Ropné koncerny prerobili miliardy – do strát ich poslala pandémia

Akcie Britské akcie Dividendy Priemysel Ropa

Britský ropný koncern BP vlani prekonal 5,7 miliardy dolárov a zaznamenal tak prvú celoročnú stratu za desať rokov. Na vine je najmä slabší dopyt vplyvom koronavírusovej pandémie, ktorá preťala šnúru tučných ziskov aj spoločnosti ExxonMobil. Tá sa vlani prepadla do straty 22,4 miliardy dolárov v porovnaní so ziskom 14,3 miliardy dolárov v predchádzajúcom roku.

Vo štvrtom štvrťroku sa čistý zisk prevádzkovateľa ťažby BP (BP:NYSE) medziročne prepadol o 95,6% – na 115 miliónov dolárov (z 2,5 miliardy dolárov). Prispel k tomu nízky dopyt a tiež slabé obchodné výsledky. Spotreba paliva aj tento rok ďalej klesá kvôli cestovným obmedzeniam, poznamenala agentúra Reuters.

Dividendový výnos: 5,80%

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP k hospodárskym výsledkom za posledný kvartál uviedla, že sa na nich výrazne odrazil nižší dopyt po pohonných hmotách aj zemnom plyne, slabý zisk zo spracovania ropy a tiež odpisy aktív v hodnote 154 miliónov dolárov. „Tie výsledky odrážajú skutočne ťažký kvartál,“ uviedol vo vyhlásení finančný riaditeľ BP Murray Auchincloss.

Spoločnosť má za to, že jej dlh v objeme 39 miliárd dolárov sa tento rok v prvom polroku ešte zvýši. Dividendu ale necháva na 5,25 centov za akciu.

Pol storočia ziskov preťala pandémia

ExxonMobil (XOM:NYSE) vlani vykázal stratu vo všetkých štvrťrokoch. Firma je tiež pod tlakom investorov, ktorí presadzujú zmeny v správnej rade a lepšiu stratégiu pre prechod k čistejším palivám. ExxonMobil je najväčším producentom ropy a zemného plynu v Spojených štátoch. Firma pôsobí po celom svete, vrátane Českej republiky.

Dividendový výnos: 6,87%

päťročný graf ExxonMobile, zdroj: GOOGLE

Vo štvrtom štvrťroku čistá strata predstavovala 20,2 miliardy dolárov oproti zisku 5,69 miliárd dolárov predvlani. Firma zaúčtovala mimoriadne odpisy, kvôli zníženiu hodnoty majetku, za 20 miliárd dolárov v ťažbe z bridlíc. Bez týchto mimoriadnych nákladov Exxon vykázal zisk tri centy na akciu.

Firma ale potešila investorov oznámením, že zachová dividendu. Investori sa obávali, že ju zníži, aby si zlepšila finančnú situáciu. Exxon síce čelí najhoršej kríze v modernej histórii, jeho súčasná dividenda je však podľa výnosu na akciu tretia najvyššia v porovnaní s ďalšími firmami zahrnutými v indexe S&P 500.

Po mnohoročnom tlaku ochrancov životného prostredia, akcionárov i verejnosti, Exxon oznámil, že zakladá samostatnú divíziu ExxonMobil Low Carbon Solutions. Tá sa zameria na odklon od fosílnych palív a prechod k šetrnejšej produkcii energie.

ExxonMobil vznikol v roku 1999 zlúčením firiem Exxon a Mobil. Podnik je najväčšia z nástupníckych firiem po niekdajšom kolose Standard Oil, u ktorého zrode stál americký podnikateľ John Rockefeller.

S problémami sa kvôli pandémii stretávajú aj ďalšie ropné firmy. Kvôli pandémii, vlády okrem iného obmedzili cestovanie, čo prudko znížilo dopyt po pohonných hmotách. Britská spoločnosť BP vykázala za minulý rok prvú stratu za desať rokov, americký Chevron sa prepadol do straty prvýkrát od roku 2016.

Zdroj: e15

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár