Reliance prekonala Exxon – je druhou najväčšou ropnou firmou na svete

Akcie Energetika Ropa Zaujímavosti

päťročný graf Reliance Industries Ltd., zdroj: GOOGLE

Indická spoločnosť Reliance Industries Ltd., (NSE:RELIANCE) kontrolovaná najbohatším mužom Ázie, prekonala v trhovej kapitalizácii americkú firmu Exxon Mobil a stala sa druhou najväčšou energetickou firmou na svete, upozornila agentúra Bloomberg. Jednotkou je saudsko-arabská firma Saudi Aramco.

Reliance Industries spravuje najväčší rafinérsky komplex. Akcie firmy na burze v Bombaji v piatok posilnili o 4,3%, informuje Bloomberg. Trhová kapitalizácia firmy tak stúpla o osem miliárd dolárov na 189 miliárd dolárov. Trhová kapitalizácia Exxonu naopak klesla o jednu miliardu dolárov na 183,6 miliardy dolárov. Trhová kapitalizácia firmy Aramco činí 1,76 bilióna dolárov.

Od začiatku tohto roka akcie Exxonu klesli o 39 percent, pretože rafinérie po celom svete zápasia s prudkým poklesom dopytu po pohonných hmotách. Akcie Reliance však naopak posilnili o 43 percent. Záujem investorov o akcie Reliance vyvolávajú nové investičné plány firmy. Predseda správnej rady a väčšinový majiteľ firmy Mukeš Ambani plánuje rozšíriť digitálne a maloobchodné aktivity firmy, ktorú zdedil po svojom otcovi a ktorej výnosy teraz z 80 percent pochádzajú z energie.

Majetok Ambaniho vďaka rastu akcií firmy Reliance Industries tento rok stúpol o 22,3 miliardy dolárov. V rebríčku najbohatších ľudí sveta zostavovanom agentúrou Bloomberg sa tak posunul na piate miesto, keď zosadil z tejto pozície bývalého šéfa Microsoftu Steva Ballmera.

Do digitálnej platformy Jio Platforms, ktorá patrí Reliance, v posledných mesiacoch investovali okrem iného aj Google či Facebook.

Zdroj: eurospravy

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár