1964 spoločnosť zaplatila 62 miliónov dolárov za akvizíciu spoločnosti Orkin, ktorá je aktuálne najväčšou spoločnosťou na hubenie škodcov v Severnej Amerike.

Waynovi synovia, Randall (zomrel 2020) a Gary, sa pripojili k rodinnému podniku a neskôr sa stali jeho výkonným predsedom a prezidentom.

Rodina dnes vlastní približne 53 percent verejne obchodovanej spoločnosti Rollins Inc. a podiely vo spin-off spoločnostiach RPC Inc. a Marine Products Corp.

Gall

Majetok: 12,4 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: víno, likéry

Viac ako tucet potomkov bratov Ernesta (zomrel 2007) a Julia (zomrel 1993) Gallových zdedilo kalifornské vinárstvo, ktoré súrodenci spoločne založili v roku 1933.

E&J Gallo Winery, najväčšie vinárstvo na svete, dosiahlo v roku 2019 podľa odhadov tržby vo výške 5 miliárd dolárov.

Ernest a Julio vyhrali v roku 1992 súdny spor proti ich bratovi Josephovi (zomrel 2007) kvôli používaniu názvu Gallo pre jeho obchod so syrmi.

Joseph Farms, producent syrov prevádzkovaný Josephovým synom Mikeom, sa rozkladá v kalifornskom Central Valley na ploche 6 000 hektárov.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár