Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Šiesta časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Reyes

Majetok: 12 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: predaj potravín a piva

Reyes Holdings s tržbami vyše 30 miliárd dolárov a 30 tisíc zamestnancami spolupredsedajú bratia Chris a Jude. Mladší bratia James a Tom riadia pivovarnícku divíziu, Duke zastáva pozíciu CEO.

Ich otec spolu s Chrisom a Judom firmu rozbehol v roku 1974 predajom piva Schlitz v Južnej Karolíne. Pivovar kúpil za 740 tisíc dolárov.

Divíziu zahŕňajú distribútori Martin-Brower (potraviny), Reyes Beverage Group (pivo) a Great Lakes Coca-Cola (točiareň).

Kohler

Majetok: 11,7 miliardy dolárov
Medziročný posun: nováčik
Pôvod majetku: inštalatérske produkty, drezy

Predsedom predstavenstva spoločnosti Kohler, ktorá sídli vo Wisconsine, je Herbert Kohler jr. Ten rezignoval čo sa týka pozície CEO v roku 2015, po 43 rokoch vo vedení spoločnosti. Teraz je CEO jeho syn David.

Spoločnosť založil jeho pradedo v roku 1873. Vtedy sa firma zameriavala na výrobu poľnohospodárskeho náčinia.

Spoločnosť tiež vlastní dva golfové rezorty v obci s priliehavým názvom Kohler vo Wisconsine a tiež Old Course Hotel v škótskom St. Andrews.

Mellon

Majetok: 11,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: – (bez zmeny)
Pôvod majetku: bankovníctvo

Írsky imigrant Thomas Mellon doplával k americkým brehom v roku 1818, keď mal päť rokov. Stal sa sudcom a svoj príjem investoval do nehnuteľností a neskôr aj do bankovníctva.

Majetok odovzdal svojim deťom v roku 1908. Jeho syn Andrew bol na prelome storočia špekulant, ktorý investoval do spoločností, z ktorých neskôr vznikli Alcao a Gulf Oil.

Andrewov vnuk Timothy vlastní železničnú spoločnosť New England Railroad Company, zatiaľ čo jeho prasynovec Richard Scaife, ktorý zomrel v roku 2014, bol vlastníkom pensylvánskej mediálnej skupiny.

Smith

Majetok: 11,3 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: výroba, bankovníctvo

Chicagská rodina vlastní majoritný podiel vo výrobe priemyselných zariadení Illinois Tool Works a vo firme Northern Trust, ktorá poskytuje finančné služby.

Bankár Byron Smith založil Northern Trust v roku 1889, aby zabezpečil bankové služby pre zámožných občanov Chicaga.

Illinois Tool Works spoluzaložil v roku 1912, potom, čo skupina výskumníkov odpovedala na jeho inzerát, ktorý umiestnil do magazínu The Economist, s plánom na zlepšenie brúsenia ozubených kolies.

Potomok z piatej generácie, David Smith jr., bývalý člen komisie pre reguláciu predaja cenných papierov, pôsobí v správnych radách Northern Trust a Illinois Tool Works, kótovaných na burze.

Bass

Majetok: 10,8 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: ropa, investície

Každý zo štyroch bratov – Sid, Edward, Robert a Lee – zdedil od svojho strýka Sida Richardsona po jeho smrti v roku 1959 sumu 2,8 milióna dolárov.

Bratia spoločný majetok ďalej rozmnožovali a postupne uzavreli partnerstvo s legendami amerického biznisu – ako bol David Bonderman a neskôr tiež Richard Rainwater.

V januári 2017 súrodenci predali svoje náleziská fosílnych palív spoločnosti Exxon Mobil za 5,6 miliardy (v Texase).

Bratia sú tiež aktívnymi filantropmi, ktorí pravidelne venujú milióny dolárov univerzitám – Yale, Stanford a Duke.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár