Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Siedma časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Sackler

Majetok: 10,8 miliardy dolárov
Medziročný posun: pokles
Pôvod majetku: lieky proti bolesti

Sacklerovci sú vlastníkmi farmaceutickej spoločnosti Purdue Pharma, ktorej hlavným liečivom je opiát OxyContin.

Takmer všetkých 50 štátov USA podalo žaloby proti Purdue a členom rodiny kvôli úlohe, ktorú zohrali počas opiátovej krízy, ktorá vyvrcholila v roku 2019. Sacklerovci previnenia nepriznali, v reakcii na súdne spory ale navrhli vysporiadanie vo výške 10 až 12 miliárd dolárov.

Dôsledkom bol bankrot, ktorý spoločnosť Purdue Pharma vyhlásila v septembri 2019. Teraz sa transformuje na verejne prospešnú spoločnosť. V pláne je aj predaj dcérskej spoločnosti Mundipharma so sídlom vo Veľkej Británii. Sacklerovci tiež súhlasili, že osobne zaplatia 3 miliardy, ktoré poputujú zasiahnutým jednotlivcom.

V októbri 2020 spoločnosť Purdue Pharma priznala vinu k obvineniam vzneseným ministerstvom spravodlivosti ohľadom jej uvedenia OxyContin na trh. V rámci vysporiadania rodina ministerstvu spravodlivosti vyplatila 225 miliónov dolárov.

Johnson

Majetok: 10,7 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Johnson & Johnson

Giganta v oblasti zdravotníckych produktov, spoločnosť Johnson & Johnson, založil roku 1886 Robert Wood Johnson, ktorý svojim zákazníkom predával zubnú niť a lekárničky.

Jeho syn Robert, prezývaný „Generál“, prevzal rodinný podnik v roku 1932 a vytvoril z neho globálnu značku.

Jedným z dedičov je aj Woody Johnson, vlastník futbalového klubu New York Jets a Trumpov veľvyslanec vo Veľkej Británii.

Marriott

Majetok: 10,4 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: hotely

John Willard Marriott začal podnikať so 6 tisíc dolármi vo vrecku v roku 1927 otvorením stánku s „root beer“ značky A&W.

Na hotelierstvo sa rodina preorientovala v roku 1957, kedy v Alrightonu vo Virgínii otvorila prvý motel na svete.

Marriott International dnes vlastní vyše sedem tisíc nehnuteľností v 131 krajinách sveta a to vrátane luxusných značiek Ritz-Carlton a St. Regis. Rodina stále drží asi 18% akcií spoločnosti.

Bill Marriott, syn Johna Willarda, bol generálnym riaditeľom medzinárodnej siete po štyri desaťročia. V spoločnosti naďalej pôsobí ako výkonný predseda.

Crown

Majetok: 10,2 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: investície

Rodina spolu s Tishman Speyer vlastní Rockefellerovo centrum.

Crownovci majú tiež podiely v športových kluboch Chicago Bulls a New York Yankees. Ovládajú spoločnosť Aspen Skiing Company, ktorá vlastní lyžiarske rezorty Aspen Mountain, Aspen Highlands, Buttermilk a Snowmass.

Časť rodinného majetku pochádza tiež z oblasti technológií.

Hughes

Majetok: 10,2 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Public Storage Inc.

Spoločnosť Public Storage, ktorá vlastní viac ako 2 700 skladovacích zariadení v USA a Európe, založil v roku 1972 B. Wayne Hughes.

V predstavenstve spoločnosti dnes sedia aj jeho dospelé deti – Tamara Gustavson a B. Wayne Hughes jr.

V roku 2012 založil Hughes sr. spoločnosť American Homes 4 Rent, ktorá prenajíma rodinné domy. Mimo to vlastní tiež farmu Spendthrift Farm o rozlohe takmer 4 900 hektárov v Kentucky.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár