Časť druhá
Exxon Mobil (XOM:NYSE)
Exxon Mobil (XOM:NYSE) je najväčšia verejne obchodovaná spoločnosť na svete. Jedná sa o mega-capitalizáciu so súčasným trhovým stropom 312 miliárd dolárov. Je integrovanejšia a diverzifikovanejšia ako väčšina veľkých ropných spoločností. Výsledkom je, že počas poklesu je defenzívnejšia ako väčšina jej „rovesníkov“, ale z rastúcich cien ropy ťaží menej ako oni.
Exxon Mobil (XOM:NYSE) sklamal svojich akcionárov na celé desaťročie, pretože je to jediný ropný major, ktorý nedokázal zvýšiť svoju produkciu. V súčasnosti produkuje 4,0 milióna barelov za deň, rovnako ako v roku 2008.
Okrem toho sa očakáva, že jeho zisk na akciu v tomto roku klesne o 30%, najmä v dôsledku nevýrazných cien ropy, ale aj v dôsledku znížených marží v segmente chemikálií. Zisk v tomto segmente v poslednom štvrťroku klesol o 80%.
Zdá sa však, že Exxon Mobil (XOM:NYSE) nakoniec zmenil smer, keďže začiatkom minulého roka oznámil zásadný posun vo svojej stratégii. Spoločnosť bude v nasledujúcich rokoch takmer zdvojnásobovať svoje ročné kapitálové výdavky, aby mohla rásť agresívnejšie. Vďaka tomuto strategickému posunu očakáva Exxon nárast výroby z 3,8 milióna barelov za deň v roku 2018 na 5,0 milióna barelov za deň v roku 2025.

Hlavnými motormi rastu budú Permian Basin a Guyana. Exxon očakáva, že do roku 2024 vyprodukuje asi 1,0 milióna barelov za deň v Permian Basin. Táto úroveň produkcie je určite pôsobivá, pretože predstavuje 25% súčasnej produkcie spoločnosti.
Exxon Mobil (XOM:NYSE) má zaujímavé vyhliadky na rast v Guyane. Zatiaľ čo iné spoločnosti v tejto oblasti vyvŕtali okolo 40 suchých dier, spoločnosť Exxon vďaka svojej odbornosti zaznamenala pôsobivú 87% úspešnosť v prieskume. Vďaka týmto novým objavom ropný major takmer zdvojnásobil svoje odhadované zásoby v tejto oblasti z 3,2 na 6,0 miliárd barelov na začiatku minulého roka. Exxon očakáva, že do roku 2025 vyprodukuje v Guyane asi 750 000 barelov za deň.
Exxon Mobil (XOM:NYSE) očakáva nárast zisku na akciu o 135%, z 3,59 dolárov (rok 2017) na 8,44 dolárov v roku 2025, za predpokladu ceny ropy 60 dolárov (v roku 2025).
Exxon Mobil (XOM:NYSE) bude mať ešte väčší úžitok, ak cena ropy v roku 2025 dosiahne priemernú cenu 80 dolárov, pretože ropný major očakáva, že v prípade tohto scenára vzrastie zisk na akciu o 225%. Konzervatívny scenár o cene ropy (60 dolárov za barel) sa prijal a preto očakávajú, že do roku 2024 získa Exxon približne 7,80 dolárov za akciu pri priemernej ročnej miere rastu 17,4%.
Spoločnosť Exxon Mobil (XOM:NYSE) je jedným z dvoch aristokratov v oblasti energetiky, pretože dividendu zvýšila 37 po sebe nasledujúcich rokov. Toto závideniahodné tempo rastu dividend svedčí o defenzívnej povahe spoločnosti, ktorá svoju dividendu stále rozvíja, aj za najnepriaznivejších obchodných podmienok, za pomoci jej stabilnej súvahy.
Súčasný dividendový výnos 4,7% je určite atraktívny a možno ho považovať za bezpečný. Akcie sa však obchodujú pri pomere cena-zisk 20,9 čo je viac ako predpokladaný spravodlivý zisk krát 13. Ak sa zásoby v priebehu nasledujúcich piatich rokov vrátia na svoju priemernú úroveň ocenenia oproti doterajším výnosom, výnos bude mať za následok 9,1% pád oproti svojim výnosom.
S dividendou 4,7% a očakávaným ročným rastom zisku na akciu 17,4% je však pravdepodobné, že Exxon Mobil (XOM:NYSE) v nasledujúcich 5 rokoch dosiahne priemernú ročnú návratnosť 13,0%.
Royal Dutch Shell (RDSA:AMS)
Je druhou najväčšou ropnou a plynárenskou spoločnosťou na svete, čo sa týka ročného objemu výroby.
Počas poklesu energetického sektora, ktorý trval od roku 2014 do roku 2017, spoločnosť Royal Dutch Shell (RDSA:AMS) získala spoločnosť BG Group, spoločnosť zaoberajúcu sa ťažbou ropy a zemného plynu v hodnote 53 miliárd dolárov. Vďaka tejto akvizícii spoločnosť Shell zvýšila svoju výrobu na 3,8 milióna barelov denne.
V dôsledku rozsiahleho predaja aktív, ktorý pomohol financovať akvizíciu, však zostala produkcia v posledných dvoch rokoch v podstate rovnaká. Je to v ostrom kontraste s trendom pozorovaným u ostatných veľkých ropných spoločností, ktorých produkcia rastie slušným tempom.
Na druhej strane, počas nedávneho poklesu, Royal Dutch Shell (RDSA:AMS) drasticky znížila svoje prevádzkové náklady a doladila svoje portfólio investovaním do vysoko kvalitných, lacných rezerv. Výsledkom je, že ropný gigant sa stal pri danej cene ropy oveľa výnosnejším ako v minulosti.
V roku 2018 spoločnosť Shell zverejnila rekordné bezplatné peňažné toky vo výške 31 miliárd dolárov, aj keď priemeraná cena bola o 40% nižšia ako pred poklesom.

Aj keď Royal Dutch Shell (RDSA:AMS)štyri roky po sebe zmrazila svoju dividendu, stále má pôsobivý rekordný výsledok, keďže dividendu od druhej svetovej vojny neznížila. Akcie navyše ponúkajú mimoriadny dividendový výnos 6,4%.
Je tiež pozoruhodné, že spoločnosť Royal Dutch Shell (RDSA:AMS) v ročných prevádzkových peňažných tokoch preskočila Exxon a to prvýkrát za približne 20 rokov a minulý rok si udržala svoju najvyššiu pozíciu. Spoločnosť očakáva, že jej ročné bezplatné peňažné toky zostanú počas nasledujúcich troch rokov okolo 30 miliárd dolárov. Keďže táto suma je dvakrát vyššia ako dividenda, možno ju v dohľadnej budúcnosti považovať za bezpečnú.
Spoločnosť Royal Dutch Shell (RDSA:AMS) obchoduje pri pomere cena – zisk 12,0 čo sa rovná predpokladanému násobku spravodlivých výnosov. Vzhľadom na 6,4% dividend a 8,2% očakávaného ročného rastu zisku na akciu bude preto spoločnosť Shell pravdepodobne v nasledujúcich 5 rokoch dosahovať priemernú ročnú návratnosť 14,6%.
Zdroj: suredividend