Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Ôsma časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Pigotto

Majetok: 10,1 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: nákladné automobily

Rodina Pigottových vlastní veľký podiel vo verejne obchodovanom výrobcovi nákladných vozidiel Paccar. Firmu založil William Pigott st. pod značkou Seattle Car Manufacturing Company v roku 1905.

Pôvodne sa rodina venovala výrobe železničných a ťažných zariadení. Spoločnosť počas druhej svetovej vojny vyrábala tiež tanky Sherman.

Shoen 

Majetok: 9 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: U-Haul

Rodina zbohatla na prenájme nákladných vozidiel a prívesov. Manželia L.S. Shoen a Anna Mary Shoen spoluzaložili firmu U-Haul v roku 1945.

Ich syn Joe Shoen uskutočnil v roku 1986 úspešný puč, prinútil otca odísť do dôchodku, čím si znepriatelil väčšinu zo svojich 12 súrodencov. To viedlo k sérii súdnych sporov, ktorá skončila až v roku 2012.

Joe dnes vlastní zhruba pätinu materskej spoločnosti U-Haul Amerco, ktorá je verejne obchodovaná a ktorej tržby sa pohybujú okolo 3,8 miliardy dolárov.

(Don a Doris) Fisher

Majetok: 8,9 miliardy dolárov
Medziročný posun: pokles
Pôvod majetku: nehnuteľnosti

História klanu realitných magnátov sa datuje k roku 1915, kedy bratia Larry, Zachary a Martin založili spoločnosť Fisher Brothers. Postupne vybudovali portfólio, ktoré okrem iného zahŕňa Park Avenue Plaza, 299 Park Avenue a 605 Third Avenue.

Larry, posledný z bratov zakladateľov, zomrel v roku 2001. Ďalšia generácia, Arnold, Kenneth, Steven a Winston, riadia firmu dodnes.

Firma sa dnes delí do niekoľkých divízií a venuje sa nehnuteľnostiam, lízingu, správe a financiám.

Jenkins

Majetok: 8,8 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Publix Super Markets

Rodina vybudovala a vlastní časť siete Publix Super Markets, ktorá prevádzkuje viac ako 1 200 obchodov s potravinami na juhovýchode USA.

Zhruba z 80% spoločnosť vlastnia jej zamestnanci. To z Publix činí najväčšiu spoločnosť vlastnenú svojimi vlastnými zamestnancami v USA. Zvyšok vlastnia členovia podnikateľskej rodiny.

Príjmy spoločnosti Publix v roku 2019 dosiahli 38 miliárd dolárov.

Chao 

Majetok: 8,6 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: chemické závody

Spoločnosť Westlake Chemical rodiny Chaových je jedným z najväčších amerických výrobcov polyetylénu s nízkou hustotou, ktorý sa používa napríklad na balenie potravín. Je tiež druhým najväčším výrobcom PVC na svete.

Firmu založil T.T. Chao, ktorý sa so svojou rodinou do USA prisťahoval z Taiwanu v roku 1985. 

Westlake Chemical dnes vedie jeho syn Albert Chao. Rodina, vrátane Albertovho brata Jamesa a sestry Dorothy Jenkins, vlastní asi 75% spoločnosti obchodovanej na newyorskej burze. James Chao slúžil ako predseda Westlake Chemical od roku 2004. Traja ďalší členovia rodiny slúžia v správnej rade spoločnosti.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár