Vyberáme pre vás – ropné spoločnosti

Akcie Dividendy Európske akcie Priemysel Ropa

Časť prvá

CHEVRON (CVX:NYSE)

Chevron (CVX:NYSE) je tretia najväčšia verejne obchodovaná ropná spoločnosť na svete, pokiaľ ide o trhovú kapitalizáciu (nasleduje po spoločnostiach Royal Dutch Shell a Exxon Mobile). Má vyváženejšiu štruktúru ako Eni, ale je menej diverzifikovaná ako ostatné ropné spoločnosti. Vyrába ropu a zemný plyn v pomere 61:39, ale značnú časť ceny plynu určuje na základe ceny ropy. 

Výsledkom je, že približne 75% z celkovej produkcie Chevronu je ocenených podľa ceny ropy. To znamená, že spoločnosť Chevron má menšiu páku na cenu ropy ako Eni, ale väčšiu páku na cenu ropy ako všetky ostatné známe integrované veľké ropné spoločnosti. 

Rovnako ako väčšina podobných spoločností, Chevron (CVX:NYSE) nedokázala zvyšovať svoju produkciu celé desaťročie až do roku 2017. Avšak ropný gigant sa za posledné dva roky vrátil do režimu rastu. V roku 2017 zvýšil produkciu o 5% a v roku 2018 o 7%. Tento rok je na dobre ceste k zvýšeniu produkcie o 4 až 7%. Okrem toho poskytla usmernenie pre ročný rast výroby 3-4% v nasledujúcich piatich rokoch. 

Hlavným zdrojom rastu bude Permian Basin. Pozoruhodné je, že spoločnosť Chevron takmer zdvojnásobila množstvo svojich odhadovaných zásob v tejto oblasti za dva roky z 9,3 na 16,2 miliárd barelov ropného ekvivalentu. 

ročný graf CHEVRON zdroj: Bloomberg

Manažment očakáva, že výroba v Permian Basin dosiahne do konca budúceho roka 600 000 barelov za deň a do konca roku 2023 až 900 000 barelov za deň. Majetok spoločnosti Chevron (CVX:NYSE) v povodí Pemian Basin ťaží z nulových až nízkych poplatkov a minimálneho vŕtania. 

Okrem toho sa spoločnosť Chevron (CVX:NYSE) poučila z minulého desaťročia a poklesu energetického sektora. Teraz investuje predovšetkým do lacných nízkorizikových projektov, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou návratnosti a do dvoch rokov od počiatočnej investície začnú generovať peňažné toky. Približne 70% tohtoročných kapitálových výdavkov bude pridelených na projekty, ktoré začnú generovať hotovostné toky v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. 

Vzhľadom na sľubné vyhliadky spoločnosti Chevron (CVX:NYSE) na rast očakávame, že spoločnosť v nasledujúcich piatich rokoch zvýši svoj zisk za akciu približne o 7,5% ročne. 

Je dôležité poznamenať, že spoločnosti Chevron a Exxon Mobil sú jedinými dvomi aristokratmi v oblasti energetiky. Keďže tento sektor je veľmi cyklický, je pre spoločnosti veľmi ťažké udržať si viacročné rastové dividendy. Je to dôkazom dlhodobej obchodnej perspektívy spoločnosti. 

Spoločnosť Chevron (CVX:NYSE) v súčasnosti ponúka dividendový výnos 3,8% a očakáva sa, že v januári oznámi ďalšie zvýšenie dividend. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že tí, ktorí si kúpia akcie za súčasnú cenu, budú mať približne 4% dividendový výnos. Okrem toho, vďaka zdravej súvahe ropného oleja a jeho silným voľným hotovostným tokom, sa môže dividenda v dohľadnej budúcnosti považovať za bezpečnú. 

Okrem toho sa s akciami obchoduje pri pomere cena – zisk 16,8 čo je viac ako priemerná úroveň ocenenia 15,8. Ak sa zásoby v priebehu nasledujúcich piatich rokov vrátia na svoju priemernú úroveň ocenenia, budú mať návratnosť 1,2% ročne. 

Preto, vzhľadom na dividendu (3,8%) a ročný rast zisku na akciu (7,5%) spoločnosť Chevron (CVX:NYSE) pravdepodobne ponúkne v nasledujúcich piatich rokoch priemerný ročný výnos 10,1%. 

BP (BP:LON)

BP (BP:LON) je jednou z najväčších ropných a plynárenských spoločností na svete. Pôsobí v dvoch segmentoch – upstream a downstream. 

Spoločnosť BP (BP:LON) bola v roku 2010 veľmi zasiahnutá katastrofou v Mexickom zálive. Spoločnosť za túto nehodu doteraz vyplatila 65 miliárd dolárov. Táto suma sa odvtedy takmer rovná všetkým príjmom spoločnosti. Zatiaľ čo väčšina investorov si myslí, že táto nehoda patrí do minulosti, spoločnosť BP (BP:LON) za nehodu v minulom roku zaplatila 3,2 miliardy dolárov (25% zo svojich výnosov) a očakáva, že tento rok zaplatí ďalších 2,1 miliardy dolárov. 

Vzhľadom na bezprecedentný rozsah predaja aktív v dôsledku nehody, BP (BP:LON) nezvýšila svoju výrobu až do roku 2017. Vďaka sérii rastových projektov sa však v posledných dvoch rokoch vrátila do režimu silného rastu. Od roku 2016 spoločnosť BP (BP:LON) začala 23 veľkých online projektov. 

Ešte lepšie je, že má do konca roka 2021 ďalších 12 veľkých projektov. Vďaka týmto projektom ropný major očakáva, že k súčasnej produkcii 3,8 milióna barelov denne pridá približne 900 000 barelov denne. 

ročný graf BP zdroj: Bloomberg

Spoločnosť BP (BP:LON) znížila svoj bod zlomu pod 50 dolárov za barel a očakáva, že ju v priebehu nasledujúcich dvoch rokov zníži ešte viac, na 35 až 40 dolárov. Očakáva sa, že spoločnosť BP (BP:LON) v nasledujúcich piatich rokoch zvýši svoj zisk na akciu v priemere o 5% ročne. 

Je tiež dôležité poznamenať, že spoločnosť BP (BP:LON) je obzvlášť vhodná pre investorov zameraných na príjem vďaka svojej mimoriadne priaznivej správe pre akcionárov. Kým spoločnosť bola nútená pozastaviť svoju dividendu po katastrofálnej nehode, uprostred pobúrenia verejnosti, obnovila svoju dividendu už o tri kvartály neskôr.  

Počas nedávneho poklesu energetického sektora si BP (BP:LON) zachovala svoju dividendu, ktorá dosahovala 7,0 miliárd dolárov ročne, aj keď nedosiahla zisk v rokoch 2015-2017. Inými slovami, BP (BP:LON) opakovane preukázala, že dividenda je najvyššia priorita pri rozdeľovaní kapitálu. Preto sa dividenda 6,3% môže považovať za bezpečnú, najmä vzhľadom na sľubné vyhliadky spoločnosti na ďalší rast. 

Akcie spoločnosti BP (BP:LON) sa obchodujú pri pomere cena – zisk 11,1 čo je nižšia hodnota ako predpokladaný reálny zisk násobený 12. Ak sa akcie v priebehu nasledujúcich piatich rokov vrátia na svoju priemernú úroveň ocenenia, budú mať vo svojich výnosoch ročné zvýšenie o 1,6%. Preto vzhľadom na 6,3% dividendu a 5,0% očakávaný ročný rast zisku na akciu spoločnosť BP (BP:LON) pravdepodobne ponúkne v nasledujúcich piatich rokoch priemerný ročný výnos 12,9%. 

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár