Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Prvá časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

 1. Walton
 2. Koch
 3. Mars
 4. Cargill-Macmillan
 5. Lauder
 6. S.C. Johnson
 7. (Edward) Johnson
 8. Cox
 9. Pritzker
 10. Newhouse
 11. Duncan
 12. Hearst
 13. Brown
 14. Marshall
 15. Butt
 16. BUSCH
 17. Du Pont
 18. Hunt
 19. Dorrance
 20. Ziff
 21. Cathy
 22. Stryker
 23. Goldman
 24. Rollins
 25. Gall
 26. Reyes
 27. Kohler
 28. Mellon
 29. Smith
 30. Bass
 31. Sackler
 32. Johnson
 33. Marriott
 34. Crown
 35. Hughes
 36. Pigotto
 37. Shoen
 38. (Don a Doris) Fisher
 39. Jenkins
 40. Chao
 41. Phipps
 42. (Charles a Rupert) Johnson
 43. Rockefeller
 44. E.W. Scripps
 45. Bechtel
 46. Gor
 47. Durst
 48. Taylor
 49. Simplot
 50. Barbey

Walton

Majetok: 247 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Walmart

Waltonovci sú najbohatšou rodinou v Spojených štátoch vďaka svojmu podielu vo Walmarte, najväčšom maloobchodnom reťazci na svete podľa tržieb.

Asi polovicu akcií Walmartu drží sedem dedičov zakladateľov reťazca Sama Waltona (zomrel 1992) a jeho brata Jamesa „Buda“ (zomrel 1995).

Medzi dedičov patria Samove tri žijúce deti – Rob, Jim a Alice – jeho nevesta Christy a jej syn Lukas a tiež dve Budove dcéry Ann a Nancy.

Rob Walton pôsobil ako výkonný predseda spoločnosti viac ako dve desaťročia a naďalej zostáva členom predstavenstva vedľa súčasného predsedu Grega Pennera, svojho zaťa.

Rodina tiež vlastní Arvest Bank, ktorá prevádzkuje 16 bánk v Arkansase, Oklahome, Missouri a Kansase.

Koch

Majetok: 100 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: diverzifikovaný

Fred C. Koch založil najväčšiu americkú súkromne vlastnenú spoločnosť Koch Industries v roku 1940, keď zároveň spoluzakladal spoločnosť Wood River Oil and Refining Company.

Jeho syn Charles prevzal funkciu predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa po tom, čo Fred v roku 1967 zomrel. Ďalší traja synovia – Frederick, David a William (Bill) tiež zdedili podiely.

Následný boj o moc medzi bratmi viedol k vypudeniu Fredericka a Billa; ich akcie boli v roku 1983 údajne vykúpené za takmer 800 miliónov dolárov.

Charles Koch, ktorý zostáva v čele spoločnosti Koch Industries, rodinné podnikanie diverzifikoval, takže dnes zahŕňa aj papierové výrobky, chemikálie a venture kapitálový fond.

David Koch (zomrel 2019) zastával funkciu výkonného viceprezidenta ešte rok pred svojou smrťou. Jeho rodina a Charles stále vlastnia 42% firmy.

Bill Koch si založil vlastnú energetickú spoločnosť Oxbow, zatiaľ čo Frederick Koch bol až do svojej smrti vo februári 2020 filantropom a mecenášom umenia.

Mars 

Majetok: 94 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: sladkosti

Rodina Marsových vlastní Mars Inc. – jednu z najväčších svetových spoločností v oblasti cukroviniek a krmív pre domácich miláčikov s ročnými tržbami 40 miliárd dolárov.

Niektorí členovia rodiny v spoločnosti aktívne pracujú a sú členmi predstavenstva.

Spoločnosť Mars bola založená v roku 1911, kedy Frank Mars začal predávať cukrovinky priamo zo svojej kuchyne v Tacome vo Washingtone.

Frankov syn Forrest starší nastúpil do spoločnosti v roku 1929 a pomohol svojmu otcovi vyvinúť sladový nugát, ktorý sa stal základom ikonickej tyčinky Milky Way.

V roku 2017 sa Mars rozšíril o divíziu starostlivosti o domácich miláčikov a to vďaka akvizícii spoločnosti VCA, ktorá prevádzkuje nemocnice pre zvieratá. Nákup cukrovinkového impéria vyšiel na 9 miliárd dolárov.

Cargill-Macmillan

Majetok: 47 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Cargill Inc.

Rodina Cargill-MacMillanových vlastní Cargill, jednu z najväčších amerických súkromne vlastnených spoločností s tržbami vo výške 114,6 miliardy dolárov.

Spoločnosť bola založená v roku 1865, kedy W.W. Cargill rozbehol podnikanie v oblasti skladovania obilia v Conoveri v Iowe.

Dnes Cargill predáva potraviny, obchoduje s komoditami a zabezpečuje riadenie finančných rizík.

Na základe dohody medzi rôznymi vetvami košatého rodu tvorí šesť členov rodiny súčasť celkom sedemnásťčlenného boardu Cargill.

Existuje približne 90 členov rodiny, ktorí spoločne vlastnia 88% spoločnosti. Podľa Forbesu patrí osem členov klanu medzi „dolárových miliardárov“.

Lauder

Majetok: 40 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Estée Lauder

Rodáčka z Queensu Estée Lauder založila so svojím manželom kozmetickú firmu v roku 1946, potom čo vo svojej vlastnej kuchyni začala vyvíjať pleťové krémy.

Dnes šesť miliardárov z rodiny Lauderových vlastní podiely vo verejne obchodovanej spoločnosti, pod ktorú patrí 29 značiek vrátane MAC, Origins a Clinique.

Syn Estée Leonard sa k jej podnikaniu pripojil v roku 1958 a strávil viac ako tri desaťročia tým, že jej pomáhal vyrásť v kozmetického giganta s tržbami vo výške 14,3 miliardy dolárov.

Leonardov syn William Lauder je teraz výkonným predsedom spoločnosti a jeho brat Ronald je predsedom jej divízie Clinique.

Ronaldova najstaršia dcéra Aerin je riaditeľkou štýlu a imidžu Estée Lauder. Jeho najmladšia dcéra Jane vedie Clinique.

Leonard Lauder daroval v roku 2013 svoju obrovskú kubistickú umeleckú zbierku v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov metropolitnému múzeu umenia.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár